GraphQL.cz/Fórum/Můžu analyzovat chybové odpovědi v GraphQL, když používám Apollo Client?

Můžu analyzovat chybové odpovědi v GraphQL, když používám Apollo Client?

Zajímalo by mě, jestli je možné nějakým způsobem efektivně analyzovat chybové odpovědi, které dostávám, když pracuji s GraphQL a Apollo Client. Například, když udělám dotaz a vrátí se mi nějaká chybová zpráva, jak se k ní mohu dostat a co všechno bych měl sledovat? Myslím, že je to důležité, protože pokud budu mít vícero různých chyb, potřebuju vědět, jak je správně rozpoznat a co znamenají. Také mě zajímá, jestli Apollo Client poskytuje nějaké speciální funkce nebo metody pro práci s chybami přímo, nebo jestli bych měl použít nějaké alternativní přístupy. Je tu někdo, kdo má zkušenosti s chybovými odpověďmi v GraphQL? Jakým způsobem jste to řešili ve svých projektech? Mohli byste sdílet příklady nebo tipy, které by mi mohly pomoci lépe porozumět této problematice? Jaké jsou nejlepší praktiky pro analýzu těchto chybových odpovědí? Děkuji předem za všechny vaše postřehy a rady!

141 slov
1.4 minut čtení
15. 7. 2024
Ivana Netolická

Takže, když pracuješ s Apollo Client a dostaneš nějakou chybovou odpověď z GraphQL, máš pár způsobů, jak to analyzovat. Apollo ti vlastně vrací chyby v rámci response objektu, takže můžeš snadno přistupovat k error poli. Když děláš dotaz pomocí useQuery nebo useMutation, tak ve výsledku dostaneš i error vlastnost, která ti řekne, co se pokazilo. Obvykle tam je pole s chybami a každá chyba má nějaké informace jako message, extensions atd., což ti může hodně pomoct při diagnostice.

Doporučuji se zaměřit na strukturu těch chyb, aby ses naučil rozpoznávat různé typy. Například pokud je tam status kód 400 nebo 500, můžeš to odlišit podle toho. Další tip je sledovat i graphQLErrors, ten má většinou víc detailů oproti běžným serverovým chybám.

Pokud chceš ještě víc kontroly, můžeš použít Apollo's Error Link, což ti umožní zpracovávat chyby centralizovaně a třeba si je logovat nebo posílat na server pro další analýzu. Takže v zásadě jo, Apollo Client ti dává nástroje na efektivní práci s chybami, stačí se naučit s nimi správně zacházet a být si vědom různých typů chyb, které můžeš dostat.

179 slov
1.8 minut čtení
16. 4. 2024
Helena Matějková

Jo, chybový odpovědi v GraphQL s Apollo Client se dají docela dobře analyzovat. Když uděláš dotaz a něco se pokazí, Apollo ti vrátí objekt s chybou, kde najdeš nějaký základní info jako message, locations, path a tak. To ti pomůže zjistit, co se stalo. Takže pokud máš hook nebo komponentu, kde děláš dotaz, můžeš zkontrolovat error vlastnost. Například, když použiješ useQuery, tak z něj dostaneš data, loading a error. Můžeš pak udělat nějakou podmínku, že když je error, tak prostě zobrazíš chybovou zprávu uživateli alebo logneš do konzole.

Důležitý je taky sledovat typy chyb – jestli jde o chybu serveru nebo klienta. Serverový chyby většinou znamenají, že je něco špatně na backendu, zatímco klientský chyby jsou třeba špatný vstup od uživatele. Můžeš si taky vytvořit nějakou vlastní logiku pro různé typy chyb a podle toho reagovat.

Jinak Apollo taky umožňuje používat error linky (Apollo Link), takže můžeš mít centralizovanou logiku pro zpracování chyb, což je fajn pro udržování kódu čistýho. Taky nezapomeň na error handling na serverový straně – dávej pozor na to, co posíláš jako odpověď a jak to formátuješ.

Takhle můžeš lépe rozpoznat a reagovat na různý chyby a předejít frustraci jak sobě, tak uživatelům.

196 slov
2 minut čtení
24. 1. 2024
Matěj Kovář

Jasně, analyzovat chybové odpovědi v GraphQL s Apollo Clientem je fakt důležitý. Když dostaneš chybu, tak Apollo ti ji většinou vrátí v objektu error. Můžeš tam najít různé info jako message, extensions a další detaily, co ti pomůžou pochopit, co se stalo. Třeba extensions může obsahovat kódy chyb nebo další metadata, co bys mohl potřebovat.

Nejlepší je mít nějakou centralizovanou logiku na zpracování chyb. Můžeš si udělat vlastní komponentu pro error handling, kde tyhle chyby vyhodnotíš a zobrazíš uživatelům smysluplné zprávy. Pokud používáš useQuery nebo useMutation, tak máš přímo k dispozici error ve výsledku, takže to můžeš snadno zpracovat.

Pokud jde o konkrétní příklady, třeba u mutací můžeš mít chyby jak z validace na serveru tak technický problémy. Takže si dej pozor na typy chyb a snaž se je správně interpretovat. Jo a nezapomeň, že Apollo Client má i možnosti pro retry logiku, pokud chceš opakovat požadavek po nějaký chybě. Takže tohle všechno ti může pomoct lépe pracovat s chybama a udělat to uživatelsky příjemnější.

163 slov
1.6 minut čtení
10. 5. 2024
Rudolf Machač
GraphQL.cz/Články/Logování API aktivit
Zachytávání a analýza chybových stavů v GraphQL pomocí logováníPonořte se do světa efektivního logování chyb v GraphQL aplikacích. Naučte se, jak implementovat systém logování pro diagnostiku a opravu chyb s prakt...
1000 slov
10 minut čtení
21. 10. 2023
Martin Černý
Přečíst článek
Podobné otázky