GraphQL.cz/Fórum/Jak nejlépe monitorovat chyby v GraphQL API?

Jak nejlépe monitorovat chyby v GraphQL API?

Zajímalo by mě, jak vlastně můžete efektivně sledovat a monitorovat chyby, které se vyskytují ve vašem GraphQL API. Mám na mysli nejen to, jak zachytit a logovat tyto chyby, ale také jak je analyzovat a reagovat na ně. Když už pracujete s GraphQL, tak víte, že struktura dotazů může být dost komplexní a občas se stane, že vám něco nefunguje tak, jak má. Jaké nástroje nebo metody se osvědčily ve vaší praxi? Používáte nějaké specializované knihovny pro logování nebo monitoring? Je lepší implementovat vlastní řešení pro sledování chyb nebo využít nějakých existujících služeb třetích stran? Jaké jsou vaše zkušenosti s chybovými hlášeními a jak je efektivně zobrazit uživatelům? A co třeba i způsob, jakým se dají tyto problémy řešit v reálném čase? Myslím tím třeba notifikace nebo alerty, když dojde k nějaké kritické chybě. A co při analýze těchto dat? Měli byste mít nějakou strategii pro to, jak problém vyřešit a co udělat s informacemi o chybách? Jaké metriky sledujete, abyste získali lepší přehled o výkonu svého API? Jak tedy monitorujete chyby ve svém GraphQL API, abyste zajistili hladký chod vašich aplikací?

182 slov
1.8 minut čtení
16. 12. 2023
Lukáš Burian

Sledování chyb v GraphQL API je fakt důležitý. Já osobně používám Sentry – ten se mi osvědčil na logování chyb a pak i na notifikace, když se něco posere. Můžeš si tam nastavit alerty, což je super pro rychlou reakci. Další věc je, že se ti tam hezky ukáže stack trace, což pak usnadní debugging.

Pokud jde o analýzu, doporučuji si schraňovat logy do nějakého centralizovaného systému jako ELK stack nebo Datadog. Tam si můžeš vizualizovat data a sledovat trendy – třeba jaké dotazy selhávají nejčastěji. No a co se týče uživatelských chybových hlášení, snažím se, aby byly co nejvíc intuitivní. Když uživatel něco posere, tak mu to jasně vysvětli a dej mu možnost třeba zkusit jiný dotaz.

Metriky jsou taky důležitý – sleduju čas odezvy, počet chyb a úspěšných požadavků. To ti dá lepší přehled o tom, co se děje s API. Když přijde nějaká kritická chyba, měl bys mít připravený plán jak to řešit – třeba automatické resetování služby nebo nějakou formu manuálního zásahu, pokud je to potřeba. Takže shrnuto: Sentry na chyby, ELK pro analýzu a pořádný monitoring výkonu.

181 slov
1.8 minut čtení
9. 11. 2023
Helena Doleželová

Monitorování chyb v GraphQL API je docela klíčová věc, zejména když se to začne komplikovat s těmi dotazy a mutacemi. Obecně doporučuju používat nějaké loggingové knihovny, třeba Winston nebo Pino, které jsou fakt rychlé a lehké. Ty pak můžeš napojit na nějaký monitoring, jako je Sentry nebo Loggly, kde se ti hezky všechno centralizuje a vidíš tam i stack trace.

Co se týče notifikací, tak je super mít nějaký alerting systém nastavený, aby ti třeba Slack posílal upozornění při větších chybách. Měření metrik je taky důležitý – sleduj čas odezvy, počet chyb a třeba i úspěšnost dotazů.

Pokud jde o analýzu dat, doporučil bych mít nějakou strategii pro priorizaci chyb – co je kritické a co se dá opravit později. Někdy se vyplatí udělat si analýzu chyb podle frekvence, abys věděl, co máš řešit jako první. Vlastní řešení je fajn, ale pokud nemáš čas nebo zdroje, tak klidně jdi po těch hotových službách. Ušetří ti spoustu práce.

157 slov
1.6 minut čtení
8. 8. 2023
Libor Kalous

Monitorování chyb ve GraphQL API je dost zásadní, protože ty dotazy fakt můžou být komplikovaný. Z mých zkušeností je dobrý mít nějakej robustní systém pro logování. Hodně lidí používá Sentry nebo Rollbar, což jsou skvělý nástroje na sledování chyb a dokážou ti posílat notifikace v reálným čase, když se něco pokazí. V těchto nástrojích se dá i analyzovat, co se dělo před chybou, což je fakt užitečný.

Další věc je, že bys měl mít nějaký middleware v Apollo serveru nebo jiném frameworku, co ti zachytí všechny chyby a loguje je. Můžeš si to pak hezky strukturovat, abys viděl, který dotazy nejvíc padají.

Pokud jde o uživatelský chybový hlášení, tak se snažím poskytnout uživatelům jasný a smysluplný zprávy. Je dobrý jim říct, co se stalo, ale ne vždycky odhalit interní chyby, aby to nebylo matoucí.

Pokud jde o metriky, tak sleduju počet chyb na dotaz, průměrnou dobu odpovědi a celkovou zátěž serveru. To ti dá docela dobrou představu o výkonu API a kde jsou problémy.

V konečným důsledku je důležitý mít strategii na řešení těchto problémů. Mít pravidelný review schůzky na procházení chyb a plánování, jak to opravit nebo zlepšit. Snažím se být proaktivní než abych jen reagoval na chyby.

195 slov
2 minut čtení
5. 1. 2025
Denisa Horálková
GraphQL.cz/Články/Error handling v GraphQL
Monitorování a logování chyb v GraphQL API: Klíčové strategie pro úspěch vaší API infrastrukturyObjevte efektivní strategie pro sledování a logování chyb v GraphQL API. Jak správné monitorování může zlepšit výkon a spolehlivost vašeho API?
1000 slov
10 minut čtení
14. 8. 2022
Ondřej Kučera
Přečíst článek
Podobné otázky