GraphQL.cz/Fórum/Co dělat, když se resolver zasekne během API dotazu?

Co dělat, když se resolver zasekne během API dotazu?

Nedávno jsem narazil na problém, který mi dělá vrásky na čele. Když pracuji s mým GraphQL API a dělám určité dotazy, občas se stane, že se resolver úplně zasekne. Zajímalo by mě, co vlastně může být příčinou tohoto problému a jakým způsobem to mohu řešit. Je možné, že to je způsobeno nějakým špatným nastavením v kódu, nebo dokonce je to problém s databází? Myslím si, že by mohlo hrát roli i to, jak jsou definovány mé schémata a dotazy. Jaké techniky doporučujete použít pro ladění takového problému? Existují nějaké užitečné nástroje nebo knihovny, které by mohly pomoci při identifikaci toho, co se děje ve chvíli, kdy se resolver zasekne? Uvažoval jsem o sledování výkonu a logování dotazů, ale nejsem si jistý, zda to bude stačit. Může to být také problém s timeouty nebo s asynchronním zpracováním? A co když mám podezření, že problém je na straně serveru nebo klienta? Jak bych měl postupovat v takovém případě? Ocenil bych veškeré rady nebo zkušenosti od vás ostatních, kteří jste se s něčím podobným setkali. Předem díky za pomoc!

176 slov
1.8 minut čtení
22. 11. 2024
Ondřej Holub

Zaseknutí resolveru u GraphQL API může mít několik příčin. První věc, co bych zkontroloval, jsou časové limity a asynchronní zpracování. Pokud dotaz trvá moc dlouho, může to být problém s výkonem databáze nebo špatně napsanou logikou v resolveru. Zkus se podívat na to, jaké dotazy posíláš – jestli nevytahuješ příliš mnoho dat nebo se neptáš na něco, co by mohlo způsobit smyčku.

Dobrej trik je přidat do logování časový razítka k jednotlivým částem resolveru, abys viděl, kde to třeba zasekává. Můžeš taky zkusit použít profiler pro sledování výkonu – to ti ukáže, jak dlouho každá část dotazu trvá.

Jo a nezapomeň na databázový indexy, ty dělají divy v rychlosti dotazů. Když bys měl podezření na server nebo klienta, zkus použít nějaké monitoring nástroje jako Grafana nebo Prometheus pro sledování výkonu serveru. To ti může hodně pomoct zjistit, kde je problém. Držím palce!

142 slov
1.4 minut čtení
13. 1. 2025
Žaneta Bezděková

Zaseknutý resolver během API dotazu může mít spoustu příčin. Zkus se podívat na výkon dotazů v databázi, jestli nemáš nějaké dlouhé nebo neefektivní dotazy, které by mohly způsobit zpoždění. Můžeš použít nástroje pro sledování jako je Apollo Engine nebo jiný profilační nástroj, který ti ukáže, jak dlouho jednotlivé resolvery trvají.

Zkontroluj i timeouty - jestli máš nastavené nějaké rozumné limity, aby se to nezasekávalo na věky. Pokud používáš asynchronní funkce, ujisti se, že se správně vyřizují a neblokují zbytečně vlákna.

Další věc je logování - zapisuj si, co se děje v resolvers, abys viděl, kde přesně se to zasekne. Taky bys mohl uvažovat o paginaci nebo nějakým způsobem omezit počet dat vracených ve velkých dotazech. Pokud máš podezření na server, zkus sledovat výkon serveru a zda nejsou přetížené zdroje.

Konečně, někdy je problém i v klientské části - když posíláš moc dat najednou nebo špatně strukturované dotazy. Je dobrý mít celkový přehled o tom, jak se tvůj systém chová jako celek.

161 slov
1.6 minut čtení
14. 1. 2025
Ladislav Hrdlička

Zaseknuté resolvery jsou fakt otravný problém. Může to být hodně věcí – od špatně napsaného kódu v resolveru, přes pomalý dotazy na databázi až po nějaký deadlocky. Zkus se podívat, jestli nemáš nějaké cyklické závislosti ve svých dotazech. Logování je určitě dobrý nápad, můžeš použít nástroje jako Apollo Server s middlewarem pro sledování výkonu, nebo třeba GraphQL Logging.

Pokud máš podezření, že se to děje na serveru, tak zkus monitorovat využití zdrojů, třeba paměť nebo CPU. Také bys mohl nastavit timeouty na API volání. Ujisti se, že dotazy jsou optimalizovaný a že nemáš otevřený příliš mnoho připojení k databázi.

A taky si ověř, jestli všechno od klienta funguje jak má, třeba jestli ti něco nepadá na frontendové straně. Klidně si tam dej i nějaký interceptor pro sledování odpovědí a chyb. Pokud tohle všechno nefunguje, asi bude lepší podívat se na dokumentaci k tomu frameworku nebo knihovně, co používáš a zjistit, jestli tam není nějaký známý problém.

156 slov
1.6 minut čtení
11. 1. 2025
Věra Hrdličková
GraphQL.cz/Články/Účinnost resolverů
Zásady pro psaní efektivních resolverů v GraphQLObjevte nejlepší postupy pro návrh a implementaci výkonných resolverů v GraphQL. Naučte se, jak optimalizovat výkon a strukturu vašich GraphQL aplikac...
1000 slov
10 minut čtení
18. 11. 2024
Tereza Svobodová
Přečíst článek
Podobné otázky