GraphQL.cz/Fórum/Co všechno mohu zahrnout do dotazu v GraphQL pro získání komplexních dat?

Co všechno mohu zahrnout do dotazu v GraphQL pro získání komplexních dat?

Nedávno jsem se začal učit GraphQL a narazil jsem na spoustu možností, jak si konstruovat dotazy. Zajímalo by mě, co všechno vlastně můžu zahrnout do těchto dotazů, abych získal opravdu komplexní data. Mám na mysli například situace, kdy potřebuji nejen základní informace o uživatelském účtu, ale i další související data jako jsou uživatelské příspěvky, komentáře, nebo dokonce i data z jiných entit, které jsou s tím uživatelským účtem spojeny. Můžu ve svých dotazech kombinovat různé typy dat a jak to vlastně funguje? Jaké jsou nejlepší praktiky pro strukturování takových složitějších dotazů? Je možné dotazovat se na vícero úrovní hloubky najednou? A co třeba filtry nebo omezení počtu vrácených položek? Jak tohle všechno ovlivní výkon dotazu? Rád bych slyšel nějaké příklady a tipy, protože mám pocit, že bych mohl využít potenciál GraphQL mnohem lépe. Díky moc!

135 slov
1.4 minut čtení
14. 12. 2024
Milena Rybářová

Takže, když jde o GraphQL, tak tam fakt můžeš vymyslet dost složitý dotazy. Můžeš třeba začít tím, že si vybereš hlavní entitu, třeba uživatele, a pak k tomu přidáš věci jako příspěvky, komentáře nebo i další související informace. To všechno můžeš udělat v jednom dotazu, což je super výhoda oproti RESTu.

Můžeš docela klidně dotazovat víc úrovní hloubky. Třeba: vezmi mi uživatele, jeho příspěvky a k nim všechny komentáře. To ti vrátí strukturovaná data, co potřebuješ.

Co se týče filtrů a stránek, tak to záleží na tom, jak máš nastavený GraphQL server. Ale většinou se dají použít argumenty na omezení počtu vrácených položek nebo třeba paginaci.

Když to všechno zabalíš do jednoho dotazu, tak to může mít vliv na výkon. Dobrý server by měl umět optimalizovat tyto dotazy, ale čím víc dat taháš najednou, tím víc to může zatížit server nebo databázi. Takže je dobrý to doladit podle potřeby.

Jako příklad dotazu:

query \{
  user(id: "1") \{
    name
    posts \{
      title
      comments \{
        text
      \}
    \}
  \}
\}

Myslím, že když se s tím budeš hrát a testovat různé struktury dotazů, tak přijdeš na hodně zajímavé věci. Takže hurá do toho!

221 slov
2.2 minut čtení
2. 1. 2025
Bohuslav Havel

Když se bavíme o dotazech v GraphQL, tak fakt můžeš zahrnout spoustu věcí. Klíčový je, že můžeš dotazovat nejen základní entity, ale i jejich vztahy. Takže když chceš uživatelský účet, tak klidně přidáš i příspěvky a komentáře. Můžeš použít tzv. nested queries, což znamená, že si prostě do dotazu zahrneš další úrovně dat. Například něco jako user \{ posts \{ title comments \{ text \} \} \}. To ti vrátí uživatele s jeho příspěvky a k nim i komentáře – a to všechno v jednom dotazu.

Můžeš taky používat parametry na filtrování nebo limitování počtu položek. Třeba když si chceš vzít jen posledních 5 příspěvků uživatele, tak to ve většině API podporují.

Ohledně výkonu – čím víc dat dotazuješ najednou, tím víc může být dotaz náročný. Takže je dobrý mít na paměti, co skutečně potřebuješ a nezaplnit to zbytečnejma datama, co nevyužiješ.

Jako nejlepší praxe doporučuju začít s jednoduchým dotazem a postupně přidávat další úrovně a filtry podle potřeby. Testování v GraphiQL nebo podobném nástroji ti pomůže vidět, jak to vypadá. Takže jo, využij potenciál GraphQL naplno a experimentuj!

176 slov
1.8 minut čtení
27. 12. 2024
David Dunka

Když děláš dotazy v GraphQL, máš fakt široký možnosti, jak si naformátovat to, co chceš získat. Můžeš třeba začít základními informacemi o uživatelském účtu a k tomu přidat jeho příspěvky, komentáře a další věci, co s tím souvisej. To je na GraphQL super – můžeš vlastně dotazovat vícero úrovní. Třeba když chceš info o uživatelském účtu a k tomu příspěvky, tak to prostě napíšeš takhle:

query \{
  user(id: "123") \{
    name
    posts \{
      title
      comments \{
        text
      \}
    \}
  \}
\}

Tohle ti vrátí všechno v jednom dotazu. Můžeš to kombinovat jak chceš a i dotazovat se na vícero entit, jak říkáš. Co se týká filtrů nebo paginace (omezení počtu vrácených položek), tak to záleží na tom, jak je tvůj GraphQL server nastavený. Můžeš mít třeba argumenty jako first nebo after pro paginaci, takže si můžeš říct kolik položek chceš dostat.

Jako nejlepší praktika je snažit se o co nejvíc efektivní dotazy – neptat se na zbytečné data, aby se nezpomalil výkon. A taky si dávej bacha na hluboké dotazy, protože čím víc úrovní, tím víc dat server musí zpracovat. Takže klidně experimentuj a zkoušej různé struktury – GraphQL je k tomu skvělý nástroj.

225 slov
2.3 minut čtení
18. 1. 2025
Tereza Khýrová
GraphQL.cz/Články/Práce s JSON response
Vytváření komplexních JSON struktur s GraphQL: Jak na to?Objevte, jak efektivně organizovat a strukturovat JSON odpovědi v GraphQL pro složité datové modely. Zajímavé tipy a triky pro vývojáře i laiky.
1000 slov
10 minut čtení
13. 11. 2024
Ondřej Kučera
Přečíst článek
Podobné otázky