GraphQL.cz/Fórum/Jak efektivně využívat cache v Apollo Client pro zlepšení výkonu?

Jak efektivně využívat cache v Apollo Client pro zlepšení výkonu?

Zajímalo by mě, jak vlastně správně využívat cache v Apollo Client, aby to mělo pozitivní dopad na výkon mojí aplikace. Slyšel jsem, že cache může hodně pomoci s rychlostí načítání dat a snížením počtu požadavků na server, ale nejsem si jistý, jak začít. Jaké jsou ty nejlepší praktiky pro nastavení a správu cache? Mám se soustředit na konkrétní typy dat nebo na konkrétní funkce, které by mohly ovlivnit výkon? Taktéž bych chtěl vědět, jestli existují nějaké techniky, které by mohly pomoct s optimalizací cache v reálném čase, třeba při změnách dat nebo když uživatel provede nějakou akci. Jak efektivně aktualizovat cache po provedení mutation? Může to mít vliv na uživatelskou zkušenost? A co když mám komplexní dotazy, jak s tím naložit tak, aby se neztrácely výhody cachování? V podstatě hledám obecné rady a tipy, které by mi pomohly lépe pochopit celý mechanismus cachování v Apollo Client a jak to maximálně využít pro své projekty.

154 slov
1.5 minut čtení
5. 7. 2024
Karel Slavík

Takže, když chceš využívat cache v Apollo Client, tak tady je pár tipů, co ti můžou pomoct. Zaprvé, je dobrý nastavit cache policy přímo na dotazích. Můžeš použít cache-first, což znamená, že se nejdřív podívá do cache a pokud tam data nejsou, teprve pak to zkusí na serveru. To ti může fakt urychlit načítání dat.

Pak bych se zaměřil na to, jak aktualizovat cache po nějaký mutation. Když uděláš mutation, tak je dobrý použít update funkci v Apollo Clientu, kde můžeš říct, jak se mají data v cache změnit. Tím pádem nemusíš znovu volat server a uživatel vidí změny okamžitě.

Co se týče komplexních dotazů, snaž se mít co nejvíc fragmentů a sdílených typů dat. Tím udržíš cache organizovanou a snížíš riziko, že něco ztratíš. A pokud měníš třeba jen část dat nebo něco specifického, tak můžeš použít writeQuery nebo writeFragment, což je super pro udržení přesnosti cache bez nutnosti kompletního přenačítání.

A ještě jedna věc – sleduj, jak často se ti mění data na serveru. Pokud víš, že něco bude často aktualizovaný, tak si nastav intervaly pro refresh dat a dej si pozor na to, aby jsi nepřetížil server zbytečnýma požadavkama. Takže v podstatě – dobře nastavená cache ti může dost pomoct s výkonem a uživatelskou zkušeností.

208 slov
2.1 minut čtení
24. 11. 2024
Ondřej Holub

Takže, když chceš efektivně využívat cache v Apollo Client, tak první věc, co bys měl udělat, je nastavit správný typ cache. Apollo ve výchozím nastavení používá InMemoryCache, což je celkem fajn. Měl bys ale myslet na to, jaké typy dat budouš dostávat a jak s nimi budeš pracovat. Pokud máš nějaké statické nebo méně často se měnící data, můžeš je cachovat na delší dobu a tím snížit počet požadavků na server.

Když instance voláš query, tak Apollo automaticky ukládá odpovědi do cache a při další žádosti zkusí použít tu uloženou. Je dobrý mít na paměti, že když spouštíš mutation a měníš nějaká data, měl bys pak aktualizovat cache pomocí update function nebo refetchQueries, aby se ti nezobrazovaly zastaralý informace.

Ohledně komplexních dotazů – zkus používat fragmenty pro optimalizaci a snazší manipulaci s daty v cache. Taky si dej pozor na normalizaci dat, což ti pomůže udržet data konzistentní.

A pokud jde o real-time aktualizace – pokud máš websockety nebo subscription, tak tyto změny můžeš reflektovat přímo v cache pomocí Apollo Clientu, což je super pro uživatelskou zkušenost. Celkově to chce mít dobře promyšlenou strategii pro jak a kdy data cachovat a aktualizovat. Takže hlavně experimentuj a sleduj výkon své appky.

197 slov
2 minut čtení
4. 1. 2025
Zdeněk Kadlec

Cache v Apollo Client je fakt užitečná věc, pokud chceš zrychlit svoji aplikaci. Začni tím, že si nastavíš správně typ cache, nejčastěji se používá InMemoryCache. Tím se ti data ukládají do paměti a můžou se rychle načítat bez potřeby dotazovat server. Používej fragmenty, abys mohl lépe spravovat data a udržet je synchronizované s UI.

Když děláš mutation, nezapomeň update cache, aby ses vyhnul nekonzistentním datům. Můžeš použít funkci update přímo v mutation, kde zaktualizuješ cache podle toho, co jsi změnil. Takže místo aby jsi znovu dotazoval server, jenom upravíš existující data v cache a všechno je hned aktualizovaný.

Pokud máš složitější dotazy nebo chceš cachovat víc dat najednou, zvaž použití cache-first politiky. Tím se nejdřív podíváš do cache a až pak na server, což šetří čas a zdroje.

Snaž se mít co nejvíc dat v cache, ale dávej pozor na to, co vlastně ukládáš. Většinou je dobrý zaměřit se na data, která se často mění nebo která uživatelé potřebují vidět hned. A pokud se něco změní v reálném čase, můžeš použít subscriptions k tomu, aby ses dostal k aktuálním datům.

Celkově platí, že čím víc dat máš v cache a čím efektivněji ji spravuješ, tím lepší bude uživatelská zkušenost.

195 slov
2 minut čtení
17. 1. 2025
Zdeněk Burian
GraphQL.cz/Články/GraphQL na frontendu
Optimalizace výkonu Apollo Client v React aplikacíchV tomto článku se podíváme na efektivní techniky optimalizace Apollo Client pro rychlé načítání dat a plynulou uživatelskou zkušenost v React aplikací...
1000 slov
10 minut čtení
28. 1. 2024
Pavel Kratochvíl
Přečíst článek
Podobné otázky