GraphQL.cz/Fórum/Jak na cacheování odpovědí z GraphQL dotazů?

Jak na cacheování odpovědí z GraphQL dotazů?

Zajímá mě, jakým způsobem můžu efektivně implementovat cacheování odpovědí z GraphQL dotazů. Vím, že GraphQL poskytuje velkou flexibilitu při dotazování na data, ale co se týče výkonu a optimalizace, jak to udělat, aby se snížila zátěž na server a rychlost načítání dat pro uživatele byla co nejvyšší? Jaké existují techniky nebo knihovny pro cacheování v rámci GraphQL? Měl bych použít nějakou specifickou strategii, třeba cacheování na úrovni serveru nebo klienta? A co třeba TTL (time-to-live) pro jednotlivé dotazy – má smysl ho nastavovat, když mám dynamická data? Jak se vyhnout problémům s neaktuálními daty při cacheování? Taky mě zajímá, jestli máte někdo zkušenosti s použitím Apollo Client a jeho schopnostmi v oblasti cacheování. Jak si to vůbec nastavit, aby to fungovalo bez problémů? Je lepší mít jedno centrální místo pro cache nebo to rozdělit podle typů dotazů? Budu rád za vaše tipy a rady, protože bych rád optimalizoval svoje aplikace a zlepšil uživatelský zážitek.

154 slov
1.5 minut čtení
15. 4. 2024
Natálie Hrušková

Když mluvíš o cacheování GraphQL, tak je pár způsobů, jak to udělat. Dobrý start je používat Apollo Client, ten má vestavěnou cache, co funguje dost dobře. Můžeš si nastavovat různé strategie, třeba cache-first nebo network-only. U těch dynamických dat bys měl být opatrný s TTL, ale pokud víš, že se něco mění často, tak možná zkrátit dobu platnosti nebo to prostě občas refreshnout.

Doporučuji mít centrální cache a pak dodatečně cachovat jednotlivé dotazy na serveru. Takže když máš nějaké často používané dotazy, můžeš je uložit přímo na serveru, aby se šetřil výkon. Problémy s neaktuálními daty můžeš řešit tím, že budeš sledovat změny na serveru a invalidovat cache podle potřeby.

Pokud jde o Apollo Client, stačí si nastavit InMemoryCache, což ti umožní snadno řídit, co a jak je cachováno. Můžeš taky použít fragmenty a optimalizovat tak načítání dat ještě víc. Dobré je taky sledovat data a případně je refrešovat, když dojde k nějaké změně na backendu.

Takže shrnutí - centrální cache na serveru + Apollo Client na klientovi s dobrým nastavením to dost zefektivní.

173 slov
1.7 minut čtení
3. 1. 2025
Roman Daněk

Když jde o cacheování GraphQL dotazů, tak je to fakt důležitý téma, pokud chceš zrychlit aplikaci a snížit zátěž serveru. Můžeš začít s cachováním na úrovni klienta pomocí Apollo Client, což umí už dost věcí. Apollo má vestavěný in-memory cache, což ti umožní mít rychlé odpovědi bez nutnosti pokaždé volat server.

Je dobrý si nastavit TTL pro query, ale musíš to pečlivě zvážit – pokud máš data, který se mění často, třeba uživatelský profily nebo cenovky, tak moc dlouhý TTL může způsobit, že uživatel nebude mít aktuální info. Možná zkusit kombinaci krátkých TTL a načítání dat na pozadí.

Taky se vyplatí mít nějaký centralizovaný místo pro cache a pak třeba udělat invalidaci cache podle událostí – když se něco změní na serveru, tak to invalidateš. Jinak můžeš zkusit i server-side cache jako Redis pro snížení latence.

Nezapomeň na fragmenty a normalizaci dat v Apollo – to ti může hodně usnadnit práci s cache a udržet data aktuální. Rozdělení cache podle typů dotazů není špatný nápad, ale centrální cache většinou funguje lépe. Takže to chce najít rovnováhu mezi rychlostí a aktuálností dat.

181 slov
1.8 minut čtení
13. 1. 2025
Helena Hradilová

Pokud chceš efektivně cacheovat odpovědi z GraphQL, tak je dobrý začít na úrovni serveru a klienta. Na serverové straně můžeš použít nějaký caching mechanismus jako Redis nebo Memcached, což ti pomůže snížit zátěž na databázi. Můžeš si nastavit TTL podle toho, jak moc jsou tvoje data dynamická – pokud se moc nezmění, tak to funguje dobře. Ale dávej pozor na to, aby ses vyhnul stale datům, třeba při aktualizacích můžeš invalidovat cache nebo použít webhooky k invalidaci.

Apollo Client má super možnosti pro cacheování – využívá normální cache a query cache. Můžeš nastavit cache policies, které ti umožní říct, kdy se má dotaz načíst z cache a kdy ze serveru. Taky můžeš nastavit merge function pro objekty, což je fajn pro optimalizaci dat.

Ohledně struktury cache, centrální místo může být lepší pro jednoduchost a přehlednost, ale záleží na tvé aplikaci. Zkus si hrát s různými strategiemi a uvidíš, co ti nejlíp sedne. Klidně experimentuj s fragmenty a normalizací dat v Apollo Clientu, to ti může hodně usnadnit práci.

167 slov
1.7 minut čtení
8. 1. 2025
Martina Burešová
GraphQL.cz/Články/Caching strategií
Pokročilé techniky cachingové strategie pro GraphQL aplikaceObjevte pokročilé přístupy k cachování v GraphQL, včetně lazy loadingu a cache invalidation, které mohou výrazně zlepšit výkon vašich aplikací.
1000 slov
10 minut čtení
2. 10. 2023
Filip Bartoš
Přečíst článek
Podobné otázky