GraphQL.cz/Fórum/Co je lazy loading v GraphQL a jak to může pomoct výkonu?

Co je lazy loading v GraphQL a jak to může pomoct výkonu?

Zajímalo by mě něco ohledně lazy loadingu v GraphQL. Slyšel jsem, že to je způsob, jakým se načítají data, ale vlastně nevím, co to přesně obnáší. Vím, že když používáme GraphQL, tak můžeme načítat jenom ta data, která opravdu potřebujeme, ale jak se do toho zapojuje lazy loading? Může to nějak ovlivnit výkon našich aplikací? Například, když mám velké množství dat a chci je prezentovat uživatelovi, je lepší použít lazy loading nebo se spoléhat na klasické načítání všech dat najednou? Jaké jsou výhody a nevýhody? Existují nějaké příklady, kdy by se to dalo využít efektivně? A co třeba knihovny nebo frameworky, které lazy loading podporují? Je to něco, co bych měl mít na paměti při návrhu API pomocí GraphQL? Ocenil bych jakékoliv tipy nebo zkušenosti od vás, kteří už s tím máte nějaké zkušenosti.

134 slov
1.3 minut čtení
28. 1. 2024
Vladimír Koudelka

Lazy loading v GraphQL znamená, že data se načítají až tehdy, když je opravdu potřebujeme. To může dost zlepšit výkon, protože místo toho, abychom načetli všechna data najednou, načteme jen to, co uživatel aktuálně potřebuje vidět. Třeba když máš seznam produktů a chceš ukázat jen pár na první stránce, tak místo toho, abys stahoval všechny produkty hned, můžeš načíst jen ty prvních pár a ostatní pak postupně, když rolíš dolů nebo klikneš na další stránku.

Výhoda je jasná – šetří to čas a šířku pásma. Na druhou stranu, může to být složitější na implementaci a někdy může vyžadovat víc dotazů na server. Pokud máš třeba velkou databázi a uživatelé většinou chtějí jen nějakou část dat, tak se to vyplatí.

Existují i knihovny jako Apollo Client, které už lazy loading podporují a usnadňují integraci do tvé aplikace. Při návrhu API s GraphQL bych na lazy loading určitě nezapomínal, zvlášť pokud víš, že budeš pracovat s velkým množstvím dat.

157 slov
1.6 minut čtení
30. 6. 2024
Jakub Baloun

Lazy loading v GraphQL je vlastně takový způsob, jakým se data načítají až ve chvíli, kdy na ně dojde. Místo toho, abychom načetli všechna data najednou, což může být pomalé, hlavně když máš velké množství dat, loading probíhá postupně. To znamená, že se ti načtou jen ta data, co fakt potřebuješ teďka, což může výrazně zlepšit výkon aplikace.

Když máš třeba seznam uživatelů a klikneš na nějaký profil, lazy loading ti umožní získat detaily o tom uživateli až tehdy, když je potřebuješ. Tím pádem šetříš šířku pásma a zrychluješ reakční dobu aplikace.

Na druhou stranu, může to mít i nevýhody – třeba když uživatel čeká na data a ty mu je posíláš postupně. Ale většinou to není problém, pokud to uděláš správně a informuješ uživatele, že se něco načítá.

Existují knihovny jako Apollo Client, které lazy loading podporují a dělají to celkem snadné. Určitě to stojí za zvážení při návrhu tvého GraphQL API. Když víš, že nebudeš potřebovat všechna data naráz, je lepší jít do lazy loadingu.

166 slov
1.7 minut čtení
31. 5. 2024
Bohuslav Kotek

Lazy loading v GraphQL je vlastně technika, která se používá k načítání dat až v momentě, kdy jsou skutečně potřebná. Místo toho, abys načítal všechna data najednou, což může být dost náročné na výkon, vezmeš si jen to, co teď potřebuješ. To může být dost výhodné, pokud pracuješ s velkými objemy dat – sníží se tím doba načítání a využití paměti.

Když třeba máš seznam uživatelů a chceš zobrazit jen pár základních informací jako jméno a e-mail, můžeš lazy loadovat detaily jako jejich profily nebo příspěvky jen když uživatel klikne na konkrétního uživatele. Tím pádem ušetříš čas i zdroje.

Na druhou stranu, pokud děláš příliš mnoho dotazů kvůli lazy loadingu, může to nakonec zpomalit aplikaci, protože každé další načítání je další dotaz na server. Takže je dobrý najít rovnováhu.

Existují různý knihovny a frameworky jako Apollo Client nebo Relay, který podporují lazy loading a poměrně snadno se s nimi pracuje. Při návrhu API bys měl určitě zvažovat jak lazy loading implementovat – hlavně u velkých datasetů to může být game changer.

169 slov
1.7 minut čtení
17. 3. 2023
Denisa Pánková
GraphQL.cz/Články/Graph Notebook Tutorial
Optimalizace výkonu dotazů v Graph Notebook: Techniky pro zlepšení rychlosti a efektivity vašich GraphQL dotazůV tomto článku se podíváme na techniky optimalizace výkonu dotazů v Graph Notebook. Naučíme se, jak zrychlit a zefektivnit naše GraphQL dotazy, a to i...
1000 slov
10 minut čtení
4. 4. 2021
Barbora Němcová
Přečíst článek
Podobné otázky