GraphQL.cz/Fórum/Jak na hot reloading v GraphQL aplikaci?

Jak na hot reloading v GraphQL aplikaci?

Přemýšlím o tom, jak zlepšit workflow při vývoji své GraphQL aplikace a narazil jsem na pojem hot reloading. Je to super funkce, ale mám v tom trochu zmatek. Jak vlastně funguje hot reloading v kontextu GraphQL? Mám backend postavený na Node.js a Expressu a k tomu používám Apollo Server. Zajímalo by mě, jestli jsou nějaké specifické knihovny, které bych měl použít, nebo jestli je potřeba něco speciálně konfigurovat v prostředí, aby to fungovalo hladce. Vím, že hot reloading se běžně používá u frontendu, ale jak to přenést i na backendovou část? Je třeba nějak nastavit Webpack nebo nějaké jiné nástroje? A co databáze? Mám strach, že když udělám změnu v API, tak to může mít vliv na stávající data. Existují nějaké osvědčené postupy při používání hot reloading ve spojení s GraphQL? Rád bych slyšel zkušenosti ostatních vývojářů a jejich tipy, co jim fungovalo nebo co fakt nefungovalo. Jaké jsou možná úskalí, na která bych si měl dát pozor? Děkuju za jakoukoli pomoc!

162 slov
1.6 minut čtení
5. 10. 2024
Magdaléna Horálková

Hot reloading pro backend s GraphQL je fakt super, když to uděláš správně. Jestli používáš Node.js a Express s Apollo Serverem, tak budeš potřebovat nějaký nástroj pro sledování změn ve tvém kódu. Nejběžnější je nodemon, což je jednoduchý a efektivní, ten ti restartuje server, kdykoliv uděláš změnu v souborech.

Pokud chceš být pokročilejší, můžeš zkusit použít webpack s webpack-node-externals, což ti umožní hot reloading přímo bez restartu serveru. Ale to už je trošku složitější nastavení. Měj na paměti, že při změnách v databázi je dobrý mít testovací prostředí, abys nezpůsobil chaos v produkci. Někdy se může stát, že když změníš API a něco tam nefunguje, tak ti to rozbije stávající data.

Doporučuji si vyzkoušet různé kombinace a zjistit, co ti sedí nejlíp. Někdo třeba používá Docker pro izolaci prostředí, aby se jim jednodušeji testovalo, ale to záleží na tvých preferencích. Hlavně si dej pozor na to, jak řešíš cachování a state management ve svém GraphQL API. Jinak se ti může stát, že po změně se ti data neaktualizují tak rychle, jak bys chtěl.

Takže zkrátka: začni s nodemon, případně zkus webpack, ale určitě dělej testy a měj zálohu dat. Úskalí může být hodně, ale když na to půjdeš opatrně, dá se to zvládnout.

201 slov
2 minut čtení
21. 9. 2024
Magdaléna Šrámková

Hot reloading na backendu s GraphQL fakt může vylepšit workflow. V Node.js a Expressu to jde celkem snadno. Místo Webpacku se obvykle používá něco jako Nodemon, což je super jednoduchý nástroj pro sledování změn v souborech. Stačí ho nainstalovat jako dev dependency a pak ho spustit místo běžného příkazu pro start serveru. Tím pádem, když uděláš nějakou změnu v kódu, server se automaticky restartuje a ty nemusíš pořád přetahovat stránku nebo restartovat ručně.

Co se týče Apollo Serveru, tak s tím by neměl být problém, protože Nodemon funguje skvěle i s ním. Jen si dej pozor na to, jak manipuluješ s daty během vývoje. Pokud používáš nějakou databázi, klidně si udělej testovací databázi, abys měl klid, že ti tam nic nepopálí tvoje produkční data.

Ohledně osvědčených postupů – udržuj svůj kód organizovaný a používej moduly, abys mohl rychle měnit jen části aplikace. Ať už děláš změny v dotazech nebo schématech, snaž se mít jasně definované typy a resolver funkce, abys minimalizoval možné chyby.

No a snaž se mít aspoň nějaké testy napsané. To ti ulehčí práci při refactoringu. V podstatě hot reloading je fajn pomocník, ale i tak si dej pozor na to, co děláš a jak to děláš.

198 slov
2 minut čtení
28. 6. 2024
Barbora Konečná

Hot reloading pro backend v Node.js s Express a Apollo Server je fakt super věc. Většinou se používá něco jako Nodemon, což je jednoduchý nástroj, co sleduje změny v souborech a automaticky restartuje server. Můžeš ho přidat do projektu přes npm: npm install --save-dev nodemon. Pak si upravíš skript v package.json, aby místo node spouštěl nodemon.

Co se týká databáze, tak pokud máš dobře nastavené API, tak změny by neměly přímo ovlivnit data. Jasně, musíš dávat pozor na migrace a podobně, pokud měníš strukturu dat. Často je dobrý mít testovací databázi nebo používat in-memory databáze, když ladíš.

Webpack obvykle na backendu moc nepotřebuješ, to spíš u frontendu. Ale pokud bys chtěl bundlovat nějaké moduly, tak to můžeš udělat. Jinak pro GraphQL stačí mít dobře nastavené schéma a resolver funkce.

Tip - vyzkoušej si to s malými změnami a uvidíš, jak to funguje. Někdy může být problém třeba s cache nebo s tím, že se některé změny neprojeví hned. Takže se neboj experimentovat a učit se z chyb.

164 slov
1.6 minut čtení
16. 11. 2024
Luboš Jedlička
GraphQL.cz/Články/Hot Reloading pro API
Jak řešit problémy s hot reloadingem v GraphQL projektechPraktické tipy a triky na odstranění nejčastějších problémů, které mohou nastat při implementaci hot reloadingu do vašeho GraphQL API.
1000 slov
10 minut čtení
15. 5. 2024
Marek Dvořák
Přečíst článek
Podobné otázky