GraphQL.cz/Fórum/Jak snížit množství zbytečných dotazů v Apollo Client?

Jak snížit množství zbytečných dotazů v Apollo Client?

V poslední době se potýkám s tím, že aplikace, kterou vyvíjím pomocí Apollo Client, generuje spoustu zbytečných dotazů na server. Zajímalo by mě, co bych mohl udělat, abych to nějak efektivně zredukoval. Přemýšlel jsem o různých možnostech a napadá mě, jestli by stálo za to lépe optimalizovat caching. Jak přesně funguje caching v Apollo Client a jak ho mohu efektivně využít k tomu, abych omezil redundantní dotazy? Také mě zajímá, jestli bych měl zvážit použití fragmentů pro sdílení dat mezi různými komponentami. Pomohlo by to opravdu snížit počet volání na server? Ještě mě napadlo, jestli by pomohla implementace debounce metody při volání určitých dotazů. Mám zkušenosti s tímto přístupem ze svých předchozích projektů, ale jak to funguje s GraphQL? A co třeba použití useQuery a skip parametru? Mohlo by to být užitečné, když některé dotazy nechci spouštět hned při načtení komponenty? Přemýšlím také o tom, jak dobře nastavit subscriptions v Apollo Client, protože vím, že mohou způsobovat nechtěné dotazy při změnách dat. Jaké máte zkušenosti s optimalizací subscriptions, aby nedocházelo ke zbytečným aktualizacím? Byl bych vděčný za jakékoliv tipy nebo osvědčené postupy, které vám pomohly snížit zátěž na server a zvýšit efektivitu vaší aplikace.

194 slov
1.9 minut čtení
16. 9. 2024
Simona Lacinová

Snížení zbytečných dotazů v Apollo Client může být fakt tricky, ale pár věcí ti může pomoct. Za prvé, ten caching je klíčovej – Apollo má vestavěný cache, co ti umožní ukládat výsledky dotazů. Když se dotaz provede a data jsou v cache, další pokusy o získání stejných dat by měly vrátit už uložené výsledky místo nového volání na server. Zkus se podívat, jak nastavit fetchPolicy, aby sis zajistil, že data vezmeš z cache co nejvíc to půjde.

Fragmenty můžou bejt taky dobrá volba. Umožňují ti sdílet části dotazů mezi komponentami, což může ušetřit spoustu volání. Když máš několik komponent, co potřebujou stejná data, fragmenty to fakt usnadní a sníží počet dotazů.

Debounce pro GraphQL? Jo, to je fajn nápad! Pokud máš třeba vyhledávání, tak debounce můžeš použít na kontrolu vstupu a vypustit dotazy, dokud uživatel přestane psát. To sníží zátěž na server.

useQuery a skip jsou skvělý pro situace, kdy chceš vyhnout nějakým dotazům při načítání komponenty. Pokud víš, že některá data nejsou hned potřeba, prostě je přeskoč a zavolej je později.

Co se týče subscriptions, ty můžou bejt bolest hlavy. Zkus mít subscriptions jen tam, kde sou opravdu potřeba. Když dojde k nějaké změně dat, zkontroluj jestli se ta komponenta opravdu musí aktualizovat nebo jestli bys to nemohl udělat jinak. Tímhle způsobem minimalizuješ nechtěný dotazy na server.

Zkrátka se zamysli nad tím, jak tvoje aplikace funguje a snaž se optimalizovat tam, kde to jde. Pár těchto tipů by ti mohlo pomoct.

239 slov
2.4 minut čtení
24. 4. 2024
Roman Daněk

Pokud chceš snížit zbytečné dotazy v Apollo Client, tak začni s cache. Apollo má v podstatě skvělou cache, takže když už data jednou načteš, měly by zůstat uložené. Můžeš zkusit nastavit fetchPolicy na cache-first nebo cache-and-network, aby se nejdřív pokusil načíst data z cache, a teprve pak poslal dotaz na server. To by mělo hodně pomoct.

Fragmenty určitě mají smysl. Když je použiješ na sdílení dat mezi komponentami, tak se ti podaří vyhnout opakovaným dotazům pro stejná data, což je super.

Debounce může být dobrý nápad, pokud máš nějaké dotazy, které se spouští často, třeba při psaní do inputu. Jen si dej pozor, aby ses nedostal do situace, kdy se ti dotaz vůbec nespustí.

K useQuery a skip parametru – jasně, pokud víš, že některé dotazy nepotřebuješ hned, tak je můžeš přeskočit a spustit je později podle potřeby.

A subscriptions – tady to může být tricky. Pokud máš moc subscriptions, tak to bude generovat hodně dotazů na server. Zkus omezit počet aktivních subscriptions nebo je používat jen tam, kde to opravdu dává smysl. Drž to jednoduché a sleduj, co se děje s daty.

Hlavně testuj a sleduj výkon aplikace. Mělo by to pomoct.

191 slov
1.9 minut čtení
21. 4. 2024
Kristýna Matoušková

Takže, jestli chceš snížit zbytečné dotazy v Apollo Client, hlavně se zaměř na caching. Apollo má docela silný cache systém, který ti může pomoct. Můžeš použít InMemoryCache, což ti umožní ukládat výsledky dotazů a pak je znovu použít, místo abys je pořád posílal na server. Taky se mrkni na fragmenty, to je fakt dobrý způsob, jak sdílet data mezi komponentama. Fragmenty ti umožní mít konzistentnější data a snížit počet dotazů.

Když jde o useQuery, tak skip může být užitečný. Pokud víš, že určité dotazy nechceš spouštět hned, tak je prostě přeskoč. Lepší plánování načítání dat ti může ušetřit hodně volání.

Debounce je taky zajímavý nápad, zejména pokud máš nějaké inputy nebo něco podobného, kde se dotazy spouštějí často. U GraphQL to funguje celkem fajn, prostě si nastavíš timeout a dotaz se po určitém čase odešle až když uživatel přestane psát.

A co se týče subscriptions, snaž se je optimalizovat. Někdy je lepší používat polling nebo jiný mechanismus pro aktualizace místo subscriptions, které mohou generovat zbytečné dotazy při každé změně dat. Zkrátka sleduj co a kdy se aktualizuje, aby ses vyhnul nadměrnému zatížení serveru.

181 slov
1.8 minut čtení
29. 10. 2024
Jana Hlaváčová
GraphQL.cz/Články/GraphQL na frontendu
Optimalizace výkonu Apollo Client v React aplikacíchV tomto článku se podíváme na efektivní techniky optimalizace Apollo Client pro rychlé načítání dat a plynulou uživatelskou zkušenost v React aplikací...
1000 slov
10 minut čtení
28. 1. 2024
Pavel Kratochvíl
Přečíst článek
Podobné otázky