GraphQL.cz/Fórum/Jaké jsou nejlepší praktiky pro zpracování chyb v GraphQL?

Jaké jsou nejlepší praktiky pro zpracování chyb v GraphQL?

Když pracuji s GraphQL, často narážím na otázku, jak správně zpracovávat chyby. Mám pocit, že tohle téma není dostatečně pokryté a občas se cítím zmatený, co je vlastně nejlepší přístup. Je jasné, že GraphQL nabízí různá místa pro generování chyb, ale jak je efektivně zachytit a předat uživateli? Co například doporučujete ohledně struktury chyb, jak by měly být formátovány zprávy, aby byly srozumitelné? A co když nastane chyba na serveru nebo se vyvolá nějaký problém při dotazu? Měli bychom uživatelům ukazovat detaily o těchto chybách, nebo to spíš skrýt pro jejich pohodlí? Jaký je váš názor na to, zda by se měly chyby vracet jako součást datového objektu nebo by se měly řešit odděleně? A co hlášení o chybách, je lepší mít centralizovaný systém pro sledování těchto problémů? Rád bych slyšel vaše zkušenosti a nejlepší praktiky, které vám fungují. Každá rada se hodí!

143 slov
1.4 minut čtení
20. 8. 2024
Adam Kočí

Zpracování chyb v GraphQL je fakt důležitý téma. Mám pár tipů, co mi fungují. První věc, co bych doporučil, je mít konzistentní strukturu chyb. Třeba mít pole "errors", kde budeš vracet všechny chyby, co nastaly během zpracování dotazu. Měly by obsahovat nějaký kód, zprávu a případně i detaily, co se pokazilo. Ale pozor, nevyplňuj tam citlivý informace, ať to uživatelé nevidí.

Když dojde k chybě na serveru, tak je lepší neukazovat detaily uživatelům. Místo toho jim dej nějakou obecnou zprávu, třeba "Došlo k chybě při zpracování vaší žádosti". Serverové logy si udržuj odděleně a ty si pak můžeš procházet pro debugging.

Co se týče sledování chyb, určitě doporučuju mít nějaký centralizovaný systém jako Sentry nebo Rollbar. Umožní ti to rychle sledovat a analyzovat chyby z produkce a reagovat na ně. Celkově se snaž mít chyby jasně definované, aby si s tím tvůj frontend poradil bez velkých problémů.

145 slov
1.5 minut čtení
28. 11. 2024
Denisa Hlaváčová

Zpracování chyb v GraphQL může být fakt oříšek, ale pár věcí se vyplatí mít na paměti. Hlavně si dej pozor, jak strukturuješ chyby. Místo aby jsi posílal uživatelům technické detaily, zkus to formulovat srozumitelně a zaměř se na to, co by je mohlo zajímat. Místo "404 Not Found" třeba "Požadovaný prvek nebyl nalezen".

Jako dobrý nápad mi přijde mít chyby vrácené jako součást odpovědi, aby uživatel věděl, co se stalo hned vedle dat. Taky je dobré mít nějaký centralizovaný systém na sledování, abys měl přehled o tom, co všechno se děje. To ti pomůže rychle reagovat na chyby i v produkci.

A jestli jdou chyby z backendu? No, to je tricky. Měj na paměti, že detailní technické informace bys měl skrýt před koncovými uživateli, ale pro vývojáře by to mělo být jasnější. Takže asi tak – snaž se balancovat mezi transparentností a ochranou uživatelů.

144 slov
1.4 minut čtení
15. 12. 2024
Antonín Macek

Když řešíš chyby v GraphQL, tak je fajn mít nějakou konzistentní strukturu pro chybové zprávy. Můžeš třeba vracet error objekty s kódem, zprávou a případně i nějakým detailem, ale pozor, aby to nebylo moc technický. Uživatelům spíš dej něco jednoduchýho na pochopení, jako "Něco se pokazilo" nebo "Zadané údaje nejsou správné".

Co se týče serverových chyb, tak je dobrý mít oddělenou logiku pro sledování těchto problémů, ideálně nějaký centralizovaný systém jako Sentry nebo Loggly. To ti pomůže monitorovat a řešit problémy bez toho, abys uživatelům ukazoval příliš technické detaily.

Pro dotazy bys měl mít zajištěné, že když dojde k chybě, tak to neovlivní celý systém. GraphQL ti tohle umožňuje, takže můžeš vracet i úspěšné odpovědi spolu s chybami. Tím pádem uživatel ví, co se stalo, a může to ignorovat nebo opravit.

Snaž se držet jednotnou strukturu a učit se ze sledování chyb. Důležitý je mít přehled a být schopnej rychle reagovat na problémy.

151 slov
1.5 minut čtení
6. 11. 2024
Magdaléna Šimková
GraphQL.cz/Články/Error handling
Strategie pro efektivní zpracování chyb v GraphQL APIObjevte klíčové strategie pro správu a reportování chyb v GraphQL API, které vám pomohou zlepšit uživatelskou zkušenost a optimalizovat výkon aplikace...
1000 slov
10 minut čtení
18. 8. 2024
Jan Procházka
Přečíst článek
Podobné otázky