GraphQL.cz/Fórum/Integrace subgraphů do federovaného GraphQL API

Integrace subgraphů do federovaného GraphQL API

Zajímalo by mě, jak se vlastně integrují subgraphy do federovaného GraphQL API. Poslední dobou jsem četl hodně o tom, jak federace umožňuje rozdělit velké API na menší části, ale jak to konkrétně funguje v praxi? Mám pocit, že subgraphy jsou důležité pro modularitu a opětovné použití, ale nejsem si jistý, jak se propojují s ostatními částmi federovaného API. Jakým způsobem se definuje schema pro tyto subgraphy? Jak probíhá proces jejich registrace a jak se řeší konflikty mezi různými schématy, pokud by nějaké vznikly? Mám také otázky ohledně výkonnosti – zhoršuje se výkon dotazů, když je zapojeno více subgraphů? A co caching v takovém případě? Jak bych měl přistupovat k optimalizaci dotazů napříč různými subgraphy? Může mi někdo přiblížit, jaké jsou nejlepší praktiky pro návrh federovaného API, které využívá subgraphy? Děkuji všem za odpovědi!

133 slov
1.3 minut čtení
4. 1. 2025
Ludmila Roubalová

Integrace subgraphů do federovaného GraphQL API je vlastně dost zajímavá. V praxi to funguje tak, že každý subgraph má svůj vlastní schema, což znamená, že je to jako samostatný modul, který si dělá věci po svém. Když tyhle subgraphy registruješ do federovaného API, tak se vlastně spojí dohromady – to uděláš pomocí specifických direktiv v GraphQL, jako třeba @key, což pomůže definovat jakým způsobem se jednotlivý subgraphy identifikují.

Konflikty ve schématech můžou nastat, když máš třeba stejný typ v několika subgraphech, ale většinou se to řeší tak, že si dáš pozor na pojmenování a jasně definuješ co který typ dělá. Když už k tomu dojde, tak se to dá vyřešit buď změnou názvů nebo použitím aliasů.

Co se týče výkonu – no, obvykle je to tak, že čím víc subgraphů máš, tím víc dotazů se musí řešit, takže tam může být nějaké zpomalení. Cache ti může pomoct hodně, protože pokud se dotazuješ na stejné data víckrát, tak je lepší je mít v cache než znovu procházet všechny subgraphy.

Nejlepší praxe by asi byla držet schémata co nejjednodušší a modularizovat co nejvíc. Optimalizace dotazů napříč subgraphy může zahrnovat agregaci dat v jednom dotazu místo víc různých dotazů. Takže jo, modulární přístup a pořádná dokumentace jsou klíčový! Takže hodně štěstí s plánováním!

207 slov
2.1 minut čtení
23. 12. 2024
Bohumil Vojtěch

Integrace subgraphů do federovaného GraphQL API je fakt super věc, jak udržet API modularizované a přehledné. V podstatě to funguje tak, že každý subgraph má svůj vlastní schema, což umožňuje odděleně spravovat různé části API. Když se definují schémata pro subgraphy, je důležitý mít na paměti jasně definované typy a vztahy, aby nedocházelo ke konfliktům. Ty pak řešíš buď úpravou schémat nebo pomocí speciálních direktiv, co federace nabízí.

Registrace subgraphů do federovaného API probíhá přes gateway, kde se ty schémata spojí dohromady. Jakmile se něco změní, gateway to znovu projde a aktualizuje. Co se výkonu týče, jasně, že když zapojíš víc subgraphů, může být zpoždění v odpovědích, ale to záleží na tom, jak jsou ty dotazy napsané. Caching může hodně pomoct; většina implementací podporuje caching na úrovni gateway i jednotlivých subgraphů.

Optimalizace dotazů napříč subgraphy je klíčová. Je dobrý mít na paměti, jaký data potřebuješ a snažit se minimalizovat počet volání. Takže kombinuj dotazy co nejvíc a přemýšlej o tom, co všechno můžeš získat v jednom requestu.

Nejlepší praktiky jsou asi: udržovat schémata jednoduchá a dobře dokumentovaná, testovat interakce mezi subgraphy a pravidelně sledovat výkon API. Takže drž se těchto zásad a mělo by ti to jít hladce.

195 slov
2 minut čtení
30. 8. 2024
Věra Šulcová

K integraci subgraphů do federovaného GraphQL API bych řekl, že to celé funguje přes definici schémat, která se pak skládají do jednoho většího schématu. Každý subgraph má vlastně svoje vlastní schéma, a když je registrovaný u federace, tak se spojí s ostatními. V praxi to probíhá tak, že se použije Apollo Federation nebo něco podobného, co umí spojit tyhle jednotlivé části.

Pokud bys měl víc subgraphů, tak je důležitý si hlídat názvy typů a případný konflikty. Když se třeba dva subgraphy snaží definovat stejný typ, tak to může způsobit problémy, takže se doporučuje používat jedinečné názvy nebo nějaký namespace.

Pokud jde o výkon, tak jo, když máš víc subgraphů v jednom dotazu, může to zpomalit odezvu. Každý subgraph musí udělat svůj vlastní dotaz na databázi a to se může nasčítat. Caching může pomoct, ale musíš být opatrnej a mít ho nastavený správně. Optimalizace dotazů mezi subgraphy je důležitá – třeba agregovat data na úrovni serveru místo na klientovi.

Co se týče nejlepších praktik, doporučil bych začít s jasnou strukturou schémat a sledovat jak se mají jednotlivé komponenty propojit. Mít dobré dokumentace a testy pro každý subgraph ti taky dost pomůže. Zůstaň flexibilní a připravený na změny.

194 slov
1.9 minut čtení
18. 6. 2024
Věra Benešová
GraphQL.cz/Články/API design
Kdy a jak používat subgraphy v rámci federovaných GraphQL APIObjevte, jak efektivně využívat subgraphy při tvorbě modulárních GraphQL API pro vaše projekty a získejte cenné rady pro jejich integraci do širšího e...
1000 slov
10 minut čtení
19. 1. 2024
Martin Černý
Přečíst článek
Podobné otázky