GraphQL.cz/Fórum/Funguje caching dat v GraphQL při používání subscriptions?

Funguje caching dat v GraphQL při používání subscriptions?

Zajímalo by mě, jak to vlastně je s cachingem dat, když používám GraphQL subscriptions. Hlavně mě zajímá, jestli se data, která jsou posílána prostřednictvím těchto subscriptions, nějakým způsobem cachují, nebo jestli musím pořád počítat s tím, že dostanu vždycky aktuální informace přímo z serveru. Chápu, že GraphQL jako takový má určité mechanismy pro optimalizaci dotazů a cachování, ale co se děje právě v případě, kdy pracuji s real-time daty? Například když mám aplikaci, která zobrazuje live feed novinek a používám subscriptions na aktualizace, jak se k tomu staví caching? Mám obavy, že pokud se mi data nezachytí, tak bych mohl mít problémy s výkonem nebo s konzistencí dat. Je možné nastavit nějaký typ caching mechanismu i pro subscriptions? A když ano, jaký by byl nejlepší přístup? Nebo je lepší spolehnout se na to, že server vždy vrátí ty nejčerstvější informace a zbavit se starostí s cachingem úplně? Budu vděčný za jakékoliv zkušenosti nebo tipy, které by mi mohly osvětlit tuto problematiku.

161 slov
1.6 minut čtení
21. 7. 2021
Vojtěch Zich

Caching u GraphQL subscriptions je trochu jiná liga než u běžných dotazů. Když používáš subscriptions, většinou se spoléháš na to, že server ti posílá vždycky aktuální data v reálném čase, takže caching by vlastně neměl být příliš na pořadu dne. Představ si to jako live feed novinek – chceš vidět co nejčerstvější informace, ne nějaké staré verze.

Pokud jde o caching, standardní GraphQL caching mechanismy jako Apollo Client většinou fungují na základě dotazů a odpovědí, ale u subscriptions se to komplikuje. Můžeš sice implementovat nějaký typ caching mechanismu, třeba si uchovávat poslední přijaté hodnoty a porovnávat je s novými daty, ale většina lidí to nedělá. Je lepší spolehnout se na to, že server ti pošle nejnovější data přímo a vyhnout se starostem s konzistencí.

Samozřejmě, můžeš mít obavy ohledně výkonu a zatížení serveru při velkém množství uživatelů, ale většina moderních serverů a websocketových implementací je na tohle dost dobře připravená. Pokud jsi však v situaci, kde bys mohl mít velký traffic nebo spoustu uživatelů, možná by stálo za to prozkoumat optimalizace na serverové straně, abys minimalizoval zátěž.

Takže v zásadě: caching pro subscriptions? Ne moc běžné. Spolehni se radši na čerstvá data přímo ze serveru.

192 slov
1.9 minut čtení
19. 1. 2025
Roman Mašek

Caching u GraphQL subscriptions je trošku tricky. Obecně platí, že když používáš subscriptions, tak dostáváš real-time data přímo ze serveru, takže tím, že máš neustálé připojení, nemusíš se bát, že bys dostal zastaralé informace. V podstatě to znamená, že na serveru bys měl mít data vždy aktuální a to je hlavní výhoda subscriptions.

Ale co se týče cachingu, tak ten se většinou používá u dotazů (queries), kde si ukládáš data pro pozdější použití. Při subscriptions to není tak jednoduché. Některé knihovny pro GraphQL jako Apollo Client mají možnost spravovat cache i pro real-time data, ale většinou se spoléháš na to, že když dojde k nějaké změně, klient prostě dostane nová data a tím pádem je nemusíš mít v cache.

Samozřejmě můžeš implementovat nějaký custom caching mechanismus, kde si ukládáš poslední přijatá data a třeba je porovnáváš s novými daty, ale to už je víc práce a záleží na konkrétní aplikaci.

Pokud máš obavy z výkonu nebo konzistence dat, doporučuji si prostě testnout, jak to funguje ve tvém případě. Možná zjistíš, že ten caching ani není potřeba a server ti dodává přesně to, co potřebuješ v reálném čase. Takže spíš experimentuj než se hned trápit s pokročilým cachingem.

197 slov
2 minut čtení
5. 7. 2024
Daniel Kolář

Caching u GraphQL subscriptions je trochu tricky, protože subscriptions primárně slouží k tomu, aby nabízely real-time data. To znamená, že když dostáváš aktualizace, chceš mít co nejčerstvější informace přímo ze serveru. V podstatě se předpokládá, že když něco změníš na serveru, okamžitě to dostaneš do klienta.

Samozřejmě můžeš mít nějaké mechanismy na klientské straně, co ti umožní uchovávat historická data nebo jejich snapshoty, ale většinou se to nedoporučuje mixovat s těmi reálnými aktualizacemi. Pokud bys to udělal, mohl bys dostat nesoulad mezi tím, co máš v cache a tím, co server posílá.

Některé knihovny na práci s GraphQL mají podporu pro caching dotazů, ale u subscriptions to moc nefunguje. Obvykle je nejlepší spolehnout se na to, že server ti pošle vždy aktuální data a neřešit caching pro subscription. Takže asi tak, optimálně bys měl mít nastavený server tak, aby byl schopný posílat aktualizace efektivně a pak se o performance nemusíš bát.

150 slov
1.5 minut čtení
4. 7. 2024
Libor Hloušek
GraphQL.cz/Články/GraphQL caching techniky
Caching a invalidace dat v reálném čase pro GraphQL – Klíčové techniky pro moderní aplikaceObjevte, jak efektivně spravovat cache a invalidaci dat v reálném čase pro GraphQL aplikace. Článek přináší praktické tipy a techniky pro zajištění ak...
1000 slov
10 minut čtení
13. 2. 2020
Barbora Němcová
Přečíst článek
Podobné otázky