GraphQL.cz/Fórum/Můžu použít Redis pro caching GraphQL odpovědí?

Můžu použít Redis pro caching GraphQL odpovědí?

Zajímalo by mě, jestli je možné použít Redis jako nástroj pro caching odpovědí z GraphQL API. Mám na mysli, jestli to dává smysl a jaké jsou výhody a nevýhody tohoto přístupu. Četl jsem, že Redis je super rychlý a umí skvěle pracovat s daty v paměti, což by mohlo znamenat zrychlení odezvy pro uživatele. Ale jak to vlastně funguje v kontextu GraphQL? Mám obavy, že když budu cachovat celou odpověď, můžu přijít o flexibilitu, kterou GraphQL nabízí, protože se zde řeší specifické dotazy na různé data. Jak se tedy vyhnout problémům s neaktuálností dat nebo s tím, že si uživatelé budou muset pamatovat, co všechno bylo cachováno? A co když se struktura dat mění? Jak bych měl nastavit expiraci cache? Slyšel jsem také o různých strategiích invalidace cache. Existují nějaké osvědčené postupy pro implementaci Redis cache s GraphQL? A co performance – opravdu uvidím výrazné zlepšení rychlosti? Jakým způsobem byste doporučili implementovat tento caching systém tak, aby to bylo efektivní a neztratilo se při tom nic důležitého? Díky za tipy!

170 slov
1.7 minut čtení
3. 3. 2024
Blanka Vlčková

Jo, Redis na caching GraphQL odpovědí je fakt dobrý nápad. Rychlost, kterou Redis nabízí, může urychlit odezvu API a tím zlepšit uživatelský zážitek. Ale jak říkáš, GraphQL je flexibilní a cachtí se s různýma dotazama, což může dělat problémy při cachování. Doporučuji spíš cachovat odpovědi podle specifických dotazů, ne celý payload. Takže když někdo dotazuje na uživatele, vezmeš tu konkrétní odpověď a uložíš ji. Teď k neaktuálnosti – nastav si časovou expiraci cache podle toho, jak často se data mění. Pokud se struktura dat změní, budeš muset cache invalidovat nebo refreshnout ručně. Někdy pomůže i nějaká logika pro invalidaci při změnách v databázi (např. když se uživatel aktualizuje). Když to zvládneš, výkon by měl být lepší, protože se sníží tlak na databázi. Nezapomeň sledovat metriky – to ti ukáže, jestli má smysl to vůbec používat. Jestli chceš víc detailů ohledně implementace, tak najdi nějaký příklady online. Hlavně experimentuj a sleduj, co funguje nejlíp pro tebe.

155 slov
1.6 minut čtení
10. 9. 2024
Libor Odehnal

Jasně, Redis je super na caching GraphQL odpovědí. V zásadě to může dost pomoct se zrychlením odezvy, protože Redis ukládá data do paměti a je fakt rychlý. Ale jak říkáš, je tam ta flexibilita GraphQL – lidi si můžou klást různé dotazy a ne každý dotaz bude mít stejnou strukturu odpovědi. Takže pokud budeš cachovat celou odpověď, můžeš přijít o možnost vrátit jen to, co uživatel chce.

Co se týče neaktuálnosti dat, dobrý nápad je nastavit expiraci cache nebo použít nějaké invalidace. Například když se data změní v databázi, tak invaliduj příslušný cache záznam v Redis. Můžeš taky použít klíče pro různé query, aby ses vyhnul tomu, že si lidé budou muset pamatovat, co je cachováno.

Pokud jde o performance, jo, zlepšení by mělo být vidět, zvlášť při častých dotazech na stejná data. Osvědčený přístup? Zkus implementovat cache na úrovni resolverů v GraphQL a pamatuj na správnou strategii expirace a invalidace cache. Tohle všechno ti pomůže udělat caching efektivní a minimalizovat problémy s aktuálností dat.

164 slov
1.6 minut čtení
6. 10. 2024
Jarmila Šindelářová

Jo, můžeš použít Redis na caching GraphQL odpovědí a dává to fakt smysl. Redis je super rychlý a fakt ti může zrychlit odezvy, když to uděláš správně. Ale jasně, máš pravdu, že cachování celých odpovědí může být oříšek, protože GraphQL je o specifických dotazech. Místo toho můžeš zkusit cachovat jednotlivé části odpovědí nebo výsledky specifických dotazů na základě query.

Co se týče neaktuálnosti dat, měl bys mít v plánu expiraci cache – třeba podle toho, jak často se data mění. Pokud budeš mít data statická, tak klidně delší expiraci, ale u dynamických dat kratší nebo implementuj invalidaci při změnách (např. pomocí webhooků).

Performance bys měl vidět zlepšenou, pokud máš dostatečně vysokou zátěž a opakované dotazy, protože Redis umí držet data v paměti a není tam to latence jako u databáze. Osvědčený postup je prostě testovat a měřit – jestli ti to opravdu přináší benefit.

Takže shrnutí: cachuj co nejvíc specificky, mysli na expiraci a invalidaci a testuj výsledky. Takhle bys měl mít funkční caching systém bez velkých komplikací.

167 slov
1.7 minut čtení
10. 9. 2024
Emil Kratochvíl
GraphQL.cz/Články/Caching strategií
Pokročilé techniky cachingové strategie pro GraphQL aplikaceObjevte pokročilé přístupy k cachování v GraphQL, včetně lazy loadingu a cache invalidation, které mohou výrazně zlepšit výkon vašich aplikací.
1000 slov
10 minut čtení
2. 10. 2023
Filip Bartoš
Přečíst článek
Podobné otázky