GraphQL.cz/Fórum/Jak udělat validaci dat v GraphQL schématu?

Jak udělat validaci dat v GraphQL schématu?

Přemýšlím, jak správně implementovat validaci dat v mým GraphQL schématu. Jako vývojář se snažím zajistit, aby moje API bylo co nejspolehlivější a uživatelsky příjemné. Zajímalo by mě, jestli existují nějaké osvědčené postupy, jak provádět validaci vstupních dat, která uživatelé posílají prostřednictvím dotazů. Jsou nějaké knihovny nebo techniky, které byste doporučili pro ověřování typů a jejich hodnot? Jak třeba funguje validace u různých typů vstupních parametrů jako jsou třeba stringy, čísla nebo pole? Mělo by se to dělat na úrovni resolvers nebo je lepší řešení provádět validaci přímo na úrovni schématu? Také by mě zajímalo, jak řešit situace, kdy validace selže. Jak efektivně informovat uživatele o tom, co bylo špatně? Myslíte si, že je dobré mít nějakou centrální logiku pro validaci, nebo je lepší mít validaci roztroušenou po jednotlivých resolvers? Jaké máte zkušenosti s tímto tématem a co vám fungovalo nejlépe? Díky za jakékoli tipy a rady!

146 slov
1.5 minut čtení
14. 3. 2023
Marek Tvrdík

K validaci dat v GraphQL je dobrý přístup mít ji jak na úrovni schématu, tak i v resolvers. Na úrovni schématu můžeš použít built-in typy jako String, Int, Float, atd., a u těchto typů můžeš definovat nějaké základní restrikce (jako třeba @constraint(minLength: 1) pro stringy). V resolvers bys pak měl mít logiku, která ověří, jestli jsou data v pořádku podle tvých konkrétních pravidel.

Pokud jde o knihovny, doporučuji zkusit Joi nebo Yup, ty jsou skvělý na validaci dat. Můžeš si s nimi udělat schéma validace a pak použít v resolvers, kdykoliv přijde nějaký request. Když validace selže, je dobré vrátit jasnou chybovou zprávu, aby uživatel věděl, co bylo špatně. Například místo obecného "Invalid input" můžeš říct "Email is required".

Ohledně centrální logiky vs. roztroušené validace - to záleží na projektu. Centralizovaná logika může být přehlednější, ale někdy je lepší mít validaci blízko k místu, kde se data používají. Takže kombinace obojího může fungovat nejlíp. Hlavně to testuj a sleduj, co ti vyhovuje víc.

162 slov
1.6 minut čtení
19. 2. 2022
Michaela Vejvodová

Validace dat v GraphQL může být trochu oříšek, ale pár tipů ti pomůže. Začni tím, že si dobře promyslíš schéma a typy, které používáš. Pro základní validaci můžeš použít GraphQL direktivy, což ti umožní omezit vstupy přímo ve schématu. Ale upřímně, většina validace se dělá v resolvers, protože tam už máš data k dispozici a můžeš je snadno ověřit.

Když jdeš na validaci, zkus použít knihovny jako Yup nebo Joi. Ty ti umožní nastavit pravidla pro různé typy jako stringy nebo čísla. Například, pokud očekáváš číslo, můžeš snadno říct, že musí být kladné nebo v nějakém rozmezí.

Pokud validace selže, je dobré to vrátit s jasnou chybou. Místo generických hlášení bys měl vracet konkrétní informace o tom, co bylo špatně – třeba které pole není v pořádku a proč. To uživatelům dost pomůže.

Ohledně centralizované logiky – to záleží na tvém projektu. Někdy je lepší mít validaci na jednom místě, aby ses vyhnul duplikaci kódu. Ale zase, když máš hodně různých typů dat a pravidel, může být roztroušená validace přehlednější. Takže vyzkoušej obojí a uvidíš, co ti víc sedne.

176 slov
1.8 minut čtení
18. 11. 2024
Luboš Kalous

Validace dat v GraphQL schématu je fakt důležitá, aby ses vyhnul problémům s nesprávnými nebo neúplnými daty. Obecně platí, že můžeš validaci provádět buď na úrovni schématu, což je fajn, protože to centralizuje pravidla a zjednodušuje to práci, nebo ji můžeš dělat v resolvers, což ti dává větší flexibilitu pro specifické případy. Doporučuji použít nějakou knihovnu jako Joi nebo Yup, ty jsou super pro ověřování různých typů vstupních dat jako stringy, čísla a pole. Můžeš si definovat schémata pro vstupní data a pak je v resolvers jednoduše validovat. Když validace selže, tak je dobré vracet jasné chybové zprávy, ideálně s informacemi o tom, co bylo špatně. Někteří vývojáři preferují mít centrální logiku pro validaci, ale já si myslím, že roztroušená validace může být lepší pro komplexnější aplikace, kde potřebuješ různé validace na různá místa. Zkrátka, experimentuj a uvidíš, co ti sedne. Hlavní je mít proces jasný a uživatelsky přívětivý.

149 slov
1.5 minut čtení
14. 12. 2023
Věra Šulcová
GraphQL.cz/Články/Validace dat
Jak efektivně implementovat validaci dat v GraphQL schématechObjevte, jak efektivně validovat vstupní data v GraphQL schématech a minimalizovat tak chyby během API volání.
1000 slov
10 minut čtení
15. 11. 2021
Barbora Němcová
Přečíst článek
Podobné otázky