GraphQL.cz/Fórum/Jaké problémy může GraphQL vyřešit, které REST nezvládá?

Jaké problémy může GraphQL vyřešit, které REST nezvládá?

Zajímalo by mě, jaké konkrétní výhody má GraphQL oproti klasickému REST API. Vím, že REST je spolehlivé a široce používané, ale často slýchám, že GraphQL nabízí něco víc. Například, jak to funguje s datovými požadavky a odpověďmi? Mám pocit, že REST může mít problém s nadměrným počtem dotazů nebo s tím, že dostáváme víc dat, než potřebujeme. Může GraphQL nějakým způsobem tento problém vyřešit? A co se týče verzování API - to je další věc, co mě zajímá. S RESTem je to občas komplikované a GraphQL by mohl přinést jiný přístup. Jak to vlastně funguje v praxi? Zkrátka bych rád věděl, jaké konkrétní problémy může GraphQL efektivně řešit lépe než REST a jestli jsou i nějaké nevýhody při jeho použití. Děkuji za sdílení zkušeností!

124 slov
1.2 minut čtení
14. 8. 2022
Eduard Rybář

GraphQL má pár výhod, které REST prostě nedokáže. Hlavní věc je, že s GraphQL si můžeš přesně říct, co chceš. V RESTu dostáváš pevně dané odpovědi a někdy dostaneš víc dat, než potřebuješ, nebo naopak musíš udělat několik dotazů na různé endpointy, což může být fakt otravné. S GraphQL všecko posíláš v jednom dotazu a specifikuješ, co chceš, takže to je mnohem efektivnější.

Další věc je verze API. U RESTu se všechno často musí verzirovat, když se něco změní. S GraphQL můžeš přidávat nové pole nebo typy bez toho, aniž bys musel dělat novou verzi – staré dotazy pořád fungují a nové si prostě přidáš. To je velká úspora času a práce.

Samozřejmě, že to má i svoje nevýhody. Třeba složitější dotazy můžou zatížit server a při špatném nastavení může být obtížné optimalizovat výkon. Takže jo, GraphQL má svoje výhody i nevýhody a ve finále záleží na tom, co konkrétně potřebuješ.

149 slov
1.5 minut čtení
24. 7. 2024
Karel Slavík

GraphQL má vlastně pár celkem fajn věcí, co RESTka nedokáže. Hlavně to, že si můžeš vybrat, jaký data chceš dostat. V RESTu když voláš endpoint, tak ti to vrátí všechno a třeba je tam spousta informací, co vůbec nepotřebuješ. S GraphQL si prostě řekneš, co chceš, a dostaneš přesně to. To šetří šířku pásma a zrychluje reakční časy.

Další věc je, že s verzováním API to je u GraphQL jednodušší. U RESTu musíš často udělat novou verzi endpointu, když něco změníš. U GraphQL můžeš prostě přidávat nové typy a pole a starý dotazy pořád fungují. Takže nemusíš mít strach, že ti staré aplikace přestanou fungovat, když uděláš nějakou změnu.

Jasně, má to i nevýhody. Může být složitější na implementaci a můžeš skončit s hodně složitými dotazy, což by mohlo ovlivnit výkon. Ale pro flexibilitu a efektivní práci s daty je to fakt dobrá volba.

143 slov
1.4 minut čtení
6. 8. 2024
Dana Krejčíková

GraphQL má pár faktických výhod oproti REST. První je, že si klient sám určuje, jaká data potřebuje. To znamená, že místo toho, abys dostal spoustu zbytečných dat jako u REST, tak si dotazuješ přesně to, co chceš. To šetří šířku pásma a zrychluje načítání. Můžeš klidně udělat jeden dotaz a dostat všechno potřebné najednou – žádné zbytečné volání na server.

Dále je tu problém s verzováním API. U REST se často mění endpointy a musíš tvořit nové verze API, což může být dost komplikované. S GraphQL to jde jinak. Místo verzování prostě přidáváš nové pole do schématu a staré dotazy pořád fungují, dokud se úplně neodstraní. To dává víc flexibility pro úpravy bez rozbíjení starého kódu.

Jasně, že to má i nevýhody. Například složitost implementace a možná i výkon při složitějších dotazech, ale pokud chceš víc kontrolu nad daty a jednodušší versioning, tak GraphQL může být lepší volba.

146 slov
1.5 minut čtení
1. 7. 2024
Irena Horáková
GraphQL.cz/Články/GraphQL vs. REST
Výhody GraphQL oproti REST: Kdy a proč přejít?Objevte klíčové výhody GraphQL oproti tradičním REST API. V článku se dozvíte, kdy a proč je lepší přejít na GraphQL a jaké jsou jeho benefity.
1000 slov
10 minut čtení
1. 8. 2022
Markéta Svobodová
Přečíst článek
Podobné otázky