GraphQL.cz/Fórum/Co všechno musím vědět o autentizaci při práci s WebSocket a GraphQL?

Co všechno musím vědět o autentizaci při práci s WebSocket a GraphQL?

Když se ponořím do světa WebSocketů a GraphQL, tak mi to občas připadá jako bludiště. Chtěl bych se zeptat, co všechno bych měl vědět ohledně autentizace, když pracuji s těmito technologiemi. Jaké jsou nejčastější způsoby, jak zabezpečit komunikaci mezi klientem a serverem? Je nutné mít nějaké specifické tokeny nebo klíče pro autentizaci uživatelů? Jak to vlastně funguje v praxi, když mám na serveru nastavený GraphQL a chci z něj používat WebSockety pro real-time komunikaci? Mám pocit, že ideálně bych měl mít nějaký mechanismus, který by kontroloval uživatelské relace a přitom by měl být co nejjednodušší na implementaci. Jak se třeba řeší situace, kdy uživatelé potřebují opakovaně ověřovat svou identitu během relace? Existují nějaké osvědčené postupy, které bych měl dodržovat při návrhu autentizační logiky? A co se týče zabezpečení datových přenosů – jaké jsou nejlepší praktiky pro šifrování informací posílaných přes WebSockety, abych si byl jistý, že moje aplikace je bezpečná? Které knihovny nebo nástroje doporučujete pro efektivní implementaci autentizace v těchto technologiích? Byl bych rád, kdybyste podělili o vaše zkušenosti a tipy, protože jsem si jistý, že se tu najdou lidé, kteří prošli podobnými problémy. Děkuji za jakoukoliv pomoc!

189 slov
1.9 minut čtení
20. 10. 2024
Luboš Macháč

V první řadě, co se týče autentizace při použití WebSocket a GraphQL, tak je fajn mít na paměti, že potřebuješ nějaký mechanismus, jak ověřit uživatele před tím, než jim dovolíš přístup na server. Nejčastěji se používají tokeny (např. JWT), které si klient pošle při prvním připojení a server je ověří. Je dobré mít na serveru nějaký middleware, který zkontroluje platnost těchto tokenů u WebSocket spojení.

Pokud jde o real-time komunikaci, tak po úspěšném ověření můžeš posílat data mezi klientem a serverem, aniž bys musel znovu ověřovat uživatele při každé zprávě. Samozřejmě je důležité mít HTTPS a WSS pro šifrování dat, aby nikdo nemohl odposlouchávat komunikaci.

Co se týče opakovaného ověřování identity během relace, tak záleží na tvém konkrétním případě. Můžeš použít refresh tokeny nebo sledovat aktivitu uživatelů a v určitých intervalech je žádat o novou autentizaci.

Knihovny jako Apollo Client pro GraphQL nebo socket.io pro WebSockety ti můžou dost usnadnit práci. Osvědčený postup je také dodržovat principy zabezpečení jako validace dat na serveru a dodatečné kontroly práv uživatelů.

Celkově je to o tom mít dobrý plán a strukturu, abys měl kontrolu nad tím, kdo má k čemu přístup.

187 slov
1.9 minut čtení
3. 11. 2024
Olga Kovářová

Když jde o autentizaci s WebSockety a GraphQL, tak to chce pochopit pár základních věcí. První věc, co bys měl vědět, je, že WebSockety nefungujou úplně jako běžné HTTP požadavky, takže autentizace se většinou řeší na začátku spojení. Mnoho lidí používá JWT (JSON Web Tokens) jako jednoduchý způsob, jak ověřit uživatele. Klient pošle token při prvotním handshake a server ho ověří.

Další důležitá věc je udržovat relaci. Často se implementuje refresh token mechanismus, aby se uživatelé nemuseli neustále přihlašovat. Musíš mít na paměti, že pokud použiješ WebSockety, můžeš snadno ztratit spojení, takže se vyplatí mít nějakou formu automatického přihlašování nebo obnovování tokenu v případě, že dojde k problému.

Co se týče šifrování, jasně – vždycky používej WSS (WebSocket Secure) místo WS pro šifrování datových přenosů. Tím snížíš riziko odposlechu. A jestli hledáš knihovny, tak Apollo Client pro GraphQL má podporu WebSocketů a je docela rozšířený. Na serveru můžeš využít například Socket.IO nebo ws v kombinaci s nějakým autentizačním middlewarem.

Osvědčený postup? Nikdy neposílej citlivé informace bez šifrování a snaž se minimalizovat časový rámec platnosti tokenů. Tohle je fakt jedno z těch míst, kde se vyplatí investovat čas do zabezpečení uživatelských dat.

188 slov
1.9 minut čtení
1. 6. 2024
Zdeňka Musilová

Při práci s WebSocket a GraphQL je autentizace dost důležitá, protože se jedná o real-time komunikaci a chceš mít jistotu, že tvoji uživatelé jsou ověření. Nejčastěji se používají JWT (JSON Web Tokens) pro autentizaci. Klient se přihlásí, server mu vrátí token a ten pak používáš pro autorizaci při každém požadavku, včetně WebSocket spojení.

Když zakládáš WebSocket spojení, můžeš poslat token jako součást URL nebo jako hlavičku. Je fajn mít nějaký middleware na serveru, co ho ověřuje. Co se týče relací, většinou tokeny mají expiraci a když vyprší, klient se musí znovu přihlásit – takže je to takové opakované ověřování.

Pro zabezpečení datových přenosů bys měl používat WSS (WebSocket Secure), což je šifrovaná verze WebSocketu. Tím se ujistíš, že data během přenosu nikdo nechytne.

Knihovny jako Apollo Client pro GraphQL a Socket.IO pro WebSockety ti můžou ušetřit spoustu práce. Obecně je dobré dodržovat osvědčené postupy jako např. nezapomínat na CORS, používat HTTPS a pravidelně aktualizovat závislosti. Takže to shrnu - tokeny na autentizaci, šifrování přes WSS a pořád kontrolovat relace. Držím palce!

170 slov
1.7 minut čtení
6. 1. 2024
Marek Tvrdík
GraphQL.cz/Články/Real-time data s WebSockets
Bezpečnostní aspekty při používání WebSockets v kombinaci s GraphQLZajímavý pohled na bezpečnostní opatření a techniky pro ochranu datových toků v reálném čase pomocí WebSockets a GraphQL.
1000 slov
10 minut čtení
2. 10. 2023
Andrea Malá
Přečíst článek
Podobné otázky