GraphQL.cz/Fórum/Jak v GraphQL použít direktivy pro podmíněné načítání dat?

Jak v GraphQL použít direktivy pro podmíněné načítání dat?

Zdravím všechny, narazil jsem na téma direktiv v GraphQL a čím dál tím víc mě zajímá, jak je správně využívat, zejména pro podmíněné načítání dat. Mám aplikaci, kde bych chtěl načítat určité informace jenom v závislosti na specifických podmínkách. Představoval jsem si, že by to mohlo výrazně zefektivnit komunikaci s API a optimalizovat množství přenášených dat. Například, pokud uživatel není přihlášený, tak proč mu zatěžovat odpověď daty, která stejně nebude moci vidět? To mi dává smysl. Ale jak přesně to implementovat? Jaké direktivy vlastně existují a jakým způsobem je mohu použít v dotazech? Můžu třeba použít direktivu @include nebo @skip, abych podmínil to, co se má načíst? Jaké jsou nejlepší praktiky při jejich použití v reálném projektu? Uvítal bych i nějaké příklady nebo ukázky kódu, abych si to lépe představit. Jak se to dá napojit na frontend? Vím, že GraphQL je mocný nástroj a tyhle direktivy mohou zjednodušit strukturu dotazů, ale chci se ujistit, že to dělám správně. Díky moc za všechny rady a tipy!

165 slov
1.7 minut čtení
16. 9. 2024
Milada Vaníčková

Direktivy v GraphQL jsou super užitečný nástroj pro podmíněné načítání dat. Nejvíc používané jsou @include a @skip. Tyhle direktivy ti umožňují rozhodnout, jestli se má nějaké pole načíst, nebo ne, podle nějakých podmínek. Třeba když chceš načíst nějaké info jen pokud je uživatel přihlášený, tak můžeš použít @include s podmínkou.

Příklad dotazu by mohl vypadat takhle:

query GetUserData($isLoggedIn: Boolean!) \{
  user \{
    name
    email @include(if: $isLoggedIn)
    preferences @skip(if: $isLoggedIn)
  \}
\}

Tady říkáš, že email se načte jen pokud je $isLoggedIn true a preference se přeskočí, když je to pravda. Tímhle způsobem na frontend posíláš jen to, co potřebuješ.

Je dobrý nezahlcovat server zbytečnýma datama. V reálu to hodně usnadní práci s API a optimalizuje to výkon. Když děláš dotazy v Apollo Clientu nebo jiném řešení, tak tyhle proměnné můžeš snadno napojit na stav aplikace. Takže když třeba uživatel není přihlášenej, tak prostě pošleš false a máš vyřešeno.

Vždycky je fajn si promyslet, co vlastně chceš poslat a jak to efektivně udělat.

169 slov
1.7 minut čtení
1. 3. 2024
Miroslava Burianová

Pokud chceš v GraphQL používat direktivy pro podmíněné načítání, tak to je docela jednoduché. Nejvíc používané direktivy jsou @include a @skip. Ty ti umožňují kontrolovat, zda se mají určité části dat načíst, nebo ne, podle nějaké podmínky. Třeba když uživatel není přihlášený, můžeš použít @skip k tomu, aby ses vyhnul načítání dat, která nemá smysl.

Příklad dotazu by mohl vypadat takto:

query MyQuery($isLoggedIn: Boolean!) \{
  user \{
    id
    name
    email @include(if: $isLoggedIn)
  \}
\}

Tady se e-mail načte jen pokud je $isLoggedIn true. Naopak pomocí @skip bys mohl říct, že když je uživatel nepřihlášený, tak se to má přeskočit:

query MyQuery($isLoggedIn: Boolean!) \{
  user \{
    id
    name
    email @skip(if: $isLoggedIn)
  \}
\}

Tohle ti fakt může ušetřit spoustu dat a volání. Co se týče napojení na frontend, tak stačí tyto proměnné předat do GraphQL query z frontendového kódu. U Reactu třeba můžeš použít Apollo Client a předávat proměnnou při volání dotazu.

Doporučuju to používat hlavně pro optimalizaci a zjednodušení API odpovědí. Je to super způsob, jak udržet tvoje API čistý a efektivní.

187 slov
1.9 minut čtení
9. 5. 2023
Marie Škodová

Direktivy v GraphQL jsou super nástroj, jak optimalizovat dotazy a zbytečně nezatěžovat server. Ty základní, co bys měl znát, jsou @include a @skip. Tyhle direktivy ti umožní podmíněně načítat data na základě nějakého boolean výrazu. Třeba když chceš načíst informace jen pokud je uživatel přihlášený, můžeš to udělat takhle:

query MyQuery($isLoggedIn: Boolean!) \{
  user \{
    name @include(if: $isLoggedIn)
    email @include(if: $isLoggedIn)
    guestMessage @skip(if: $isLoggedIn)
  \}
\}

Tady, pokud je isLoggedIn pravda, tak se načtou jméno a email. Když je false, tak to přeskočí a místo toho třeba vrátíš nějakou zprávu pro hosta. Je to fakt užitečný, protože tím šetříš data a zjednodušuješ odpověď.

Co se týče napojení na frontend, můžeš si to vyřešit pomocí Apollo Client nebo jiných GraphQL klientů, kde prostě předáš ty proměnný a podle toho se ti dotaz vykoná. Dobrý je si to otestovat v GraphQL playgroundu, abys viděl jak to funguje v praxi.

Jinak nejlepší praxí je držet logiku co nejjednodušší a nenechávat na serveru zbytečnost, takže tyhle direktivy fakt pomůžou. Takže jo, směle do toho!

176 slov
1.8 minut čtení
22. 7. 2023
Nikola Říhová
GraphQL.cz/Články/Použití Directiv
Jak používat direktivy pro podmíněné načítání dat v GraphQLObjevte, jak efektivně využívat direktivy v GraphQL pro podmíněné načítání dat. Příklady, strategie a tipy pro optimalizaci vašich aplikací.
1000 slov
10 minut čtení
3. 11. 2022
Richard Kolář
Přečíst článek
Podobné otázky