GraphQL.cz/Fórum/Můžu kombinovat GraphQL a gRPC pro různé části aplikace?

Můžu kombinovat GraphQL a gRPC pro různé části aplikace?

Zajímá mě, jestli je možné použít GraphQL pro front-end a gRPC pro back-end v jednom projektu. Mám na mysli, jestli to bude fungovat bez nějakých velkých problémů. Slyšel jsem, že GraphQL je super pro požadavky na data z front-endu, protože umožňuje získat přesně ta data, která potřebuji, což šetří čas a zbytečné přenosy. Na druhou stranu gRPC prý nabízí skvělý výkon a efektivitu na straně serveru, zvlášť když jde o mikroservisy. Takže otázka je, jak by to celé mohlo spolupracovat? Jak vlastně probíhá komunikace mezi těmito dvěma technologiemi? Mám strach, že bych mohl narazit na nějaké výzvy při nastavování takového systému nebo při integraci. Je potřeba nějaký speciální middleware nebo něco podobného? A co třeba správa dat – jak to pak bude vypadat s cachingem a synchronizací mezi front-endem a back-endem? Bude to komplikované nebo se dá vše udělat relativně hladce? Budu rád za každou radu nebo zkušenost od těch, kteří to už vyzkoušeli!

154 slov
1.5 minut čtení
15. 3. 2022
Radek Havelka

Jasně, kombinovat GraphQL a gRPC je naprosto možné a vlastně dost rozumný přístup. Můžeš mít GraphQL jako API vrstvu pro front-end, kde si uživatelé můžou vyžádat přesně ta data, která potřebujou, což je super pro UX. Na druhé straně gRPC se hodí na serverový straně, zvlášť pokud máš mikroservisy – rychlost a efektivita jsou tam fakt fajn. Co se týče komunikace mezi nimi, většinou to vypadá tak, že GraphQL server funguje jako prostředník: vezme dotaz z front-endu, zpracuje ho a pak zavolá gRPC služby na back-endu pro získání dat. Může to ale vyžadovat nějaký middleware, aby ses vyhnul komplikacím s formáty dat a serialization.

Pokud jde o caching a synchronizaci, budeš muset dobře promyslet, jak to uděláš. Třeba můžeš použít nějaký caching mechanismus na úrovni GraphQL serveru, aby sis ušetřil zbytečné dotazy na gRPC. Ale dej pozor na konzistenci dat – pokud se něco změní v back-endu, může být potřeba refresh cache. Není to nutně komplikované, spíš si to chce pár věcí naplánovat dopředu. Takže jo, dá se to zvládnout bez větších problémů, ale chce to dobrou architekturu.

177 slov
1.8 minut čtení
6. 4. 2024
Zdeněk Štefan

Jo, klidně můžeš kombinovat GraphQL a gRPC v jednom projektu. V podstatě to funguje tak, že GraphQL můžeš použít na front-endu pro získání dat, zatímco gRPC můžeš mít na back-endu pro rychlou a efektivní komunikaci mezi mikroservisami. To, co bys měl udělat, je postavit GraphQL server, který bude fungovat jako proxy pro gRPC volání. Takže front-end posílá dotazy na GraphQL server a ten pak za tebe volá gRPC služby.

Pokud jde o integraci, obvykle to není žádná velká věda. Můžeš potřebovat nějaký middleware nebo knihovnu, která ti pomůže s konverzí mezi GraphQL a gRPC protokoly, ale většina lidí to zvládne bez problémů. Co se týče správy dat, tak caching může být trošku složitější, protože budeš muset udržovat synchronizaci mezi GraphQL cache a tím, co máš na serveru. Ale dá se to zvládnout – můžeš třeba implementovat TTL pro cache, aby se data pravidelně aktualizovala.

Jediné, co by mohlo být problémové, je ladění a monitoring celého systému. Musíš mít dobře nastavené logování a sledování výkonu jak na front-endu, tak i na back-endu, aby ses vyhnul nečekaným problémům. Jinak by to mělo jít docela hladce.

181 slov
1.8 minut čtení
8. 10. 2024
Jan Štěpánek

Jasně, kombinovat GraphQL a gRPC v jednom projektu je určitě možné a můžeš na tom vybudovat efektivní architekturu. GraphQL je fakt skvělý pro front-end, protože ti dovolí přesně specifikovat, jaká data chceš, což znamená menší přenos dat a lepší výkon na klientské straně. Na druhé straně, gRPC je super rychlý a efektivní pro komunikaci mezi mikroservisy na back-endu, což je ideální pro velké aplikace s mnoha službami.

Jak by to mohlo fungovat? Můžeš mít GraphQL server jako API vrstvu, která bude komunikovat s gRPC servery. To znamená, že GraphQL zpracuje požadavky z front-endu a pak zavolá gRPC služby pro získání dat nebo provedení akcí. Takže GraphQL v podstatě funguje jako middleware, který převádí dotazy na gRPC volání.

Co se týče správy dat a cacheování, to už je trošku složitější. Musíš mít nějakou logiku pro synchronizaci mezi GraphQL a gRPC, aby ses ujistil, že data jsou aktuální. Můžeš použít caching na úrovni GraphQL, ale dávej pozor na invalidaci cache při změnách dat v gRPC. V zásadě to může být náročné nastavit správně, ale pokud se na to podíváš jako na oddělené vrstvy (front-end vs back-end), tak to může fungovat docela hladce.

Takže jo, jde to a můžeš z toho vytěžit hodně výhod. Ale připrav se na nějaké výzvy při integraci a správě dat.

211 slov
2.1 minut čtení
4. 11. 2024
Šárka Adámková
GraphQL.cz/Články/Integrace s gRPC
Mixování GraphQL a gRPC: Nejlepší praktiky a postupyObjevte, jak efektivně kombinovat GraphQL a gRPC v jedné aplikaci. Naučte se nejlepší praktiky, které zajistí bezproblémovou integraci těchto dvou tec...
1000 slov
10 minut čtení
7. 4. 2020
Lucie Nováková
Přečíst článek
Podobné otázky