GraphQL.cz/Fórum/Jak spravovat verze JSON odpovědí v GraphQL API?

Jak spravovat verze JSON odpovědí v GraphQL API?

V poslední době se dost často zabývám vývojem GraphQL API a přemýšlím, jak správně spravovat verze JSON odpovědí. Jako vývojář jsem narazil na několik problémů s kompatibilitou během aktualizací a rád bych získal nějaké názory nebo osvědčené postupy od ostatních. Jakým způsobem tedy přistupujete k verzování datových struktur, když se mění požadavky na API? Používáte nějaké specifické techniky nebo knihovny, které vám pomáhají řešit tyto otázky? Zajímalo by mě také, zda je lepší mít více verzí jednoho endpointu, nebo se snažit vždy udržovat zpětnou kompatibilitu a adaptovat stávající dotazy. Jak to vlastně funguje u vás – máte nějaké konkrétní příklady, na kterých byste mohli ukázat, co funguje a co ne? Myslíte si, že by bylo dobré například zavést pole pro verzi přímo do JSON odpovědi, aby bylo jasné, s jakou verzí pracujeme? Jak to ovlivňuje front-end aplikace a jejich schopnost reagovat na změny? Vím, že taková problematika může být docela složitá, takže jsem zvědavý na vaše názory a zkušenosti. Jaké jsou vaše tipy na údržbu čistého a efektivního API v tomto ohledu?

172 slov
1.7 minut čtení
17. 8. 2022
Bedřich Musil

Když řešíš verzování JSON odpovědí v GraphQL, tak je fajn mít na paměti pár věcí. Osobně preferuju spíš udržovat zpětnou kompatibilitu, než mít víc verzí endpointu. Když se něco mění, snažím se adaptovat stávající dotazy a přidávat nové pole nebo argumenty místo toho, abych vytvářel úplně nový endpoint. Je dobrý nápad do odpovědi přidat pole s verzí, aspoň víš, s čím pracuješ a jak to ovlivňuje front-end. Tím pádem můžeš lépe řídit, co se kde používá a kdy je potřeba něco změnit. Z praxe vím, že když uděláš breaking change, tak to pak dost komplikuje život všem, kdo se na to napojují. Vždycky je lepší mít přehled a dávat prostor pro evoluci API bez velkých skoků. Takže klidně přidej novou strukturu a měj starou jako deprecated, ale snaž se to udržovat pokud možno čisté a jednoduché. Hlavně komunikuj s týmem a front-end vývojáři, aby věděli o všech změnách. To hodně pomáhá.

151 slov
1.5 minut čtení
14. 8. 2024
Kristýna Zajícová

No, verzování v GraphQL je dost zajímavý téma. Sice je to trochu jiný než u REST, ale stejně si s tím lidi lámou hlavu. Osobně se snažím držet zpětnou kompatibilitu co nejdéle, protože když začneš měnit strukturu, tak to může na frontendu nadělat škody. Místo víc verzí endpointu bych radši přidal nové pole nebo argumenty, co bys mohl používat podle potřeby.

Taky jsem viděl, že někdo dal verzi přímo do JSON odpovědi a fungovalo to. Tím pádem klient vždy ví, co dostává a může se na to adaptovat. Sice to přidává nějakou složitost, ale pokud máš dobře vyvinutý schema, tak to snášíš snadno. Frontend pak může reagovat na změny, aniž by se musel dělat velký zásah do kódu. Takže jo, asi bych řekl, že klíčem je mít jasně definovanou strukturu a snažit se minimalizovat zásahy do toho, co už funguje.

140 slov
1.4 minut čtení
29. 12. 2024
Bedřich Musil

Když řeším verze JSON odpovědí v GraphQL, tak se snažím udržovat zpětnou kompatibilitu. Většinou to dělám tak, že při změně struktury dat se snažím přidávat nové pole místo toho, abych měnil nebo odstraňoval existující. Tím pádem staré dotazy furt fungují a klienti nemusí nic měnit. Občas ale prostě musíš udělat breaking change, a v tom případě bych rozdal verze endpointů. Třeba /v1/ a /v2/ pro různé struktury. Je to tak přehlednější, zvlášť když se člověk dostane do situace, kdy už nemůžeš udržet staré dotazy funkční bez toho, aby to bylo neúnosně složité.

Někdo doporučuje přidat do JSON odpovědi pole s verzí API, ale já osobně to moc nepoužívám. Spíš si říkám, že když už je endpoint verzovaný, tak je jasný, jakou verzi používáš. Na front-endu to pak obvykle hodně závisí na tom, jak máš napsaný kód – pokud používáš nějakou stabilní knihovnu jako Apollo, tak to většinou zvládá dobře.

Když už mluvím o front-endu, je dobrý mít nějaký způsob, jak reagovat na změny – třeba pomocí feature flagů nebo gradual rolloutů. Takže i když uděláš změny na API, můžeš je nasadit postupně a dávat pozor na to, jak reagují uživatelé. Myslím si, že důležité je mít dobré testy a dokumentaci k API – pomůže to minimalizovat problémy při změnách.

207 slov
2.1 minut čtení
2. 5. 2023
Blanka Havlová
GraphQL.cz/Články/Práce s JSON response
Správa verzí JSON odpovědí v GraphQL API: Efektivní strategie pro budoucnostČlánek se zaměřuje na způsoby, jak efektivně spravovat verze JSON odpovědí v GraphQL API, včetně strategií pro zachování zpětné kompatibility.
1000 slov
10 minut čtení
12. 11. 2021
Barbora Němcová
Přečíst článek
Podobné otázky