GraphQL.cz/Fórum/Jak mohu používat cache pro zrychlení GraphQL dotazů?

Jak mohu používat cache pro zrychlení GraphQL dotazů?

Nedávno jsem se začal více zajímat o GraphQL a chtěl bych se zeptat na jednu věc, která mi nedá spát. Slyšel jsem, že caching může výrazně zrychlit dotazy a celkově zlepšit výkon aplikací, ale nejsem si úplně jistý, jak to konkrétně aplikovat na GraphQL. Jakým způsobem mohu optimalizovat GraphQL dotazy pomocí cache? Existují nějaké doporučené techniky nebo knihovny, které by mi s tím mohly pomoci? Vím, že třeba REST API často používá HTTP cache, ale u GraphQL se to přece jenom zdá být trochu složitější. Jak to vlastně funguje? Mám představu, že bych mohl cachovat výsledky dotazů nebo nějaké části dat, ale nevím, jak to udělat správně nebo co by bylo nejefektivnější. Je lepší cachovat na úrovni serveru, nebo na úrovni klienta? A co se týče invalidace cache – jak to v praxi řešit? Pokud se data změní, jak zajistit, že uživatel dostane vždy aktuální informace? Chtěl bych se dozvědět více o tom, jak to funguje v reálných projektech a jestli máte nějaké příklady nebo zkušenosti, které byste mohli sdílet. Každá rada bude určitě užitečná!

175 slov
1.8 minut čtení
26. 4. 2021
Jan Fiala

Při cachování GraphQL dotazů můžeš použít několik přístupů. Základem je, že GraphQL dotazy mají často podobnou strukturu, takže se dají docela dobře cachovat. Můžeš začít na úrovni serveru, třeba pomocí Redis nebo Memcached pro uchování výsledků dotazů. Když uživatel pošle stejný dotaz, můžeš mu vrátit data z cache místo toho, aby se znovu prováděl dotaz na databázi.

Další možností je využití knihoven jako Apollo Client, který má integrované caching mechanismy. Ten ukládá odpovědi a umožňuje ti vracet data přímo z cache, což šetří čas a zdroje. Můžeš si nastavit i různé strategie pro invalidaci cache – například TTL (time-to-live) nebo invalidaci na základě události (kdy se data změní).

Na klientské straně to může být ještě jednodušší, protože Apollo nebo Relay ti umožní spravovat stav aplikace a mezipaměť snadno. Pokud se data změní, můžeš použít subscriptions nebo polling pro aktualizaci dat.

Záleží hodně na konkrétní aplikaci a jak stresuješ backend, ale kombinace serverového a klientského cachování s dobře nastavenou invalidací by ti měla výrazně pomoct zrychlit dotazy.

163 slov
1.6 minut čtení
11. 7. 2024
Žaneta Odehnalová

Když mluvíš o cachování v GraphQL, tak tam fakt není žádná jedna správná cesta. Obecně se to dá řešit na různých úrovních - jak na serveru, tak na klientovi. Na serveru můžeš používat nějaké cache řešení jako Redis nebo Memcached k ukládání výsledků dotazů. To ti pomůže snížit zátěž na databázi a urychlit odpovědi. Můžeš si třeba cachovat celé odpovědi podle unikátního klíče, což můžeš udělat i pro specifický dotaz, aby ses vyhnul opakovanému vyhledávání stejného data.

Na klientovi je to taky zajímavé, například s Apollo Clientem můžeš lehce cachovat výsledky dotazů a pak je používat z lokální cache místo opakovaného volání serveru. To ti taky hodně ulehčí práci a urychlí aplikaci. A pokud chceš mít kontrolu nad tím, co se děje při změně dat, můžeš implementovat invalidaci cache na základě událostí (např. po úspěšném vytvoření nebo aktualizaci dat).

Pro invalidaci je fajn mít nějaký mechanismus - třeba timestampy nebo verze dat, takže když dojde ke změně, tak víš, že musíš cache vymazat nebo obnovit. Můžeš to řešit i subscriptions v GraphQL pro real-time aktualizace.

Celkově platí, že dobrý návrh cache ti může fakt hodně pomoct, ale musíš to ladit podle potřeb tvojí aplikace a způsobu, jakým se data mění.

197 slov
2 minut čtení
12. 9. 2023
Andrea Sládková

Caching u GraphQL může být fakt tricky, ale dá se to zvládnout. Někdo používá caching na úrovni serveru, jako třeba Redis, kde si ukládáš výsledky dotazů. To znamená, že když přijde stejný dotaz, nemusíš plýtvat časem a znovu ho zpracovávat. Jiní zase preferují používat klientské knihovny jako Apollo Client, který má vestavěný caching mechanismus a umí to docela fajn. Můžeš si cachovat jednotlivé objekty a pak je efektivně získávat, což je super pro snížení latence.

Co se týče invalidace cache, to je vždycky kámen úrazu. Měl bys mít nějaký systém, který hlídá změny v datech – třeba webhooky nebo polling. Taky se dá použít TTL (time-to-live), takže cache se po určité době sama vyprší.

Rozhodně doporučuji zkoušet různé přístupy a testovat, co ti vyhovuje. Každý projekt je jiný a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Takže experimentuj a hraj si s tím.

144 slov
1.4 minut čtení
4. 8. 2024
Elena Košťálová
GraphQL.cz/Články/GraphQL caching techniky
Optimalizace databázových dotazů pomocí cache ve GraphQLZjistěte, jak efektivně využít cache pro zlepšení výkonu databázových dotazů v GraphQL a naučte se nejlepší praktiky pro optimalizaci.
1000 slov
10 minut čtení
4. 1. 2021
Tomáš Dvořák
Přečíst článek
Podobné otázky