GraphQL.cz/Fórum/Spojení REST a GraphQL - co všechno potřebuji vědět?

Spojení REST a GraphQL - co všechno potřebuji vědět?

Zajímalo by mě, jak vlastně sloučit REST a GraphQL v jednom projektu. Četl jsem, že oba přístupy mají své výhody a nevýhody, ale jak to udělat tak, aby to fungovalo dohromady? Myslím tím jaké jsou hlavní rozdíly mezi těmi dvěma technologiemi a co bych měl mít na paměti, když se rozhodnu použít obě? Musím se třeba zabývat otázkami jako je správa dat, autentizace nebo cachování? A jak to ovlivní výkon aplikace? Když mám REST API, je nějaký způsob, jak jednoduše přidat GraphQL jako další vrstvu bez toho, abych musel přepisovat celý backend? A co třeba dokumentace? Jak ji udělat tak, aby byla srozumitelná jak pro uživatele REST API, tak pro ty, kteří budou používat GraphQL? Jaké nástroje doporučujete pro ladění a testování při kombinaci těchto dvou přístupů? Taky by mě zajímalo, jestli je lepší začít s GraphQL od začátku nebo využít stávající REST API. Jaké máte zkušenosti vy? Co všechno musím mít na paměti při integraci těchto dvou technologií? Děkuji za každou radu!

163 slov
1.6 minut čtení
14. 1. 2025
Irena Šimůnková

Kombinace REST a GraphQL může být docela zajímavá. Takže, nejdřív, REST API ti poskytuje fixní endpointy a data, zatímco GraphQL ti dává svobodu dotazovat se na přesně to, co chceš. To může znamenat menší objem dat, ale taky větší složitost a údržbu.

Pokud už máš REST API, můžeš přidat GraphQL jako vrstvu nad to. Třeba použít Apollo Server nebo něco podobného, co umí fungovat s existujícím API a nechat REST bejt tak, jak je.

Správa dat a cachování budeš muset promyslet – GraphQL většinou potřebuje víc logiky kolem cachování než REST. Autentizaci bys měl mít stejnou, ale ujisti se, že se to dobře integruje s oběma přístupy.

Dokumentace může být tricky; doporučuji třeba Swagger pro REST a GraphiQL nebo Apollo Studio pro GraphQL. Takže uživatelé obou technologií budou mít něco k dispozici.

Jestli začít s GraphQL od začátku nebo použít REST záleží na tom, jak moc chceš investovat do přepisu a jak složité jsou tvoje stávající endpointy. Pokud máš jednoduchý REST API, můžeš ho postupně rozšiřovat o GraphQL a uvidíš, co funguje lépe.

Věřím, že to může být zajímavá cesta, jen buď opatrný s výkonem a údržbou.

186 slov
1.9 minut čtení
30. 6. 2022
Jaroslava Pospíšilová

Kombinace REST a GraphQL v projektu může být fajn, ale je potřeba se zamyslet nad pár věcmi. Hlavní rozdíl je v tom, jak se data získávají - REST používá různé endpointy pro různé zdroje, zatímco GraphQL ti umožní dotazovat se na víc dat najednou skrze jeden endpoint. Takže když přidáš GraphQL na existující REST API, můžeš využít stávající logiku a jen vytvořit GraphQL vrstvu, která bude komunikovat s REST API.

Pokud jde o autentizaci, tak obvykle si to vyřešíš na úrovni API, takže bys měl mít konzistentní systém pro oba přístupy. Co se týče cachování, tak to bude složitější, protože GraphQL může generovat různé dotazy a odpovědi. Třeba Apollo Client má dobré možnosti cachování pro GraphQL.

Dokumentace musí být jasná jak pro REST, tak pro GraphQL. Můžeš třeba udělat dva různé dokumentační soubory nebo použít Swagger pro REST a něco jako GraphiQL nebo Apollo Docs pro GraphQL.

Co se týče výkonu, tak pokud to uděláš špatně, můžeš mít problémy s rychlostí. Je dobré optimalizovat dotazy a používat lazy loading tam, kde je to možné.

Z mé zkušenosti je lepší začít s REST a postupně přidávat GraphQL podle potřeby. Takže pokud už máš REST API, klidně ho využij a k tomu postav GraphQL jako další vrstvu.

Nástroje na ladění? Záleží na tom, co preferuješ. Postman je super pro REST a Apollo Client dev tools nebo GraphiQL pro GraphQL.

225 slov
2.3 minut čtení
13. 2. 2023
Daniela Navrátilová

Takže, spojení REST a GraphQL může být fakt zajímavý, ale má to svý mouchy. Hlavní rozdíl je v tom, že REST je víc o endpointách a vrací ti vždycky nějakou strukturu dat, zatímco GraphQL ti umožňuje si říct přesně, co chceš. Dobře to funguje, když potřebuješ škálovat a mít flexibilitu s datama.

Pokud máš už REST API, můžeš přidat GraphQL jako proxy nebo wrapper. Tím pádem budeš mít možnost využít stávající logiku bez velkejch zásahů. Co se týče autentizace a cachování, měl bys to mít promyšlený – třeba povolit tokeny pro GraphQL dotazy stejným způsobem jak u RESTu.

Dokumentaci udělej tak, aby byla jasná pro obě skupiny – můžeš použít Swagger pro REST a GraphiQL nebo Apollo Studio pro GraphQL. Na testování doporučuji Postman pro REST a Insomnia nebo Apollo Client pro GraphQL.

Osobně bych začal s GraphQL od začátku jen pokud plánuješ nový projekt. Když už máš REST API, klidně využij stávající a pak postupně přidávej GraphQL. Hlavně si dej pozor na výkon – moc dotazů může zpomalit aplikaci. Takže optimalizuj a testuj!

Snad to pomůže.

177 slov
1.8 minut čtení
20. 1. 2023
Markéta Kafková
GraphQL.cz/Články/GraphQL a více zdrojů dat
Integrace REST API s GraphQL: Jak na to bez problémů?Průvodce pro vývojáře, kteří chtějí úspěšně integrovat existující REST API do nového GraphQL serveru. Naučte se krok za krokem, jak na to!
1000 slov
10 minut čtení
9. 5. 2020
Marek Dvořák
Přečíst článek
Podobné otázky