GraphQL.cz/Fórum/Jak ověřit uživatele při používání GraphQL subscriptions?

Jak ověřit uživatele při používání GraphQL subscriptions?

Přemýšlím, jak nejlépe zajistit ověřování uživatelů, když pracuji s GraphQL subscriptions. Mám tušení, že to nebude tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, a narazil jsem na několik různých přístupů. Zajímalo by mě, jestli někdo z vás má zkušenosti s implementací autentizace a autorizace v tomto kontextu. Jakým způsobem se ověřují uživatelé, když se připojují k odběrům v reálném čase? Používáte nějaké specifické knihovny nebo technologické stacky pro tuto funkčnost? Nějak mi uniká, jak spojit WebSocket připojení s uživatelskými tokeny nebo session ID. Je lepší posílat token při navazování spojení, nebo je možné provést ověření až po navázání spojení? A co dělat v případě, když se ověření nezdaří? Jakým způsobem zachytáváte chyby a jak informujete klienta o tom, že nemá oprávnění pro daný odběr? Máte nějaké tipy na to, jak udělat tento proces co nejhladší a nejbezpečnější? Každá rada by byla velmi vítaná, protože jsem v tomhle ohledu dost v začátcích a snažím se vyhnout běžným pastem. Díky moc!

159 slov
1.6 minut čtení
8. 7. 2023
Anna Pernicová

Pokud jde o ověřování uživatelů při GraphQL subscriptions, nejlepší přístup je většinou posílat token (např. JWT) při navazování WebSocket spojení. Tím zajistíš, že se server může ověřit uživatele ještě předtím, než začne posílat data. Jakmile se spojení naváže, můžeš ho uzavřít, pokud ověření selže.

Existují knihovny jako Apollo Server nebo Subscription-Transport-Ws, které ti s tím pomohou, protože už mají zabudované funkce pro autentizaci a autorizaci.

Co se týče chybového hlášení, můžeš použít nějaký middleware na serveru, který zpracovává chyby a vrátí klientovi zprávu o tom, že nemá oprávnění. Většinou se to dělá tak, že při neúspěšném ověření prostě server přestane reagovat na odběr nebo pošle nějakou speciální chybu zpět.

Jinak je důležité mít na paměti zabezpečení spojení a třeba použít SSL/TLS pro šifrování dat. Zároveň bys měl mít nějaké mechanismy na ochranu proti útokům jako třeba Rate Limiting. Celkově platí, čím dřív ověříš uživatele, tím lépe.

149 slov
1.5 minut čtení
19. 5. 2024
Eliška Svobodová

Ověřování uživatelů při GraphQL subscriptions je fakt důležitý a není to úplně jednoduchý. Nejčastější přístup je posílat autentizační token (např. JWT) přímo při navazování WebSocket spojení. Můžeš ho poslat jako součást URL parametru nebo v hlavičce, záleží na tom, jak to máš nastavený. Tím pádem server může ověřit uživatele ještě předtím, než se vůbec začne řešit nějaký subscription.

Pokud ověření neprojde, tak to většinou uděláš tak, že na serveru zavřeš spojení a pošleš nějakou chybovou zprávu zpátky klientovi. Klient by měl být schopnej to zpracovat a třeba informovat uživatele, že nemá oprávnění.

Další možnost je provést ověření až po navázání spojení, ale to je riskantní, protože bys mohl mít otevřený socket pro někoho, kdo nemá práva. To bych moc nedoporučoval. Co se týče knihoven, tak Apollo Server má docela slušnou podporu pro subscriptions a taky umožňuje snadno integrovat autentizaci.

Takže v kostce: poslat token hned při připojení, ověřit ho na serveru a v případě neúspěchu zavřít spojení. Je dobrý mít nějakou centrální logiku pro chyby, aby ses vyhnul opakování kódu. Všechno to chce vyzkoušet a doladit podle potřeby.

175 slov
1.8 minut čtení
31. 10. 2024
Robert Vlk

Ověření uživatelů při GraphQL subscriptions může být trochu oříšek, ale je to fakt důležitý aspekt. Obvykle se doporučuje posílat autentizační token (např. JWT) hned při navazování WebSocket spojení. To znamená, že když kliento volá new WebSocket, měl by do URL přidat svůj token jako parametr nebo ho poslat v rámci handshake jako součást headers.

Po připojení na serveru zkontroluješ platnost tohoto tokenu. Pokud je token validní, můžeš uživateli umožnit odběry. Když ověření selže, je dobré zavřít spojení a informovat klienta o tom, že nemá oprávnění. Můžeš třeba poslat nějakou chybovou zprávu nebo jen prostě ukončit spojení.

Některé knihovny jako Apollo Server nebo Socket.io už mají zabudované funkce pro ověřování a práci s WebSockety, takže to můžeš mít trochu snazší. Důležité je mít na paměti i bezpečnost – vyhýbej se posílání citlivých informací jako plaintext přes WebSocket a měj na paměti ochranu proti útokům jako CSRF nebo XSS.

Pro debugging chyb můžeš použít try-catch bloky a sledovat, co se děje. Klientovi pak můžeš poslat feedback, že není autorizován k odběru daných dat. Zkrátka – ověřuj uživatele hned na začátku, aby ses vyhnul problémům později.

180 slov
1.8 minut čtení
15. 5. 2024
Bohuslav Havel
GraphQL.cz/Články/GraphQL subscripce
Bezpečnostní aspekty GraphQL subscriptions: Podrobný průvodce zabezpečením a ochranou citlivých datV tomto článku se podíváme na klíčové bezpečnostní aspekty GraphQL subscriptions. Od základních principů až po pokročilé techniky, které pomohou chrán...
1000 slov
10 minut čtení
16. 11. 2021
Lucie Kovářová
Přečíst článek
Podobné otázky