GraphQL.cz/Fórum/Asynchronní validace v GraphQL resolveru

Asynchronní validace v GraphQL resolveru

Narazil jsem na problém ohledně asynchronní validace při práci s GraphQL a chtěl bych se zeptat, jak to vlastně funguje přímo v resolveru. Mám na mysli situaci, kdy potřebuji ověřit data od uživatele, ale aby to bylo asynchronní. Jak můžu správně zpracovat asynchronní volání uvnitř resolveru, když třeba volám externí API nebo databázi pro ověření? Je nějaký specifický postup, který bych měl dodržet, nebo je možné použít standardní JavaScriptové Promise? Jak se vlastně řeší chyby v případě, že ta validace selže? Je nutné mít nějakou speciální strukturu pro tyto asynchronní operace, nebo stačí klasický try-catch? A co když potřebuju vrátit nějakou zprávu zpět klientovi v případě neúspěchu? Je tady nějaký best practice nebo doporučení, které bych měl mít na paměti? Vím, že GraphQL má své specifika a rád bych měl jasno v tom, jak to udělat správně. Díky za jakoukoli pomoc!

141 slov
1.4 minut čtení
17. 10. 2023
Tomáš Kalous

Takže, asynchronní validace v GraphQL resolveru je vlastně docela jednoduchá. Pokud potřebuješ ověřit data a voláš třeba externí API nebo databázi, můžeš to udělat normálně s Promise. V resolveru pak stačí použít async/await, což ti usnadní práci s asynchronními funkcemi.

Když ti validace selže, můžeš hodit chybu pomocí throw new Error('nějaká zpráva'). GraphQL to pak zachytí a vrátí klientovi informaci o chybě. Pokud chceš vrátit konkrétní zprávu, tak si ji prostě připrav v tom catch bloku.

Nějakou speciální strukturu nepotřebuješ, klasický try-catch bude fungovat. Měj na paměti, že bys měl být opatrný na to, co všechno házíš jako chybu - snaž se nevracet citlivé informace. Takže prostě dej pozor na to, co říkáš a co se dostane k uživateli. Dobrý je taky vyřešit nějakou centralizovanou správu chyb pro čistější kód.

Taky se může hodit mít validaci na úrovni schématu, pokud je to možné, abys snížil riziko chyb hned na začátku. Každopádně, drž se těchto základních principů a mělo by to fungovat.

158 slov
1.6 minut čtení
16. 3. 2024
Milan Kalous

V resolveru GraphQL můžeš klidně použít asynchronní funkce. Pokud potřebuješ validaci, co volá třeba externí API, udělej z resolveru async funkci a používej Promises. Můžeš použít await, aby to bylo přehlednější. Pro chyby v validaci stačí klasický try-catch, jak jsi zmínil. Když něco selže, můžeš hodit error s konkrétní zprávou, co se odešle klientovi. Je fajn mít strukturu pro chyby, abys věděl, co poslat jako response - třeba nějaký error objekt. Dobré je mít taky middleware pro error handling, ale to už je spíš pokročilejší věc. Jinak, co se týče vracení zpráv zpět klientovi, klidně použij GraphQL error mechanismy – tím dostaneš jasnou informaci o tom, co se stalo a proč. Takže v podstatě – async/await v resolverech je standard a pro error handling klasika s try-catch a custom zprávami. Snad ti to pomůže!

134 slov
1.3 minut čtení
9. 12. 2021
Bohumil Prokop

Takže, když děláš asynchronní validaci v GraphQL resolveru, tak to jde celkem snadno. Můžeš použít standardní JavaScript Promises, takže to nebudeš mít moc složitý. Když voláš externí API nebo databázi, tak klidně použij async/await, což je mnohem čitelnější než klasické .then(). Pokud něco selže, tak můžeš použít try-catch blok, abys chytal chyby. To je fakt běžná praxe.

Ohledně vracení zpráv klientovi – je dobrý mít strukturu odpovědi, kde zahrneš jak data, tak případné chybové zprávy. Místo throwing errorů rovnou do resolveru můžeš vrátit objekt s informacemi o úspěchu nebo neúspěchu. Tím pádem si klient hned jasně uvědomí, co se stalo a jak to řešit.

Pokud jde o best practices, snaž se mít validaci co nejčistší a oddělenou od business logiky. Klidně si udělej helper funkce na validaci a pak je voláš v resolveru. Také se zamysli nad tím, jestli chceš používat nějakou knihovnu na validaci (např. Joi), to ti může ušetřit spoustu času. Hlavně testuj dobře chybové stavy, ať víš, že to nezkolabuje při špatném vstupu.

165 slov
1.7 minut čtení
8. 10. 2024
Aleš Valenta
GraphQL.cz/Články/Validace dat
Jak vykonávat asynchronní validaci dat v GraphQL: Příklady a technikyProzkoumejte, jak provést asynchronní validaci vstupních dat v GraphQL a jaké jsou typické scénáře použití této techniky.
1000 slov
10 minut čtení
20. 6. 2021
Martin Černý
Přečíst článek
Podobné otázky