GraphQL.cz/Fórum/Jaké jsou nejlepší praktiky při mockování dat pro GraphQL?

Jaké jsou nejlepší praktiky při mockování dat pro GraphQL?

Když se bavíme o mockování dat pro GraphQL, tak mi přijde, že je to téma, které si zaslouží větší pozornost. Jaké jsou vlastně ty osvědčené praktiky, které by vývojáři měli mít na paměti? Uvažuju o různých přístupech k vytvoření realistických simulovaných dat, která by mohla napodobit chování skutečné API. Dává smysl používat nějaké nástroje jako třeba Apollo Server nebo něco jiného? A co třeba generování náhodných dat, je to dobrý způsob, jak si ulehčit práci při testování? Mělo by se mockování zaměřit na konkrétní strukturu odpovědí, nebo stačí jen naplnit data tak, aby to nějak vypadalo? Také mě zajímá, jestli máte zkušenosti s tím, jak lépe navrhnout schéma pro mockování. Je lepší mít co nejvíce detailů nebo spíš jednoduchost a přehlednost? Na co si dát pozor, když se snažím simulovat různé scénáře a chyby? Taktéž bych rád věděl, jakou roli hraje dokumentace ve všech těchto procesech. Měli bychom mít připravené podrobné popisy toho, co jednotlivá data představují a jak by měla fungovat? Jak zjistit, zda mockovaná data odpovídají očekáváním uživatelů a zda opravdu efektivně testují naše GraphQL dotazy? A co performance? Dává smysl myslet i na výkon mockovaných API v rámci testů? Těch otázek je spousta a budu rád za všechny tipy a postřehy od vás. Jaké máte zkušenosti s mockováním dat v kontextu GraphQL?

215 slov
2.2 minut čtení
10. 6. 2022
Bedřich Slavík

Mockování dat pro GraphQL je fakt důležitý téma a má to svoje specifika. Dobrý je mít realistický data, co nejvíc se blíží tomu, co dostaneš ze skutečnýho API. Mně se osvědčilo používat Apollo Server, protože má podporu pro mockování přímo zabudovanou a je to pohodlný. S generováním náhodných dat jako Faker nebo Chance můžeš rychle naplnit svoje schémata, ale snaž se, aby to mělo smysl v kontextu, jinak se ti pak těžko testuje.

Pokud jde o strukturu odpovědí, určitě se snaž dodržovat reálnou strukturu dat z produkce. Nejde jen o to naplnit data, ale mít i logiku za tím. Co se týče schématu, je dobrý mít nějakou rovnováhu mezi detailem a přehledností – moc detailů může být matoucí.

Nezapomeň na různé scénáře a error cases – simulovat chyby je super, protože tě to připraví na reálný situace. Dokumentace je taky klíčová – dej si práci s popisem toho, co jednotlivý data znamenají a jak by měly fungovat.

Jako na závěr – jestli mockovaný data odpovídaj očekáváním uživatelů, to zjistíš buď testováním nebo feedbackem od kolegů. A výkon? Taky důležitý. Mocky by neměly být pomalý, jinak ti to akorát stíží testování. Takže tak.

191 slov
1.9 minut čtení
8. 11. 2024
Roman Rozsypal

Když mockuješ data pro GraphQL, tak je dobrý mít na paměti pár věcí. První je, že realistická data jsou důležitá. Odpovědi by měly vypadat jako ty ze skutečnýho API, takže se zaměř na strukturu a datový typy. Nástroje jako Apollo Server jsou super, protože ti umožňují snadno vytvořit mockovaný server a specifikovat schéma. Co se týče generování náhodných dat, může to usnadnit práci a dodá to trochu realismu, ale dej pozor, aby to nezpůsobilo zmatek.

Složité schéma může být fajn, ale snaž se to udržet přehledný. Detaily jo, ale nemělo by to být tak složitý, že si pak nikdo neví rady. Když simuluješ chyby, zaměř se na běžné scénáře, co by mohly nastat v reálným životě.

Dokumentace je taky důležitá – popsat, co který datový typ znamená a jak by měl fungovat, ti ušetří čas později. A testování – ideálně udělej nějakou zpětnou vazbu od uživatelů, abys zjistil, jak dobře ty mocky fungujou.

Ohledně výkonu – jo, mělo by to být rychlý, ale v testovacím prostředí to zas není tak kritický jako v produkci. Všechno to chce trošku experimentování a učení se ze zkušeností.

183 slov
1.8 minut čtení
13. 10. 2023
Robert Suchý

Mockování dat pro GraphQL je fakt zajímavé téma. Je dobrý mít na paměti, že realistické simulace ti můžou dost pomoct při testování. Použití nástrojů jako Apollo Server je určitě na místě, protože ušetříš čas a můžeš snadno mockovat API. Generování náhodných dat je fajn, ale musíš dávat pozor, aby to nevypadalo úplně mimo. Když mockuješ, snaž se dodržet strukturu odpovědí, aby to bylo věrohodné.

Co se týče schématu, jednoduchost je super, ale moc detailů taky neuškodí – záleží na tom, co potřebuješ testovat. Když simuluješ chyby, tak zkus pokrýt i různé scénáře, ať víš, jak se aplikace chová v různých situacích. Dokumentace k mockovaným datům je důležitá – alespoň krátký popis toho, co která data dělají, ti pak usnadní orientaci.

Na výkonu mockovaných API moc nezáleží při testech, ale pokud plánuješ větší zátěž, tak si dej pozor. A nakonec – vždycky si ověřuj, jestli ty data odpovídají tomu, co uživatelé čekají. Takže testuj a upravuj podle potřeby.

155 slov
1.6 minut čtení
30. 7. 2024
Adéla Klímová
GraphQL.cz/Články/Testing GraphQL APIs
Nejlepší praktiky pro mockování GraphQL API při testováníTento článek se zaměřuje na efektivní způsoby mockování GraphQL API, které pomohou zlepšit vývojové workflow a usnadnit testování.
1000 slov
10 minut čtení
4. 7. 2020
Ondřej Kučera
Přečíst článek
Podobné otázky