GraphQL.cz/Fórum/Jak se dají chránit citlivé informace v odpovědích GraphQL API?

Jak se dají chránit citlivé informace v odpovědích GraphQL API?

V poslední době se čím dál víc mluví o GraphQL a jeho výhodách oproti tradičním REST API. Ale co když chceme použít GraphQL pro aplikaci, která zpracovává citlivé informace, jako jsou osobní údaje uživatelů nebo finanční data? Jak můžeme zajistit, aby tyto citlivé informace byly chráněny před neoprávněným přístupem nebo únikem? Zajímalo by mě, jaké metody zabezpečení bychom měli implementovat přímo na úrovni GraphQL API. Mohli bychom například používat nějaké specifické autorizace nebo autentizace? A co šifrování dat? Je nutné šifrovat odpovědi, které obsahují citlivé informace? Taktéž bych rád věděl, jestli existují doporučené best practices pro definování schémat, která by pomohla omezit přístup k těmto citlivým údajům. Měli bychom používat nějaké speciální direktivy pro ochranu některých polí před zobrazením? Také mě zajímá, jestli existují nějaké nástroje nebo knihovny, které by nám mohly pomoci s ochranou dat v GraphQL API. Jak často by se měly provádět bezpečnostní audity a jaké konkrétní aspekty bychom měli sledovat? Zkrátka, co všechno bysme měli zvážit při návrhu a implementaci GraphQL API, abychom zajistili bezpečnost citlivých informací?

171 slov
1.7 minut čtení
4. 10. 2024
Pavel Staněk

Ochrana citlivých informací v GraphQL API je fakt důležitá. Začal bych autentizací, ideálně nějaký token-based systém, třeba JWT. To ti pomůže ověřit uživatele a povolit jim přístup k datům. Potom je tu autorizace – můžeš mít role a práva na úrovni schématu, abys omezil, kdo má přístup k určitým datům. Třeba u citlivých polí použít direktivy jako @auth, aby se na ně nezapomnělo.

Šifrování dat by bylo fajn, ale aspoň při přenosu je to nutnost. Používej HTTPS, aby se data neupravila nebo neodposlouchávala během cesty. Pokud jde o odpovědi s citlivýma informacema, můžeš šifrovat i na úrovni databáze, nebo je ukládat zašifrovaně a dešifrovat je jen na vyžádání.

Co se schémat týče, snaž se mít co nejvíc granularitu – to znamená, že v rozhraní dáš jen ty informace, co jsou potřeba. Méně je někdy víc.

Nástroje? Existují knihovny pro validaci a sanitaci vstupů, což pomůže s ochranou proti injekcím.

A ohledně auditů – doporučuju je dělat pravidelně, třeba jednou za půl roku nebo když uděláš větší změny. Sledovat bys měl neautorizované pokusy o přístup, logy a zranitelnosti v závislosti na knihovnách a závislostech, co používáš.

183 slov
1.8 minut čtení
21. 10. 2024
Karolína Malá

Ochrana citlivých informací v GraphQL API je fakt důležitá. První věc, co bys měl udělat, je pořádně nastavit autentizaci a autorizaci. Použij třeba JWT tokeny, to je dneska hodně populární. Pak je dobrý mít nějakou granularitu přístupových práv - aby různí uživatelé měli různý úrovně přístupu k datům.

Co se týče šifrování, tak jo, šifrovat citlivý data na úrovni databáze je super krok, ale i odpovědi bys měl nějak chránit. Třeba přes HTTPS, aby se ti data při přenosu neztratila nebo nebyla odposlechnutá.

Dále doporučuji používat direktivy ve schématech pro skrytí citlivých polí. Můžeš to řešit i na úrovni resolverů – jenom poskytnout data těm, co mají povolení. Koukni se na knihovny jako Apollo Server, tam najdeš nástroje pro autorizaci a validaci.

Audity jsou taky důležitý – ideálně je provádět pravidelně, třeba každý čtvrt roku. Zaměř se na logy přístupů a pokusy o útoky. Bezpečnostní testy a penetrační testování by měly být součástí vývoje.

Celkově platí – buď obezřetný a neber bezpečnost na lehkou váhu. Je lepší investovat víc času do zabezpečení teď, než řešit problémy později.

174 slov
1.7 minut čtení
23. 11. 2024
Václav Žižka

K ochraně citlivých informací v GraphQL API je dobré začít s pořádnou autentizací a autorizací. Použij nějakou knihovnu pro ověřování, třeba JWT (JSON Web Tokens), aby ses ujistil, že jen oprávnění uživatelé mají přístup. Důležitý je i role-based access control, což znamená, že různí uživatelé můžou mít různé úrovně přístupu k různým datům.

Další věc je šifrování. I když se třeba rozhodneš nešifrovat všechno, určitě bys měl šifrovat citlivé údaje jako hesla a osobní identifikační informace. S odpověďmi se dá taky pracovat, třeba můžeš použít direktivy pro skrytí určitých polí pro uživatele, co na to nemají nárok.

Při návrhu schémat buď opatrný. Můžeš třeba omezit typy dotazů, které se dají posílat – to znamená, že bys měl dobře promyslet, co všechno chceš vystavit veřejně. Existují i nějaké nástroje jako Apollo Server nebo GraphQL Shield, které ti pomůžou s ochranou a nastavením pravidel pro přístup.

Bezpečnostní audity bych doporučil dělat pravidelně, klidně každé čtvrtletí nebo po větších změnách v API. Sleduj zranitelnosti, logy o přístupu a celkově jak si API stojí proti útokům jako SQL injection nebo XSS.

Takže shrnuto – hodně kontroluj kdo má co k dispozici, šifruj citlivá data a měj na paměti best practices ohledně návrhu schémat a přístupových práv.

200 slov
2 minut čtení
2. 11. 2024
Daniel Malík
GraphQL.cz/Články/Nástroje pro GraphQL
Bezpečnostní best practices pro GraphQL API: Jak zajistit bezpečnost vaší aplikaceObjevte osvědčené postupy pro zabezpečení vašeho GraphQL API před běžnými hrozbami.
1000 slov
10 minut čtení
12. 9. 2022
Markéta Svobodová
Přečíst článek
Podobné otázky