GraphQL.cz/Fórum/Co potřebuju vědět, než začnu s subgraphy v GraphQL?

Co potřebuju vědět, než začnu s subgraphy v GraphQL?

Zajímá mě, co všechno bych měl mít na paměti, pokud se chystám začít s subgraphy v GraphQL. Představte si, že se snažím vybudovat nějakou aplikaci, která potřebuje efektivně spravovat data z různých zdrojů a já slyšel, že subgraphy by mohly být tím pravým řešením. Ale co to vlastně subgraphy jsou? Jak se liší od normálních graphů? Existují nějaké speciální případy použití, na které bych si měl dávat pozor? A co třeba výkon – budou subgraphy rychlé, nebo je potřeba mít nějakou speciální infrastrukturu? Mám také obavy ohledně toho, jak se s nimi pracuje v praxi. Je těžké je nastavit a spravovat? A co bezpečnostní aspekty – musím řešit nějaké specifické problémy, když pracuji se subgraphy v porovnání s tradičním přístupem k GraphQL? Mám také pár dotazů ohledně škálovatelnosti. Když moje aplikace poroste a budu mít více dat a uživatelů, jak to ovlivní výkon subgraphů? Setkal se někdo z vás s problémy při implementaci subgraphů do svých projektů? Jaké nástroje doporučujete pro práci s nimi? Všechno kolem této problematiky mi přijde tak zajímavé, ale zároveň dost složité. Rád bych slyšel názory a zkušenosti ostatních, které by mi mohly pomoci se do toho ponořit.

192 slov
1.9 minut čtení
19. 4. 2024
Zdeněk Burian

Subgraphy jsou v podstatě jako takový malý GraphQL server, který se zaměřuje na konkrétní datový model nebo zdroj. Na rozdíl od normálních graphů, které čerpají data z jedné databáze nebo API, subgraphy ti umožňují kombinovat data z různých zdrojů a pak je to poskytnout jako jednotný GraphQL endpoint. Je to super užitečné pro aplikace, co potřebují agregovat informace z více míst.

Pokud jde o výkon, záleží hodně na tom, jak je subgraph nastavený a co všechno děláš. Pokud máš složitější dotazy nebo hodně dat, můžeš narazit na zpomalení. Takže to chce nějakou solidní infrastrukturu a optimalizaci dotazů. Dobré je mít na paměti caching a další techniky, co ti můžou pomoct.

S nastavením a správou to není zas tak zlý, ale budeš potřebovat nějakou znalost GraphQL a možná i tooly jako Apollo nebo Hasura, které ti práci usnadní. Bezpečnost může být problém, když jde o citlivá data – musíš prostě řešit autentizaci a autorizaci dost pečlivě.

Když ti aplikace poroste, může se stát, že subgraphy začnou mít problémy s výkonem. Ale většinou to jde řešit horizontálním škálováním nebo třeba rozdělením na menší subgraphy.

Co se týče zkušeností ostatních – občas lidi narážejí na problémy s integrací různých zdrojů nebo s optimalizací dotazů, ale když si dáš pozor na návrh schema a monitorování výkonu, mělo by to jít. Doporučuji kouknout na dokumentaci k GraphQL a komunitní fóra – tam se dozvíš spoustu užitečných tipů.

229 slov
2.3 minut čtení
10. 1. 2025
Jarmila Dobešová

Subgraphy jsou v podstatě jako specializované GraphQL API, které ti umožňuje indexovat a dotazovat se na data z různých zdrojů, často z blockchainu. Rozdíl mezi subgraphy a normálními graphy je v tom, že subgraphy jsou optimalizované pro specifické datové modely a dotazy, což může zjednodušit práci s komplexními strukturami dat. Když začneš, měj na paměti, že je potřeba dobře navrhnout schema, jinak ti to pak může způsobit problémy s výkonem. Co se týká rychlosti, subgraphy by měly být celkem rychlé, ale záleží na tom, jak velký máš objem dat a jak složité dotazy používáš. V praxi to není zas tak těžké nastavit, ale můžeš narazit na spoustu nuancí při správě a nasazení, hlavně pokud pracuješ s víc než jedním zdrojem dat. Bezpečnostní aspekty jsou taky důležité – dej si pozor na to, jak autentizuješ uživatele a jak chráníš citlivá data. Škálovatelnost může být problém, pokud ti naroste objem dat nebo uživatelů – musíš mít systém navržený tak, aby zvládal větší zatížení. Doporučil bych se podívat na nástroje jako The Graph nebo Apollo, ty jsou dost běžné pro práci se subgraphy. V zásadě to chce čas a testování, ale když to zvládneš, můžeš získat hodně výhod.

195 slov
2 minut čtení
12. 1. 2025
Emil Sedláček

Subgraphy v GraphQL jsou vlastně takový způsob, jak rozdělit velké API do menších částí, které se víc zaměřují na konkrétní domény nebo datové zdroje. Znamená to, že místo toho, abys měl jeden obrovský graph, můžeš mít víc subgraphů, které se specializují na různé aspekty tvé aplikace. To může zjednodušit správu dat a usnadnit škálování, protože každý subgraph může být vyvíjen a nasazen samostatně.

Pokud jde o výkon, subgraphy mohou být rychlé, ale záleží na tom, jak dobře jsou navrženy a jak je nastavená infrastruktura. Budeš potřebovat nějaké cloudové řešení nebo serverovou architekturu, která podporuje GraphQL a má schopnost efektivně zpracovávat dotazy. Můžeš narazit na výzvy při optimalizaci dotazů – snaž se minimalizovat množství dat, která se vrací.

Co se týče bezpečnosti, to je důležitý bod. Musíš si dávat pozor na autentizaci a autorizaci, protože s více subgraphy můžeš mít různá pravidla pro různé části aplikace. Každý z nich může mít jinou úroveň přístupu k datům.

Škálovatelnost je další věc – pokud tvá aplikace poroste a přibudou uživatelé, bude dobré mít subgraphy dobře navržené tak, aby zvládly nárůst zátěže. Když to uděláš správně, tak bys měl být schopný snadno přidávat nové subgraphy nebo zvyšovat kapacity stávajících.

Některé nástroje jako Apollo nebo Hasura jsou populární pro práci s GraphQL a subgraphy. Zkus si projít dokumentaci k těmto nástrojům, obvykle obsahují dobré příklady a rady.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že nastavení subgraphů může být trochu složitější než tradiční přístup, ale pokud máš dobrý plán a víš co chceš dělat, tak to zvládneš. Možná to chce trochu experimentování.

250 slov
2.5 minut čtení
12. 1. 2025
Karolína Malá
GraphQL.cz/Články/API design
Kdy a jak používat subgraphy v rámci federovaných GraphQL APIObjevte, jak efektivně využívat subgraphy při tvorbě modulárních GraphQL API pro vaše projekty a získejte cenné rady pro jejich integraci do širšího e...
1000 slov
10 minut čtení
19. 1. 2024
Martin Černý
Přečíst článek
Podobné otázky