GraphQL.cz/Fórum/Jak efektivně spravovat schema v schema-first GraphQL API?

Jak efektivně spravovat schema v schema-first GraphQL API?

Když se bavíme o schema-first přístupu v GraphQL, často se setkáváme s otázkami ohledně efektivního managementu schématu. Všichni víme, že správné definování schématu je klíčové, ale co to vlastně znamená v praxi? Jak zajistit, aby naše schéma bylo dobře strukturované, snadno udržovatelné a flexibilní vůči budoucím změnám? Mám na mysli nejen základní dotazy na typy a jejich vztahy, ale i to, jak se vyhnout problémům s nekompatibilními změnami nebo jak efektivně dokumentovat jednotlivé částí schématu. Je rozumné používat nástroje na automatizaci generování dokumentace nebo byste spíše doporučili psát si vlastní komentáře přímo do schématu? A co verze schématu? Jaký je nejlepší způsob, jak spravovat změny a migrace ve schématu bez narušení stávajících klientů? Zajímal by mě také váš názor na používání separátních souborů pro jednotlivé typy nebo byste raději všechno mít pohromadě v jednom souboru? Jak se to odráží na výkonu a čitelnosti? Určitě bych rád slyšel o vašich zkušenostech a nejlepších praktikách, které by mohly pomoci ostatním vývojářům v jejich projektech.

162 slov
1.6 minut čtení
15. 8. 2020
Denisa Hlaváčová
Denisa Hlaváčová

Takže schema-first přístup v GraphQL, to je trochu oříšek. Docela dost záleží na tom, jak velký projekt máš a kolik lidí na něm dělá. Já osobně preferuju mít schéma rozdělené do více souborů. Je to daleko přehlednější a dá se to lépe spravovat, zvlášť když pak potřebuješ najít nějaký typ nebo dotaz. Většinou to mám tak, že každý typ má svůj vlastní soubor a pak je nějaký indexový soubor, který to všechno spojuje.

Co se týče dokumentace, tak určitě doporučuju používat komentáře přímo v schématu. Nástroje na generování dokumentace jsou fajn, ale pokud nemáš pořádně popsáno ve schématu, tak ti to moc nepomůže. V komentářích můžeš uvést třeba příklady použití a tak.

Verze schématu? To je věc, kterou bych nebral na lehkou váhu. Dobrý způsob je používat patch verze pro menší změny a třeba major verze pro větší zásahy. A vždycky bys měl mít možnost zpětné kompatibility. Vždycky když něco měníš, tak bys měl mít testy, které ověří, jestli staré dotazy stále fungují.

A nakonec, při změnách schématu se neboj použít deprekační značky pro typy nebo pole, co už nechceš používat. Klienti pak mají čas se adaptovat bez toho, aby jim to hned spadlo.

Takže shrnuto: víc souborů = lepší struktura, komentáře v schématu = lepší dokumentace, verze a deprekační značky = bezpečnost změn.

210 slov
2.1 minut čtení
6. 4. 2022
Radek Kalous
Radek Kalous

Správa schématu v schema-first GraphQL je fakt důležitá, to víme. Aby bylo schéma dobře strukturované a flexibilní, doporučuji mít jasnou hierarchii typů a dobře definované vztahy. Mít komentáře přímo ve schématu může být užitečné, ale já osobně preferuju automatizaci dokumentace, protože to šetří čas a udržuje to konzistenci. Co se týče verzování, nejlepší je používat semver princip – dodávat nové verze schématu tak, aby staré dotazy stále fungovaly. Pokud jde o soubory, rozdělení do více souborů podle typů je lepší pro čitelnost a údržbu, i když to může působit komplikovaněji na začátku. Z pohledu výkonu to většinou nehraje roli, spíš jde o to, jak s tím lidi dokážou pracovat. Takže shrnuto: udržujte to přehledné a snažte se plánovat dopředu.

119 slov
1.2 minut čtení
12. 7. 2021
Daniela Šilhavá
Daniela Šilhavá

Když jde o schema-first GraphQL, tak fakt záleží na tom, jak to nastavíš hned od začátku. Důležitý je mít strukturované schéma. Rozdělení do více souborů je super, hlavně u větších projektů. Udržuje to přehlednost a usnadňuje týmovou práci. Pokud jde o dokumentaci, automatizované nástroje jsou fajn, ale vlastní komentáře v schématu taky hodně pomůžou. Nezapomeň na verze, měly by se řídit nějakým systémem, třeba semestrálními změnami nebo tak. Když děláš změny, snaž se dodržet zpětnou kompatibilitu. To může ušetřit spoustu problémů s klienty. Takže shrnuto: rozdělený soubory pro typy, kombinace automatizace a vlastních komentářů a jasně nastavený systém verzování. Uvidíš, že to prostě funguje.

104 slov
1 minut čtení
16. 2. 2023
Dana Pospíšilová
Dana Pospíšilová
Podobné otázky