GraphQL.cz/Fórum/Jak začít se schema-first přístupem při návrhu GraphQL API?

Jak začít se schema-first přístupem při návrhu GraphQL API?

Zajímá mě, jak vlastně začít se schema-first přístupem při návrhu GraphQL API. Vím, že to znamená nejprve navrhnout schéma a pak se teprve pustit do implementace, ale jaký je ten správný postup? Jak si mám vytvořit to schéma, na co si dát pozor, aby bylo vše dobře promyšlené a fungovalo? Měl by to být nějaký specifický formát, nebo stačí obyčejný JSON? A co se týče nástrojů – existují nějaké doporučené knihovny nebo platformy, které by mi mohly pomoci s tímto procesem? Slyšel jsem o GraphQL SDL, ale nejsem si úplně jistý, jestli je to to pravé pro mě. Jakou roli hrají typy v tom celém procesu a jak přesně fungují dotazy a mutace v rámci schema-first přístupu? Rád bych věděl, jak začít od základů a na co se zaměřit, abych se vyhnul nějakým častým chybám. Předem díky za vaše rady a tipy!

142 slov
1.4 minut čtení
4. 4. 2023
Alois Šimek

Takže schema-first přístup je fakt dobrý způsob, jak se pustit do návrhu GraphQL API. Nejprv si vezmi papír nebo nějaký textový editor a začni psát schéma. To znamená definovat typy, dotazy a mutace, což je v podstatě to, co tvoje API bude umět. Můžeš použít GraphQL SDL (Schema Definition Language), což je vlastně specifický formát pro tohle. Není to JSON, ale něco víc strukturovaného, což ti pomůže lépe vidět, jak to všechno souvisí.

Důležitý je si promyslet, jaké typy potřebuješ. Například jestli máš uživatele, tak budeš mít typ User s různýma fieldama jako id, jméno a tak dál. Pak si udělej dotazy – co všechno chceš z API vyčíst? A nezapomeň na mutace pro změny dat.

Když už máš schéma hotový, můžeš začít s implementací backendu. Použij nějaké populární knihovny jako Apollo Server nebo Express-GraphQL – hodně lidí na ně nedá dopustit.

A co se týče častých chyb – dej si pozor na složitost schématu. Když to přeženeš s množstvím typů a relací, bude to pak těžké udržovat. Takže to drž jednoduché a postupně přidávej další věci podle potřeby.

Zkrátka, začni s dobrou strukturou a měj na paměti, že plánování je klíčový! Dobrou práci!

193 slov
1.9 minut čtení
18. 3. 2024
Vojtěch Zich

Takže schema-first přístup je v podstatě o tom, že nejdřív se zaměříš na návrh schématu, než začneš psát nějakou logiku. Začni tím, že si promyslíš, jaký typy dat budeš mít a jak spolu budou souviset. Můžeš to udělat v GraphQL SDL (Schema Definition Language), což je docela cool, protože je to hodně čitelné. Místo JSONu se drž toho SDL formátu, je pro to určený a usnadní ti to práci s typama, dotazama a mutacema.

Typy jsou zásadní, protože definuješ, co všechno můžeš dotazovat a jaký data můžeš posílat. Když už máš schéma hotový, můžeš začít psát resolvery (to jsou ty funkce, který zpracovávají dotazy). Ujisti se, že máš dobře promyšlené vztahy mezi typy – např. jestli máš typ „Autor“ a „Kniha“, tak bys měl mít jasně definovaný vztah mezi nimi.

Doporučuji použít nějakou knihovnu jako Apollo Server nebo GraphQL Yoga – dost ti to usnadní život. A nezapomeň testovat dotazy pomocí něčeho jako GraphiQL nebo Apollo Studio, abys viděl, jestli to funguje tak, jak má.

Základem je mít jasný plán a dodržovat best practices ohledně názvů a struktury. Časté chyby bývají v nejasných typech nebo špatných vztazích mezi objekty. Takže si dej záležet na tom schématu, pak to půjde samo.

197 slov
2 minut čtení
7. 12. 2024
Stanislav Chalupa

Schema-first přístup je fakt super, protože tě nutí pořádně promyslet, jak to API bude vypadat. Začni tím, že si uděláš skicu svého schématu. Můžeš použít GraphQL SDL (Schema Definition Language), což je fakt dobrý způsob, jak definovat typy, dotazy a mutace srozumitelně. Schéma by mělo zahrnovat všechny typy dat, které plánuješ vracet a manipulovat s nimi. Je dobré si ujasnit i vztahy mezi typy, aby jsi měl jasno v tom, jak se budou propojit.

Typy jsou základ, takže si dej záležet na jejich návrhu, aby byly co nejvíc univerzální a opakovaně použitelné. Dotazy a mutace jsou pak jako funkce, které voláš – dotazy na načtení dat a mutace pro změny. Když už máš schéma hotové, můžeš začít implementovat resolvery.

Co se nástrojů týče, můžeš zkusit Apollo Server nebo GraphQL Yoga – oba jsou celkem populární a mají dobrou dokumentaci. Vždycky je dobrej nápad si projít nějaké příklady a tutorialy, abys viděl, jak to funguje v praxi. A nezapomeň na testování! Častou chybou bývá nedostatečné testování schématu a resolverů. Takže buď pečlivý a hodně testuj.

172 slov
1.7 minut čtení
7. 2. 2024
Martina Burešová
GraphQL.cz/Články/API design
Využití schema-first přístupu při návrhu GraphQL APIJak schema-first metoda pomáhá formovat API a sjednocovat tým během vývoje. Přečtěte si, jaký má schema-first přístup vliv na vývoj GraphQL API a jeho...
1000 slov
10 minut čtení
5. 7. 2020
Lucie Kovářová
Přečíst článek
Podobné otázky