GraphQL.cz/Fórum/Jak kombinovat GraphQL a gRPC v jedné aplikaci?

Jak kombinovat GraphQL a gRPC v jedné aplikaci?

Zajímalo by mě, jak efektivně zkombinovat GraphQL a gRPC v jedné aplikaci. Oba tyto protokoly mají své výhody a nevýhody, ale jak je správně využít dohromady? Mám na mysli situaci, kdy bych chtěl mít front-end, který používá GraphQL pro získávání dat a zároveň backend, který využívá gRPC pro komunikaci s mikroservisy. Jaké by mohly být nejlepší praktiky pro takovou integraci? Mělo by smysl mít GraphQL jako vstupní bod pro všechny API volání a pak to směrovat na gRPC služby, nebo existují i jiné přístupy? Jak zvládnout autentizaci a autorizaci v tomto scénáři? A co výkon? Neztratím něco na rychlosti kvůli tomu, že mám dvě různá rozhraní? Pokud někdo má zkušenosti nebo tipy, jak to udělat co nejefektivněji, budu moc vděčný za každou radu alebo příklad z praxe. Děkuju!

128 slov
1.3 minut čtení
8. 12. 2022
Jaroslav Král

Takže, kombinace GraphQL a gRPC může být fajn, pokud to uděláš správně. Můžeš nastavit GraphQL jako vstupní bod pro front-end, což je super, protože ti to dává flexibilitu v dotazech a můžeš si vybrat, co přesně potřebuješ. Pak to můžeš směřovat na gRPC služby na backendu. Tímhle způsobem využiješ sílu gRPC pro rychlou a efektivní komunikaci mezi mikroservisy, zatímco GraphQL poskytne uživatelsky přívětivé rozhraní pro front-end.

Pokud jde o autentizaci, můžeš zkusit JWT tokeny. Front-end pošle token do GraphQL a ten pak ověří, jestli je platný, a případně ho předá dál gRPC službám. To by mělo fungovat celkem hladce.

Z hlediska výkonu, jo, můžeš mít trochu zpoždění díky tomu, že máš dva rozhraní. Ale pokud to dobře optimalizuješ (např. pomocí batching dotazů v GraphQL), tak bys to neměl moc pocítit. Mysli na caching na úrovni GraphQL taky, to ti může ušetřit hromadu času.

Celkově bych řekl, že to smysl dává. Ale jak vždycky říkám – testuj a profiluj! Každá aplikace je jiná.

160 slov
1.6 minut čtení
13. 1. 2024
Ludmila Roubalová

Jasně, kombinace GraphQL a gRPC může být zajímavá. Ten přístup, co říkáš, že mít GraphQL jako vstupní bod a pak to propojovat na gRPC, dává smysl. GraphQL ti umožní flexibilně vybírat data a gRPC je super na rychlou komunikaci mezi mikroservisy. Takže vlastně frontend volá GraphQL a ten pak dělá volání přes gRPC na backend.

Důležitý je mít nějaký resolver v GraphQL, který zpracovává dotazy a pak volá příslušné gRPC služby. Tím pádem si udržíš čistý API na frontendu a backend si jede, jak potřebuje bez toho, aby se musel starat o detaily frontendu.

Co se týče autentizace, tak by bylo dobré mít nějaký centrální mechanismus pro validaci tokenů. Můžeš například použít JWT, kde frontend posílá token do GraphQL a ten ho pak ověří před voláním gRPC.

K výkonu – obavy z latence jsou pochopitelný, ale pokud to dobře nastavíš a optimalizuješ, neměl bys pocítit výrazné zpomalení. Klidně si udělej benchmarky na různých scénářích, abys viděl, kde máš úzká místa.

Celkově jde o to mít dobré rozhraní mezi GraphQL a gRPC a udržovat to jednoduchý. Na začátku to možná bude složitější, ale časem uvidíš benefity v modulárnosti a škálovatelnosti.

185 slov
1.9 minut čtení
1. 3. 2024
Bohumil Havlík

Kombinace GraphQL a gRPC může být fajn, pokud to uděláš správně. V zásadě bys měl mít GraphQL jako vstupní bod pro front-end, protože to hezky sjednotí API volání a uživatelé si z toho vezmou, co potřebují. GraphQL ti umožňuje získávat jen ta data, která chceš, což je super pro výkon. Ale pak to můžeš napojit na gRPC mikroservisy na backendu. Tím pádem se ti budou jednotlivé servery starat o svoji část logiky a ty si s tím můžeš hrát bez toho, aby ses musel strachovat o detaily, jak to funguje pod kapotou.

Pokud jde o autentizaci a autorizaci, doporučuju mít nějaký centralizovaný systém, který bude spravovat tokeny, třeba pomocí JWT. Když uživatel projde autentizací na GraphQL, tak mu prostě vrátíš token a ten pak budeš posílat dál gRPC službám. K tomu si můžeš napsat middleware na serveru, který ověří tokeny.

Co se týče výkonu, je jasné, že přidáním další vrstvy (GraphQL před gRPC) můžeš mít zpoždění. Ale pokud to dobře optimalizuješ a například využiješ batching dotazů v GraphQL, tak bys měl být v pohodě. Hlavně nezapomeň monitorovat latenci, abys viděl, kde jsou problémy.

Celkově to dává smysl mít GraphQL jako front-end rozhraní a gRPC na backendu pro mikroservisy. Je to moderní přístup a pokud se to dobře naplánuje, tak bys měl získat výhody obou technologií.

212 slov
2.1 minut čtení
25. 4. 2024
Richard Dunka
GraphQL.cz/Články/Integrace s gRPC
Mixování GraphQL a gRPC: Nejlepší praktiky a postupyObjevte, jak efektivně kombinovat GraphQL a gRPC v jedné aplikaci. Naučte se nejlepší praktiky, které zajistí bezproblémovou integraci těchto dvou tec...
1000 slov
10 minut čtení
7. 4. 2020
Lucie Nováková
Přečíst článek
Podobné otázky