GraphQL.cz/Fórum/Jak začít s GraphQL v React Native?

Jak začít s GraphQL v React Native?

Zdravím všechny, chtěl bych se zeptat, jak vlastně začít používat GraphQL v React Native aplikaci. Mám už nějaké zkušenosti s Reactem, ale GraphQL pro mě zatím není úplně jasný. Rád bych věděl, jaké knihovny jsou nejlepší pro integraci GraphQL do React Native, jestli je to složité na nastavení a co všechno bych měl mít na paměti při práci s daty z API. Hlavně mě zajímají praktické tipy, jak správně nastavit dotazy a mutation v React Native. Myslím, že by mi pomohlo i nějaké příklady nebo doporučení na tutoriály, které by mi ukázaly, jak to celé funguje. Jaký je rozdíl mezi REST a GraphQL v kontextu mobilních aplikací? A co takhle použití Apollo Clientu, má někdo s tím dobré nebo špatné zkušenosti? Díky moc za jakoukoli pomoc a rady!

128 slov
1.3 minut čtení
4. 11. 2023
Vladimír Koudelka

Tak s GraphQL v React Native je to docela easy, když už máš zkušenosti s Reactem. Doporučuji začít s Apollo Clientem, je to jedna z nejpopulárnějších knihoven a má dobrou dokumentaci. Nastavení není moc složité, prostě nainstaluješ apollo-client a graphql-tag a pak si to propojíš s ApolloProvider kolem tvé aplikace. To ti umožní používat hooks jako useQuery a useMutation, což je super pohodlné na práci.

Rozdíl mezi REST a GraphQL je v tom, že u GraphQL si můžeš přesně říct, co chceš dostat, zatímco v REST dostáváš nějaké defaultní odpovědi, možná zbytečně přeplněné daty. To je v mobilních aplikacích velká výhoda, protože šetříš data a zrychluješ načítání.

Co se týče dotazů a mutací, doporučuji se podívat na příklady v dokumentaci Apollo. Můžeš si tam vyzkoušet různé varianty dotazů a brzo pochopíš, jak na to. Taky se hodí se podívat na tutoriály na YouTube nebo Medium, tam najdeš spoustu užitečných tipů.

Jo a co se týče zkušeností s Apollo – zatím dobrý, občas může být trošku pomalejší při větších dotazech, ale jinak fajn. Takže hurá do toho!

173 slov
1.7 minut čtení
28. 4. 2024
Ladislav Sýkora

Pokud chceš začít s GraphQL v React Native, doporučuji se podívat na Apollo Client. Je to fakt populární a má skvělou dokumentaci, což ti ušetří spoustu času. Nastavení není zas tak složité – stačí nainstalovat pár balíčků jako @apollo/client a graphql. Pak si vytvoříš ApolloProvider kolem tvé aplikace a můžeš začít psát dotazy a mutace.

Rozdíl mezi REST a GraphQL je hlavně v tom, jak dostáváš data. U REST musíš často dělat víc požadavků, zatímco s GraphQL si můžeš na jednom místě říct, co všechno chceš dostat. To je super pro mobilní aplikace, kde chceš minimalizovat počet síťových požadavků.

Při práci s daty měj na paměti, že GraphQL API může být hodně flexibilní, takže je dobré si nastavit dobře schema. Pár užitečných tutoriálů najdeš na YouTube nebo třeba na stránkách Apollo. Nezapomeň se podívat i na příklady přímo v dokumentaci.

Hlavně experimentuj a zkoušej to! Když narazíš na problém, většinou to někde najdeš nebo se můžeš zeptat tady.

155 slov
1.6 minut čtení
14. 8. 2024
Bedřich Matoušek

Tak hele, začít s GraphQL v React Native není žádná raketová věda, i když to může na první pohled vypadat složitě. Pokud už máš zkušenosti s Reactem, tak to bude fajn. Doporučuji použít Apollo Client, je to fakt populární a má spoustu funkcí, co ti usnadní život. Můžeš snadno spravovat dotazy a mutace, cachování je taky super. Nastavení je relativně jednoduchý, musíš nainstalovat pár balíčků jako @apollo/client a graphql a nastavit ApolloProvider kolem tvé aplikace. Pak už můžeš psát dotazy přímo ve svých komponentách pomocí useQuery a useMutation.

Co se týče rozdílů mezi REST a GraphQL, tak REST ti vrací vždycky pevně danou strukturu dat a musíš posílat víc požadavků, zatímco GraphQL ti umožní získat přesně to, co potřebuješ v jednom dotazu. Ušetříš tím šířku pásma a zvýšíš výkon aplikace.

Co se týká tutoriálů, mrkni na oficiální dokumentaci Apollo nebo GitHub, tam jsou dobré příklady. Taky doporučuji Youtube videa, kde to lidi ukazují v praxi. Všechny tyhle tipy ti dost pomůžou při práci s daty z API. Tak hodně štěstí!

169 slov
1.7 minut čtení
19. 11. 2024
Denisa Horálková
GraphQL.cz/Články/Mobilní aplikace a GraphQL
Integrace GraphQL do multiplatformí mobilních aplikací: Kompletní průvodceObjevte, jak efektivně integrovat GraphQL do svých multiplatformních mobilních aplikací pro iOS a Android. Naučte se tipy, triky a nejlepší praktiky p...
1000 slov
10 minut čtení
16. 8. 2023
Jana Procházková
Přečíst článek
Podobné otázky