GraphQL.cz/Fórum/Jak nastavit logování API aktivit v GraphQL aplikaci?

Jak nastavit logování API aktivit v GraphQL aplikaci?

Přemýšlím nad tím, jak správně nastavit logování API aktivit v mé GraphQL aplikaci. Mám dojem, že je to důležité pro sledování toho, co se děje, ale nejsem si jistý, jak na to. Zajímalo by mě, jaké jsou nejlepší praktiky pro logování v rámci GraphQL? Je potřeba zaznamenávat všechny dotazy a mutace nebo stačí jen ty, které selhaly? A co se týče informací, které zaznamenávám – měl bych logovat i parametry dotazů nebo třeba časové razítko, kdy byl dotaz proveden? Narazil jsem na několik knihoven a nástrojů, které mohou s logováním pomoci, ale nevím, co je pro moji aplikaci nejvhodnější. Jaké máte zkušenosti s integrací logování do GraphQL? Je lepší to řešit na úrovni serveru nebo se spolehnout na middleware? Každá rada by byla užitečná. Děkuji!

125 slov
1.3 minut čtení
2. 12. 2021
Richard Liška
Richard Liška

Logování v GraphQL je fakt důležitý, hlavně kvůli sledování aktivit a případným chybám. Měl bys logovat jak úspěšný dotazy, tak ty, co selhaly. Ale záleží na tom, co chceš sledovat. Třeba si můžeš nastavit logování všech dotazů během vývoje a pak to omezit na kritické v produkci. Základní informace jako parametry dotazů, časové razítko a třeba uživatelský ID jsou super, protože ti to pomůže lépe analyzovat problémy. Co se týče implementace, můžeš použít middleware, což je jednoduchý způsob, nebo to řešit přímo na serveru, ale to už chce víc práce. Zkoušel jsem třeba knihovny jako Winston nebo Morgan, ty se dost hodí pro logování. Takže doporučuji udělat si nějakou strategii předem a hned začít logovat, ať máš pak data pro debugování.

121 slov
1.2 minut čtení
21. 6. 2022
Jarmila Kafková
Jarmila Kafková

Takže, logování v GraphQL je fakt důležitý, pokud chceš mít přehled o tom, co se děje. Doporučuji logovat nejen chyby, ale i úspěšné dotazy a mutace. Můžeš si pak lépe analyzovat, co uživatelé dělají a kde případně dochází k problémům. Zaznamenávej parametry dotazů, časové razítko a možná i IP adresy - to ti pomůže při debuggingu a sledování aktivit.

Některé knihovny jako Apollo Server mají vestavěné mechanismy pro logování, ale můžeš si napsat vlastní middleware, který to udělá za tebe. Takže si můžeš vybrat, co ti víc vyhovuje. Hlavně si dej pozor na to, aby jsi neuchovával citlivé informace - GDPR a tak.

Furt platí: čím víc informací máš, tím líp můžeš reagovat na problémy. Ale nezapomínej na to, že příliš detailní logy můžou zahltit tvůj systém, tak to chce najít nějaký balans.

133 slov
1.3 minut čtení
12. 12. 2024
Blanka Vlčková
Blanka Vlčková

Logování aktivit v GraphQL je fakt důležitý, hlavně kvůli sledování chyb a výkonu. Měl bys logovat všechny dotazy a mutace, ale určitě se zaměř na ty, co selhaly. Je dobrý mít tam časový razítko, aby ses mohl podívat, kdy se co dělo. Co se týče parametrů dotazů, tak to záleží – pokud nejsou citlivý, tak je loguj taky. Jinak můžeš použít middleware jako Apollo Server, ten má docela slušný možnosti pro logování. Na úrovni serveru to může být složitější, ale víc kontrolovaný. Knihovny jako Winston nebo Morgan ti můžou pomoct s formátováním logů a uchováváním do souborů nebo databáze. Hlavně si dej pozor na výkon – logování nesmí zpomalit tvoji aplikaci.

111 slov
1.1 minut čtení
23. 3. 2022
Alena Matoušková
Alena Matoušková
Podobné otázky