GraphQL.cz/Fórum/Jakým způsobem nastavit cache pro GraphQL dotazy v mobilní appce?

Jakým způsobem nastavit cache pro GraphQL dotazy v mobilní appce?

Zajímalo by mě, jakým způsobem vlastně nastavit cache pro GraphQL dotazy v mobilní aplikaci? Slyšel jsem, že caching může výrazně zlepšit výkon a uživatelský zážitek, ale nejsem si úplně jistý, jak na to. Existují nějaké konkrétní knihovny nebo techniky, které by mi mohly pomoci implementovat caching? Mám na mysli například, jestli je lepší používat client-side cache nebo server-side cache, nebo kombinaci obojího. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých přístupů? Navíc bych rád věděl, jak zajistit, aby se cache správně invalidovala při změnách dat, protože to může být dost komplikované. Mám zkušenosti s REST API, ale s GraphQL teprve začínám a moc se v tom nevyznám. Jaké jsou nejlepší praktiky pro práci s cachingem v tomto kontextu? A co třeba použití Apollo Client nebo Relay? Je to něco, co bych měl zvážit? Jak na to jít co nejefektivněji? Vím, že téma cachingu je široké a každý projekt je trochu jiný, ale budu rád za jakékoli tipy nebo rady od zkušenějších vývojářů v této oblasti.

163 slov
1.6 minut čtení
16. 12. 2022
Viktor Hloušek

Když jde o caching pro GraphQL v mobilkách, tak je fajn začít s client-side cache, protože to výrazně zrychlí načítání dat. Apollo Client je super volba, má vestavěný caching a umí hezky pracovat s normalizací dat. To znamená, že i když se dotazy liší, můžeš ukládat odpovědi a přístup k nim bude rychlejší. Relay taky hodně doporučují, zvlášť pokud máš složitější data a relace.

Co se týče server-side cache, to může být užitečné taky, hlavně když chceš snížit zatížení serveru. Ale musíš dávat pozor na to, jak a kdy cache invalidovat. Můžeš třeba použít TTL (time-to-live) nebo nějakou logiku na základě událostí – když se změní data, tak invaliduj cache.

Důležitý je mít strategii pro invalidaci, jinak můžeš skončit s zastaralými daty. Takže jo, zkombinuj obojí – client a server caching, a uvidíš, že ti to dost pomůže s výkonem. Nezapomeň testovat, co funguje nejlíp pro tvou konkrétní aplikaci.

148 slov
1.5 minut čtení
18. 2. 2024
Milada Rybářová

Nastavení cachingu pro GraphQL dotazy může být celkem tricky, ale určitě to stojí za to. Když už mluvíme o caching, tak většinou se doporučuje používat client-side cache, protože to může výrazně zlepšit výkon tvoje mobilní aplikace. Apollo Client je fakt dobrá volba, má vestavěný caching mechanismus, který udržuje data v paměti a řeší i invalidaci. Můžeš si nastavit různé politiky pro načítání dat – třeba optimistické aktualizace nebo refetching dat, když se změní něco na serveru.

Další možnost je kombinace client-side a server-side cache. Server-side cache můžeš nasadit, aby jsi minimalizoval zatížení backendu, ale musel bys mít dobrou strategii na invalidaci – třeba pomocí TTL (time-to-live) nebo nějakých webhooků, který by ti říkaly, kdy se data změnila.

Pokud jde o Relay, ten se hodí pro větší projekty a má taky pokročilejší caching mechanismus, ale je trochu složitější na pochopení. Pokud jsi zvyklý na REST API, tak Apollo ti bude blíž.

Každopádně doporučuji začít s klientským cachingem a podívat se na možnosti Apollo Clientu. Při správné implementaci to může hodně zjednodušit práci s daty a ušetřit čas uživatelům. Invalidaci cache je pak dobré řešit eventy, které ti pomůžou držet data aktuální.

188 slov
1.9 minut čtení
6. 9. 2023
Milada Rybářová

Cache pro GraphQL dotazy v mobilce můžeš řešit několika způsoby. Client-side cache je fajn, protože to zrychlí načítání dat a sníží zátěž serveru. Apollo Client třeba má skvělou vestavěnou cache, kde si můžeš nastavit různé strategie jako „cache-first“ nebo „network-only“, takže si můžeš vybrat, co ti vyhovuje víc. Relay taky dobře zvládá cache, ale jeho nastavení může být složitější, pokud nemáš s tím zkušenosti.

Server-side cache je další možnost, ale často se to dělá tak, že se cachují výsledky dotazů na serveru. To můžeš dělat pomocí nějakého nástroje jako Redis, ale musíš si hlídat invalidaci cache, když dojde ke změnám dat. To je fakt důležité, jinak můžeš uživatelům ukazovat zastaralé informace.

Kombinace obojího může být ideální, protože client-side ti zrychlí lokální práci a server-side sníží zátěž na backend. A co se týče invalidace – sleduj změny na serveru a při každé změně refreshuj relevantní cache na clientu. Můžeš taky použít subscription nebo polling pro aktualizaci dat v reálném čase.

Obecně platí, že testování různých přístupů a sledování výkonu ti pomůže najít nejlepší řešení pro tvůj projekt. Takže experimentuj a uvidíš, co funguje nejlíp!

180 slov
1.8 minut čtení
4. 7. 2024
Adéla Klímová
GraphQL.cz/Články/Mobilní aplikace a GraphQL
Jak efektivně spravovat cache v mobilních aplikacích s GraphQLObjevte techniky pro správu cache dat při použití GraphQL v mobilních aplikacích, abyste zvýšili rychlost a zlepšili uživatelskou zkušenost.
1000 slov
10 minut čtení
28. 2. 2022
Jana Procházková
Přečíst článek
Podobné otázky