GraphQL.cz/Fórum/Jak na debugging v GraphQL, aby to bylo rychlé?

Jak na debugging v GraphQL, aby to bylo rychlé?

Potřeboval bych poradit, jak vlastně efektivně debugovat GraphQL aplikace. Často se setkávám s tím, že když mi něco nefunguje, tak je to jako hledat jehlu v kupce sena. Vím, že mám k dispozici různé nástroje a techniky, ale nějak se mi nedaří najít ten správný postup, který by mě dovedl k rychlému vyřešení problému. Vždycky ztrácím spoustu času na hledání chyb, ať už jde o dotazy, mutace nebo schémata. Měl by někdo tipy na to, jak si usnadnit práci s debuggingem v GraphQL? Jaké nástroje doporučujete používat? Jaké nejlepší praktiky byste poradili pro sledování chyb a analýzu výkonu? Měly by být například nějaké konkrétní techniky pro práci s Apollo Client nebo jinými klienty? Zajímalo by mě také, jestli existují nějaké běžné chyby, kterých bych se měl vyvarovat. Díky za jakoukoliv radu, každá pomoc je vítaná!

135 slov
1.4 minut čtení
15. 12. 2024
Jaroslav Král

Debugging v GraphQL může být fakt oříšek, ale pár tipů ti může pomoct. Začni s nástroji jako GraphiQL nebo Apollo Client Devtools. Ty ti umožní testovat dotazy a sledovat, co se vlastně děje. Když něco nefunguje, tak se nejdřív podívej na logy serveru. Většina chyb je tam popsána docela jasně. Důležitý je taky mít pořádně nastavené error handling, aby ses dozvěděl, kde přesně to spadlo.

Co se týče schémat, kontroluj, jestli máš správné typy a jestli všechny required fields jsou vyplněný. Často zapomínáme na proměnné v mutacích nebo špatné názvy fieldů. Na výkon můžeš použít profiling nástroje, co ti ukážou, kde se čeká dlouho.

A nezapomeň na validaci dotazů a schémat – to ti ušetří spoustu času. Obecně se snaž dělat menší dotazy a postupně přidávat víc dat, abys viděl, co konkrétně způsobuje problém. Taky je dobrý mít nějakou strukturu pro testování a hlavně se nenechat odradit – debugging je prostě součástí vývoje.

152 slov
1.5 minut čtení
8. 1. 2025
Patrik Hampl

Debugging v GraphQL může fakt zabrat hodně času, ale pár tipů a triků ti může dost pomoct. První věc, co bych doporučil, je používat GraphQL Playground nebo Postman na testování dotazů, abys viděl, co se vlastně odesílá a co se vrací. Tyhle nástroje ti umožní vidět strukturu odpovědí a případné chyby hned.

Dále, když přijdeš na nějaký problém, zkus si logovat dotazy a odpovědi na serveru. Můžeš použít middleware jako Apollo Server, kde si můžeš přidat logging pro všechny příchozí dotazy a mutace. To ti pomůže lépe pochopit, co se děje na backendu.

Pokud používáš Apollo Client, tak se neboj využít Apollo DevTools. Můžeš sledovat cache a vidět, jaké query byly provedeny. To ti může odhalit, jestli máš špatně nastavené cache policy nebo jestli dotazy nevrací očekávaná data.

A určitě si dej pozor na běžný chyby jako špatně nastavené schemas – třeba ty typy a resolver funkce. Často se stává, že zapomeneš na nějaký required field nebo špatně definuješ typ. Takže je dobrý mít schéma pořád na očích a klidně si ho i vizualizovat.

Na závěr – nebuď moc rychlej v úpravách kódu bez testování. Někdy malá změna může způsobit hromadu problémů. Lepší je mít systém pro testování nebo aspoň psát unit testy pro resolvery. Držím palce!

205 slov
2.1 minut čtení
12. 1. 2025
Daniel Jelínek

Debugging v GraphQL může být fakt frustrující. Hlavně u složitějších dotazů a mutací. Tady je pár tipů, co mi pomohly:

  1. GraphQL Playground nebo Insomnia - Tyhle nástroje ti umožní testovat dotazy a vidět, co se vlastně vrací. Můžeš si tu rovnou vyzkoušet různé varianty a sledovat odpovědi.

  2. Logování - Přidej si logy do serveru, aby ses dozvěděl, co se přesně děje na backendu. Zjistit, jestli je problém na klientovi nebo serveru, může dost ušetřit čas.

  3. Schema Definition Language (SDL) - Když pracuješ se schématy, ujisti se, že máš všechno dobře definované. Chyby v typech jsou častý problém.

  4. Apollo Client dev tools - Pokud používáš Apollo Client, tak tyto dev tools ti pomůžou sledovat cache a stav dotazů/mutací. Je to super pro zjištění, proč něco nefunguje jak má.

  5. Error messages - Vždycky se podívej na chybové hlášení, většinou tam najdeš indicie k tomu, co je špatně.

  6. Pracuj s fragmenty - Fragmenty v GraphQL ti můžou pomoct lépe organizovat dotazy a usnadnit debugging.

  7. Základní chyby - Dbej na to, abys měl správné permissions a autentifikaci nastavenou. Často bývá problém tam.

Myslím, že když dodržíš tyhle základní věci, tak bys měl být schopný rychleji najít a opravit problémy. Někdy je to fakt o trpělivosti a experimentování.

203 slov
2 minut čtení
4. 1. 2025
Alena Bartošová
GraphQL.cz/Články/Error handling
Debugging a Troubleshooting v GraphQL: Nástroje a TechnikyPřehled nejlepších nástrojů a technik pro debugging a troubleshooting chyb v GraphQL aplikacích, které vám pomohou efektivně identifikovat a řešit pro...
1000 slov
10 minut čtení
20. 10. 2024
Pavel Kratochvíl
Přečíst článek
Podobné otázky