GraphQL.cz/Fórum/Jak začít testovat GraphQL API pomocí Graph Notebook?

Jak začít testovat GraphQL API pomocí Graph Notebook?

Pořád se snažím pochopit, jak testovat GraphQL API a narazil jsem na nástroj Graph Notebook. Vím, že je to nějaký způsob, jak si ulehčit práci s dotazy a mutacemi, ale nevím, jak přesně začít. Mám pocit, že by mi to mohlo hodně usnadnit život, protože se snažím efektivněji pracovat s daty v aplikaci. Mohli byste mi prosím nějak přiblížit, jak s tímto nástrojem začít? Co všechno bych měl mít na paměti? Jaké jsou první kroky, které bych měl udělat pro nastavení a testování? A co třeba nějaké tipy na to, jak formulovat dotazy a odpovědi? Zajímalo by mě také, jestli existují nějaké specifické funkce nebo triky, které by mi mohly pomoci lépe využít Graph Notebook při testování mého API. Rád bych se dozvěděl i o případných problémech, na které bych mohl narazit a jak je řešit. Jaké zkušenosti máte vy s tímto nástrojem? Děkuju za každou radu!

147 slov
1.5 minut čtení
5. 1. 2024
Bedřich Musil

Graph Notebook je super nástroj na testování GraphQL API. Začít je fakt jednoduchý. Nejprv si stáhni a nainstaluj Graph Notebook, pak se připoj na svoje GraphQL API. V okně pro dotazy můžeš psát jak dotazy, tak mutace. Jednoduše to děláš přes editor, kde si můžeš i ukládat svoje oblíbené dotazy, což je fajn pro rychlý přístup.

Když píšeš dotazy, snaž se být co nejvíc konkrétní. Např. pokud potřebuješ data o uživatelích, tak si napiš dotaz s přesně těma polama, který potřebuješ. Tím si ušetříš čas a serveru to taky šetří výkon.

Tipy? Zkus používat Fragmenty pro opakující se části dotazů, to hodně zjednoduší práci. A když narazíš na chybu, koukni se na konzoli, většinou tam najdeš nějaký užitečný info.

Můžeš mít problém s autentizací nebo s CORS, pokud to API běží někde jinde. Takže si na tyhle věci dej pozor. Jinak je to fakt dobrý nástroj a po chvilce hraní si s tím se v tom dost zorientuješ.

155 slov
1.6 minut čtení
10. 1. 2025
Věra Benešová

Testování GraphQL API pomocí Graph Notebook je celkem jednoduchý proces. Nejdřív budeš potřebovat mít nainstalovaný Graph Notebook, což je vlastně takový interaktivní nástroj, kde si můžeš hrát s dotazy a mutacemi. Pokud už máš API na serveru, ujisti se, že máš správnou URL adresu. Otevři Graph Notebook a vlož tu URL do příslušného pole pro endpoint. Pak můžeš začít psát své dotazy.

Hlavní kroky: 1) Připoj se k API (zadej URL), 2) začni skládat dotazy, třeba pomocí příkladu, který najdeš v dokumentaci k API. Důležitý je používat formát JSON pro dotazy a odpovědi. Vždycky si to můžeš otestovat rovnou v notebooku, což je super výhoda.

Tipy: Zjisti si, jaké jsou tvé typy dat a co všechno můžeš dotazovat. Používej fragmenty pro opakující se části dotazů, ušetří ti to čas a prostor. A nezapomeň se podívat na nástroje pro debugging - někdy může být problém s autentizací nebo formátováním požadavků.

Co se týče problémů, občas se stává, že dotazy nefungují, protože nejsou správně napsané nebo chybí nějaký parametr. Takže buď pečlivý při psaní. Jinak je to fakt fajn nástroj a určitě ti pomůže lépe poznat tvé API.

183 slov
1.8 minut čtení
23. 12. 2024
Petra Kříčková

Takže, začít s Graph Notebookem je fakt easy. Nejdřív si stáhni a nainstaluj Graph Notebook, pokud ho ještě nemáš. Jakmile to uděláš, spusť ho a připoj se ke svému GraphQL API. Budeš potřebovat URL endpointu, což je obvykle něco jako https://tvůj-api.com/graphql.

Pak už můžeš začít psát dotazy a mutace. Tady je dobrý tip: použij auto-doplnění, co ti Notebook nabízí, to ti hodně ulehčí život a můžeš tak rychleji najít to, co potřebuješ. Například, když chceš získat data o uživatelích, začneš psát query \{ users \{, a pak se ti ukážou dostupné pole.

Pokud jde o testování, tak klidně zkoušej různý dotazy a sleduj odpovědi. Uvidíš, jak API reaguje na různé vstupy. Můžeš i vyzkoušet nějaké proměnné (variables) pro dynamické dotazy.

Někdy se můžeš setkat s chybama, třeba špatná syntaxe nebo neexistující pole v dotazu. Když něco nefunguje, koukni na error message, často ti to napoví, co je špatně.

Jinak doporučuji prostudovat schéma API (pokud je k dispozici) – tam najdeš všechny typy dat a strukturu. To ti dost pomůže pochopit, co můžeš z API vytáhnout.

Jo a ještě jedna věc – experimentuj! Klidně zkoušej různé varianty dotazů a hraj si s datama. Je to super způsob, jak se naučit víc o GraphQL a o tom, jak tvoje API funguje.

205 slov
2.1 minut čtení
21. 1. 2025
Věra Strnadová
GraphQL.cz/Články/Graph Notebook Tutorial
Zefektivnění API testování s Graph Notebook: Jak využít Graph Notebook pro detailní testování a ladění GraphQL APIObjevte, jak může Graph Notebook revolučně změnit API testování a ladění GraphQL. Naučte se efektivní metody a tipy pro zajištění kvality vašich API.
1000 slov
10 minut čtení
3. 7. 2022
Tomáš Dvořák
Přečíst článek
Podobné otázky