GraphQL.cz/Fórum/Co všechno můžu ladit v Graph Notebook při testování API?

Co všechno můžu ladit v Graph Notebook při testování API?

Když přemýšlím o tom, co všechno bych mohl ladit v Graph Notebook během testování API, tak mě napadá spousta věcí, ale vlastně nevím, kde začít. Mám takový pocit, že bych měl mít pod kontrolou dotazy, které posílám, a jejich strukturu. Jak přesně bych měl formulovat ty GraphQL dotazy, abych získal nejlepší výsledky? Je důležité mít na paměti i proměnné, které používám? A co třeba mutace? Jak je správně testovat v Graph Notebook? Zajímalo by mě také, jak řešit případné chyby, které se objeví při testování – je nějaký osvědčený postup nebo něco, co byste doporučili? Jak mám zacházet s odpověďmi z API? Měl bych se zaměřit na určité klíče nebo hodnoty v odpovědích? A co když potřebuju otestovat vícero různých scénářů najednou – je to vůbec možné udělat efektivně? Taky bych rád věděl, jestli se dá v Graph Notebook nějak jednoduše ladit výkon dotazů nebo se na to musím podívat spíš z pohledu optimalizace serveru. Co vy na to? Jaké máte zkušenosti s laděním a testováním v tomhle nástroji?

169 slov
1.7 minut čtení
20. 5. 2024
Josef Matoušek

Ladění v Graph Notebooku při testování API je fakt zajímavý. Hlavně si dej pozor na strukturu dotazů – když špatně zformuluješ dotaz, můžeš dostat úplně jiný výsledky nebo chybu. Proměnný jsou taky důležitý, protože s nima můžeš udělat dotazy víc dynamický. Co se mutací týče, tak doporučuju nejdřív otestovat, jestli ti to vrátí to, co očekáváš, a pak se zaměřit na ty změny v datech.

Když narazíš na chybu, koukni se na chybový kódy a zprávy, většinou ti to napoví, co je špatně. Odpovědi z API bys měl procházet a hledat klíče, který tě zajímají – občas se hodí použít i nějakou validaci dat.

Pokud chceš testovat víc scénářů najednou, tak zkus použít proměnné nebo víc dotazů v jednom skriptu. Co se týče výkonu dotazů, tak tady je to složitější; můžeš sledovat čas odpovědí, ale pokud bude server pomalej, tak tam moc nezmůžeš. Zkrátka ladění v Graph Notebooku chce praxi a experimentování.

151 slov
1.5 minut čtení
29. 5. 2024
Robert Suchý

Ladění v Graph Notebook během testování API je fakt široká téma. První věc, co bych doporučil, je zaměřit se na strukturu dotazů – to znamená, jaké pole si vybíráš a jak jsou navzájem propojené. Proměnné jsou taky důležitý a měly bys být jasné, co přesně posíláš a co od toho očekáváš. U mutací to chceš ladit tak, aby jsi měl správný formát a všechny potřebný parametry – jinak ti to hodí chybu.

Když se objeví nějaký problém, tak je dobrý kouknout na chybový kódy a zprávy, ty mohou hodně napovědět. Odpovědi z API je nejlepší projít a zaměřit se na klíčový hodnoty, který potřebuješ – jestli něco chybí nebo je blbě, tak to hned zjistíš.

Pokud potřebuješ testovat víc scénářů, můžeš si napsat víc dotazů najednou a sledovat výsledky v rámci jednoho sezení – to ušetří čas. Co se výkonu dotazů týká, tak si dej pozor na to, kolik dat vlastně taháš, někdy stačí optimalizovat dotaz místo toho, abys musel ladit server.

Zkrátka, drž se struktury dotazů, sleduj odpovědi a buď připraven na ladění chyb. To by ti mělo pomoct v testování API v Graph Notebook.

185 slov
1.9 minut čtení
27. 7. 2023
Alena Bartošová

Při testování API v Graph Notebooku je dobrý začátek zaměřit se na strukturu a formulaci dotazů. Musíš mít jasnou představu, co chceš získat a jak to správně napsat. Proměnné jsou klíčové – ty ti umožní dynamicky měnit části dotazu bez nutnosti přepisovat celý kód. S mutacemi je to podobné, ale nezapomeň je dobře otestovat, aby ses ujistil, že data správně ukládáš nebo modifikuješ.

Když narazíš na chyby, zkontroluj zprávy o chybách, co ti API vrací – většinou ti pomůžou pochopit, kde je problém. Při analýze odpovědí z API se zaměř na důležité klíče a hodnoty, které tě zajímají. Pokud potřebuješ testovat víc scénářů, můžeš použít různá nastavení proměnných nebo si vytvořit sady dotazů, které pak jednoduše přepínáš.

Co se týče výkonu dotazů, můžeš sledovat doby odezvy a optimalizovat dotazy přímo v Graph Notebooku. Zkus minimalizovat množství načítaných dat a omezit příliš složité dotazy. A jo, s optimalizací serveru se taky pojď podívat na konfiguraci serveru, to může mít velký vliv na výkon. Hlavně se neboj experimentovat a sledovat, co funguje nejlíp!

170 slov
1.7 minut čtení
7. 10. 2024
Kristýna Procházková
GraphQL.cz/Články/Graph Notebook Tutorial
Zefektivnění API testování s Graph Notebook: Jak využít Graph Notebook pro detailní testování a ladění GraphQL APIObjevte, jak může Graph Notebook revolučně změnit API testování a ladění GraphQL. Naučte se efektivní metody a tipy pro zajištění kvality vašich API.
1000 slov
10 minut čtení
3. 7. 2022
Tomáš Dvořák
Přečíst článek
Podobné otázky