GraphQL.cz/Fórum/Má smysl používat GraphQL spolu s gRPC? Jaké jsou výhody?

Má smysl používat GraphQL spolu s gRPC? Jaké jsou výhody?

Zajímalo by mě, jestli má smysl kombinovat GraphQL s gRPC v jednom projektu. V poslední době jsem slyšel, že obě technologie mají své silné stránky, ale nevím, jak by se daly efektivně propojit. Má GraphQL nějaké výhody ve srovnání s gRPC, když jde o práci s API? A naopak, co může gRPC nabídnout, co GraphQL nemůže? Mám zkušenosti s oběma technologiemi, ale nevím, jestli není lepší se zaměřit pouze na jednu z nich. Jaké jsou vlastně hlavní důvody pro použití těchto dvou technologií společně? Myslím si, že to může přinést nějaké zajímavé možnosti a zlepšit výkonnost nebo flexibilitu aplikace, ale potřeboval bych trochu víc informací. Jaké scénáře byste doporučili pro jejich použití dohromady? Třeba v případě, že bych chtěl optimalizovat komunikaci mezi front-endem a back-endem? A co třeba podpora různých typů klientů? Zajímalo by mě i to, jaké jsou případné nevýhody takové integrace. Díky předem za jakékoli postřehy a zkušenosti!

150 slov
1.5 minut čtení
3. 4. 2022
Zdeňka Jirásková

Jo, má to smysl kombinovat GraphQL s gRPC. Obě technologie mají svoje silné stránky, kterými se doplňují. GraphQL ti umožňuje dotazovat se na přesně ty data, co potřebuješ, což je super pro front-end, kde můžeš optimalizovat množství dat a snížit přenos. Navíc to může zjednodušit práci s různými typy klientů, protože dostanou jen relevantní data.

Na druhou stranu gRPC je skvělý pro interní komunikaci mezi mikroservisama, protože je rychlý a efektivní. Můžeš třeba použít gRPC pro komunikaci mezi serverovýma službama a GraphQL jako vrstvu pro API směrem k front-endu. Takže získáš výhody obou – rychlost gRPC a flexibilitu GraphQL.

Můžeš mít scénář, kdy gRPC zvládá těžký byznys logiku a GraphQL slouží jako API pro uživatelský rozhraní. Případně, pokud máš víc klientů (web, mobil), GraphQL ti poskytne možnost dotazování bez nutnosti měnit backend.

Ale pozor na složitost. Kombinací obou technologií můžeš zvýšit komplexnost architektury a potřebuješ dobře promyslet, jak to celé napojit. Takže jo, zvaž to a uvidíš, jestli ti to vyjde nebo ne.

160 slov
1.6 minut čtení
27. 10. 2024
Bedřich Vejvoda

Přemýšlení o kombinaci GraphQL a gRPC dává smysl, pokud chceš využít výhody obou přístupů. GraphQL je super pro flexibilitu front-endu, kde si klienti můžou sami říct, co potřebujou. To šetří bandwidth a zjednodušuje práci s datama. Na druhou stranu gRPC je rychlý a efektivní, zvlášť v mikroslužbách, kde se hodí silná typová kontrola a binární protokoly.

Kombinace může být fajn v případech, kdy máš víc různých klientů (web, mobil) a potřebuješ optimalizovat komunikaci. Například můžeš mít API v GraphQL pro front-end a pak backend služby volat přes gRPC na pozadí. Umožní ti to využít silné stránky obou technologií.

Ale pozor, nevýhody tu taky jsou - složitější architektura a údržba, když se to všechno propojí. Můžeš narazit na problémy s laděním nebo verzováním API. Takže pokud neplánuješ složitější scénáře nebo nemáš hodně specifické potřeby, možná bude lepší zůstat u jedné technologie. Když se ale rozhodneš to zkombinovat, může to opravdu zlepšit výkonnost a flexibilitu tvé aplikace.

155 slov
1.6 minut čtení
17. 2. 2024
Dana Marešová

Kombinace GraphQL a gRPC má určitě smysl, i když každá technologie má svoje specifika. GraphQL je super pro flexibilitu na front-endu, protože ti umožňuje dotazovat se přesně na to, co potřebuješ, a nezatěžuješ server zbytečnými daty. Tohle může být fakt výhodné, když máš různý typy klientů, co chtějí různý data.

Na druhou stranu gRPC je rychlý a efektivní na backendu, zvlášť pro microservices. Má skvělou podporu pro streaming a nízkou latenci, takže pro interní komunikaci mezi službama může být ideální. Můžeš třeba mít gRPC jako backendovou technologii a GraphQL jako API vrstvy pro front-end. Takže front-end by mohl posílat GraphQL dotazy, které by volaly gRPC služby na pozadí.

Tímhle způsobem využiješ silné stránky obou technologií - flexibilitu GraphQL a výkon gRPC. Nevýhody? Může to být složitější na údržbu, víc komponentů znamená víc místa pro chyby a potenciální zpoždění při komunikaci mezi těma vrstvama. Musíš si dobře promyslet architekturu, aby to dávalo smysl. Takže pokud plánuješ optimalizaci API, tak to může být fakt zajímavá cesta.

164 slov
1.6 minut čtení
18. 8. 2023
Daniela Karásková
GraphQL.cz/Články/Integrace s gRPC
Mixování GraphQL a gRPC: Nejlepší praktiky a postupyObjevte, jak efektivně kombinovat GraphQL a gRPC v jedné aplikaci. Naučte se nejlepší praktiky, které zajistí bezproblémovou integraci těchto dvou tec...
1000 slov
10 minut čtení
7. 4. 2020
Lucie Nováková
Přečíst článek
Podobné otázky