GraphQL.cz/Fórum/Jak nastavit WebSockets s GraphQL, aby vše fungovalo správně?

Jak nastavit WebSockets s GraphQL, aby vše fungovalo správně?

Mám dotaz ohledně integrace WebSockets s GraphQL. Rád bych věděl, jakým způsobem to celé správně nastavit, aby to fungovalo bez problémů. Slyšel jsem, že WebSockets mohou být skvělou volbou pro real-time funkce a notifikace, ale nikdy jsem se do toho pořádně nepustil. Mám nějaký základní projekt, kde používám GraphQL pro API, ale teď bych chtěl přidat i WebSockets. Nejspíš budu potřebovat nějaký server, který zvládne obsluhovat WebSocket spojení a zároveň komunikovat s GraphQL serverem. Jaké knihovny nebo frameworky jsou pro to nejlepší? A co všechno bych měl mít na paměti při návrhu architektury? Zajímalo by mě také, jakým způsobem mohu zpracovávat zprávy skrze WebSocket, abych je mohl efektivně posílat klientovi v reálném čase. Je potřeba nějaká specifická konfigurace na straně serveru nebo klienta? Jak řešit autentizaci a zabezpečení těchto spojení? A co třeba škálovatelnost? Předem díky za jakékoliv tipy a rady, budu moc rád za sdílení zkušeností!

147 slov
1.5 minut čtení
11. 2. 2023
Marie Krausová

WebSockets s GraphQL je fajn kombinace pro real-time funkce. Nejdřív si musíš vybrat server, co to umí – často se používá Apollo Server nebo urql, oba mají podporu pro WebSocket. Na serveru pak potřebuješ nastavit WebSocket endpoint, což je něco jako normální HTTP endpoint, ale pro WebSocket. K tomu ti pomůže knihovna jako ws nebo socket.io, záleží na tom, co preferuješ.

Jasně, že musíš myslet na autentizaci – obvykle to děláš přes tokeny (např. JWT), které posíláš při navazování spojení. Bez toho se ti do toho může dostat kde kdo. Zabezpečení je důležitý, takže pokud můžeš, používej WSS (WebSocket Secure).

Škálovatelnost řešíš tím, že si můžeš nasadit load balancer a nějaký messaging systém (např. Redis) pro sdílení zpráv mezi instancemi serveru. Když klienti posílají zprávy, tak je můžeš zpracovávat synchronně nebo asynchronně, podle toho, jak máš nastavený server a jak rychle chceš reagovat.

Vždycky si dej pozor na správu spojení, abys měl přehled o tom, kdo je připojený a aby ses vyhnul memory leakům.

Hlavně si hraj a experimentuj – praxe tě naučí nejvíc.

170 slov
1.7 minut čtení
20. 7. 2021
Natálie Řezáčová

WebSockets s GraphQL můžeš nastavit relativně jednoduše, pokud už máš nějaký základní server. Většina moderních knihoven pro GraphQL to podporuje, například Apollo Server nebo Hasura. Tohle ti umožní pracovat s real-time funkcemi jako subscriptions, což jsou v podstatě WebSocket spojení pro dostávání aktualizací.

Na straně serveru budeš potřebovat nějaký WebSocket server - můžeš použít například ws nebo Socket.IO. Ty ti pomůžou obsluhovat příchozí WebSocket spojení a komunikaci. Když někdo připojí WebSocket, můžeš mu posílat zprávy nebo notifikace přímo v reálném čase.

Návrh architektury by měl zahrnovat autentizaci. Můžeš použít tokeny (třeba JWT) pro ověření uživatelů při navazování spojení. Na serveru pak zkontroluješ, jestli je token platný. Zabezpečení je důležitý, takže nezapomeň na šifrování přes WSS (WebSocket Secure).

Škálovatelnost může být trošku tricky, hlavně když plánuješ víc serverů. Zvaž nějaký message broker (jako Redis nebo RabbitMQ) pro distribuci zpráv napříč servery. Tím zajistíš, že všechny instance serveru budou mít stejný stav a dokážou posílat zprávy správným klientům.

Jinak při zpracování zpráv skrze WebSocket si dej pozor na formátování dat – JSON je dobrá volba. Můžeš definovat vlastní protokol pro komunikaci mezi klientem a serverem, aby jsi měl jasné, co se má posílat a jak.

Takže shrnuto: vyber si knihovnu na server, nastav WebSocket server, implementuj autentizaci a mysli na škálovatelnost - a mělo by to fungovat.

212 slov
2.1 minut čtení
23. 9. 2022
Libor Němec

WebSockets a GraphQL spolu můžou fungovat docela dobře, ale chce to trošku práce. Hlavně si musíš vybrat správné knihovny. Pokud používáš Node.js, doporučuju Apollo Server, ten má už podporu pro WebSockety, takže se ti to všechno spojí hezky dohromady. Pak si k tomu můžeš přidat knihovnu jako ws nebo socket.io, aby ses mohl připojit k WebSocket serveru.

Když to budeš stavět, nezapomeň na autentizaci. Můžeš použít JWT tokeny, které posíláš při navazování WebSocket spojení. To je super bezpečné a takhle udržíš spojení v bezpečí. Co se týče škálovatelnosti, měl bys mít na paměti load balancer a možná i Redis Pub/Sub pro distribuci zpráv mezi různými instancemi serveru.

Zprávy pak zpracováváš víceméně tak, že na serveru posloucháš na události a když se něco stane (třeba nová zpráva), tak ji pošleš všem připojeným klientům. Na klientovi stačí použít WebSocket API a poslouchat na příchozí zprávy.

Jo a diverzifikace: zkus třeba GraphQL subscriptions pro real-time data. To je fakt užitečný. Ale hlavně se ujisti, že máš dobrou strukturu projektu, jinak se to může dost zamotat.

170 slov
1.7 minut čtení
28. 1. 2023
Simona Špačková
GraphQL.cz/Články/Real-time data s WebSockets
Řešení obecných problémů při použití WebSockets v GraphQL aplikacíchČlánek se zaměřuje na diagnostiku a řešení běžných problémů, které se mohou objevit při integraci WebSockets do GraphQL projektů, a nabízí užitečné ti...
1000 slov
10 minut čtení
15. 8. 2020
Lucie Nováková
Přečíst článek
Podobné otázky