GraphQL.cz/Fórum/Jak správně logovat citlivé informace v GraphQL API?

Jak správně logovat citlivé informace v GraphQL API?

V poslední době se čím dál víc zabývám tím, jak bezpečně a efektivně logovat citlivé informace v GraphQL API. Jsem vývojář a chci mít jistotu, že mé aplikace dodržují nejlepší postupy co se týče ochrany osobních údajů. Mám několik otázek ohledně toho, jak přistupovat k logování citlivých dat jako jsou uživatelská jména, e-maily nebo dokonce hesla, pokud bych je náhodou potřeboval sledovat kvůli chybám. Jaká jsou doporučení pro úroveň detailu logování? Je lepší logovat jen minimální množství informací a v případě potřeby detailů použít nějaké externí nástroje? Nebo je na místě mít možnost logovat více informací pro účely ladění? Co si myslíte o použití šifrování pro logy, které obsahují citlivé informace? A co třeba anonymizace dat před jejich zapsáním do logu, je to dobrá praxe? Nechci přijít o důležité informace, ale zároveň se obávám o bezpečnost a soukromí uživatelů. Jak tedy najít ten správný balanc mezi logováním a ochranou citlivých dat? Existují nějaké konkrétní knihovny nebo frameworky, které doporučujete pro správnou implementaci této problematiky v prostředí GraphQL? Děkuji za jakékoliv tipy a rady!

173 slov
1.7 minut čtení
7. 8. 2021
Anna Vacková

K logování citlivých informací v GraphQL je fakt důležité mít na paměti soukromí uživatelů. Měl bys logovat jen to, co je nezbytné. Hesla určitě ne, to je jasný. U e-mailů a uživatelských jmen, pokud je loguješ, tak je lepší je anonymizovat nebo alespoň maskovat. Zkus se zamyslet nad tím, jestli ty informace fakt potřebuješ pro ladění. Pokud jo, možná by stálo za to použít šifrování nebo nějaký tokenizovaný formát.

Myslím, že bys měl mít možnost logování s různými úrovněmi detailu – třeba v produkci logovat jen základní info a pro testování nebo debugging si povolit víc detailů. A co se týče knihoven, tak zkus něco jako Winston nebo Pino pro Node.js, mají fajn možnosti pro logování a integraci s různými úložišti. Důležitý je prostě udělat si politiku logování a řídit se tím. Zkrátka najít balanc mezi udržováním informací pro troubleshooting a ochranou soukromí uživatelů.

144 slov
1.4 minut čtení
23. 6. 2022
Matěj Dvořák

Takže, logování citlivých informací je fakt ošemetné. V první řadě, nikdy bys neměl logovat hesla, to je základ. Uživatelka nebo uživatel by ti za to asi moc nepoděkovali. Co se týče e-mailů a uživatelských jmen, tak to chceš logovat jen pokud je to fakt nutný. Minimální množství informací je klíčový, takže třeba místo e-mailu raději použij nějaký identifikátor.

Šifrování logů může být fajn, ale musíš mít na paměti, že pak potřebuješ i klíče a to může být další bolest hlavy. Anonymizace je rozhodně dobrý krok – třeba zakrýt část e-mailu (jako "[email protected]") nebo použít pseudonymy.

Pokud jde o ladění, tak je lepší mít oddělené logy pro vývoj a produkci, abys mohl uchovávat víc detailů v testovacím prostředí a v produkci mít klidnější logy.

Nějaké knihovny? Můžeš zkusit Winston nebo Morgan pro Node.js, nebo něco podobného podle toho, co používáš. Hlavně ale mysli na to, že ochránit soukromí uživatelů by mělo být na prvním místě.

151 slov
1.5 minut čtení
1. 12. 2024
Rudolf Machač

Logování citlivých informací v GraphQL API je fakt ošemetný. Hlavně si dej pozor na to, co loguješ. Uživatelova jména nebo e-maily jsou ještě OK, ale hesla tak určitě ne. Místo toho, abys logoval všechno, zkus se držet minimálního množství informací – třeba jen ID uživatele a typ chyby. Pokud potřebuješ víc detailů pro ladění, můžeš použít nějaké externí nástroje, které ti to umožní bez zbytečného logování do souborů.

Šifrování logů je fajn nápad, pokud tam chceš mít něco citlivého, ale může to být náročné na implementaci. Anonymizace dat před zápisem do logu je dobrá praxe, rozhodně bys měl uvažovat o nějakých hashovacích funkcích pro citlivé informace.

Jinak pokud hledáš konkrétní knihovny, zkus třeba Winston nebo Pino pro Node.js. Ty nabízí možnost přizpůsobení logování a mají i podporu pro šifrování nebo anonymizaci. Hlavně buď opatrný s tím, co všechno zaznamenáváš. Najít ten správný balanc mezi potřebou logovat a ochranou soukromí uživatelů je klíčový.

150 slov
1.5 minut čtení
20. 10. 2020
Josef Šimůnek
GraphQL.cz/Články/Logování API aktivit
Logování citlivých informací v GraphQL: Jak na to bezpečně?Článek se zabývá bezpečným logováním citlivých informací v GraphQL aplikacích, poskytuje tipy a strategie pro zajištění ochrany uživatelských dat v so...
1000 slov
10 minut čtení
5. 5. 2020
Tereza Horáková
Přečíst článek
Podobné otázky