GraphQL.cz/Fórum/Asynchronní validace e-mailů v GraphQL

Asynchronní validace e-mailů v GraphQL

Při práci s GraphQL jsem narazil na zajímavou výzvu, která se týká asynchronní validace dat. Chtěl bych se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s implementací této validace, zejména pokud jde o e-mailové adresy. Osobně se mi líbí myšlenka, že by bylo možné ověřit, zda je zadaný e-mail platný, a to bez blokování hlavního vlákna aplikace. Zajímalo by mě, jakým způsobem se to dá nejlépe udělat. Mám na mysli situaci, kdy uživatel zadá e-mailovou adresu při registraci nebo aktualizaci profilu a já bych potřeboval prověřit, jestli ten e-mail opravdu existuje nebo je správně formátovaný. Myslím, že by to mohlo výrazně zvýšit uživatelskou zkušenost. Co kdybych chtěl zkontrolovat, zda už není daný e-mail použítý v databázi? Jaké knihovny nebo techniky se doporučují pro asynchronní volání? Existují nějaké osvědčené postupy, které byste doporučili? A jak vlastně nastavit GraphQL schéma tak, abychom mohli použít asynchronní validaci pro e-maily? Jaká je nejlepší cesta k tomu, abychom zajistili, že data budou validní a zároveň to nebude mít negativní dopad na výkon aplikace? Pokud máte nějaké tipy nebo příklady kódu, byl bych vděčný za vaše rady a postřehy.

181 slov
1.8 minut čtení
10. 7. 2021
Libor Kubíček

Pokud chceš dělat asynchronní validaci e-mailů v GraphQL, tak je to určitě možné. Měl bys mít nějakou funkci, která ti ověří formát e-mailu (třeba regex) a pak můžeš udělat asynchronní volání na server, kde zkontroluješ, jestli už ten e-mail není v databázi. Doporučuju použít Promise a async/await, abys to měl přehledný a neblokoval hlavní vlákno.

Co se týče knihoven, tak můžeš zkusit apollo-server, což je fajn pro GraphQL. V rámci resolveru si pak uděláš asynchronní kontrolu. Můžeš třeba použít mongoose pro MongoDB nebo jinou ORM, co používáš, na dotazování na existenci e-mailu v DB.

Jako osvědčený postup doporučuju vracet chyby přímo z resolveru, když e-mail neprojde validací, aby uživatel hned věděl, co je špatně. Ať už při registraci nebo aktualizaci profilu. Pamatuj na to, že pokud máš hodně uživatelů, může být fajn nějak optimalizovat ty dotazy do DB třeba s cachováním nebo debouncingem, aby ses vyhnul zbytečným voláním.

Celkově se snaž držet logiku co nejjednodušší a udržuj validaci mimo resolver co nejvíc, aby byl kód čistý. Takže to shrnu: validace formátu -> asynchronní dotaz do DB -> vrátíš chybu nebo úspěch. Snad ti to pomůže!

183 slov
1.8 minut čtení
17. 12. 2023
Vladimíra Vobořilová

Jasně, asynchronní validace e-mailů v GraphQL je fakt užitečná. Můžeš to vyřešit pomocí Promisů nebo async/await, což ti umožní prověřit e-mail bez zablokování hlavního vlákna. Můžeš třeba udělat API volání do externí služby pro ověření, jestli e-mail existuje, a pak ho porovnat s databází, abys zjistil, jestli už není obsazený.

Pokud jde o knihovny, tak pro GraphQL se hodně používá Apollo Server a tam můžeš klidně udělat resolver, který provede asynchronní validaci. V rámci schématu bys mohl mít třeba mutation pro registraci a uvnitř resolveru prověřit e-mail. Ověření formátu můžeš udělat jednoduchou regex funkcí. A nezapomeň na error handling pro případ, že e-mail není platný nebo už je v databázi.

Když to dobře nastavíš, tak by to nemělo mít moc vliv na výkon, protože asynchronní operace jdou paralelně. Myslím, že tohle pomůže zlepšit UX, protože uživatelé dostanou rychlou zpětnou vazbu. Nezapomeň ale ošetřit i případy, kdy bys mohl dostat falešně pozitivní výsledky z externí služby.

154 slov
1.5 minut čtení
1. 6. 2024
Milan Hrdý

Asynchronní validace e-mailů v GraphQL se dá udělat docela jednoduše. Můžeš použít nějakou knihovnu pro validaci e-mailů, třeba validator.js nebo něco podobného. To ti pomůže s formátováním. Jakmile máš e-mail, můžeš udělat asynchronní dotaz na server, který ověří, jestli je e-mail už v databázi. Tohle se obvykle dělá v resolveru, kde můžeš použít async/await pro volání databáze bez blokování hlavního vlákna.

Třeba pokud používáš MongoDB, můžeš mít resolver, který zavolá metodu find na kolekci uživatelů a ověří, jestli ten e-mail už existuje. Pak stačí poslat zpět výsledek do klienta. Co se týče výkonu, měl bys mít na paměti, že to může být časově náročné, takže možná zvaž caching nebo debouncing na klientské straně.

Nastavení schématu v GraphQL je jednoduché - prostě si přidej pole pro e-mail do typu uživatele a použij custom directive nebo middleware pro validaci. Když se to udělá správně, tak to zlepší uživatelskou zkušenost a sníží riziko chyb.

150 slov
1.5 minut čtení
14. 11. 2024
Robert Vlk
GraphQL.cz/Články/Validace dat
Jak vykonávat asynchronní validaci dat v GraphQL: Příklady a technikyProzkoumejte, jak provést asynchronní validaci vstupních dat v GraphQL a jaké jsou typické scénáře použití této techniky.
1000 slov
10 minut čtení
20. 6. 2021
Martin Černý
Přečíst článek
Podobné otázky