GraphQL.cz/Fórum/Jak udělat validaci pro GraphQL inputy?

Jak udělat validaci pro GraphQL inputy?

Zdravím, potřeboval bych pomoct s validací inputů v GraphQL. Snažím se zjistit, jakým způsobem bych mohl zajistit, aby data, která uživatelé posílají skrze GraphQL dotazy, byla správně validována před tím, než je zpracovávám na serveru. Mám na mysli hlavně situace, kdy uživatel zadá neplatné nebo chybějící hodnoty. Mám několik typů inputů, jako jsou stringy, čísla a dokonce i pole objektů a rád bych se ujistil, že všechno má správný formát. Narazil jsem na různé knihovny, které by mohly pomoci s validací, ale nejsem si jistý, co je nejlepší řešení pro GraphQL. Jaké přístupy doporučujete? Mám použít nějakou knihovnu pro schémata jako Joi nebo Yup, nebo je lepší použít vestavěné možnosti validace přímo v GraphQL? Jak se s tímto problémem vypořádat efektivně a co všechno bych měl mít na paměti? Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se vývojáři dopouštějí při validaci inputů v GraphQL? Rád bych slyšel vaše zkušenosti a tipy na to, jak optimalizovat proces validace dat, aby byl co nejefektivnější.

160 slov
1.6 minut čtení
31. 5. 2022
Milena Stehlíková

Při validaci inputů v GraphQL máš pár možností. Můžeš to udělat přímo ve schématu pomocí vestavěných typů a direktiv, což je super, když potřebuješ základní validace jako třeba "neprázdný string" nebo "číslo větší než nula". Ale pokud chceš něco složitějšího, jako třeba validaci polí objektů nebo složitější pravidla, doporučil bych použít knihovny jako Joi nebo Yup. Ty ti umožní definovat schéma pro validaci a lépe si s tím poradíš. Hlavně si dej pozor na chybové hlášení, aby uživatel věděl, co je špatně. Častá chyba, co vidím, je, že vývojáři zapomínají na podmínky jako "je to array?" nebo "je to správný formát?". Další věc - nezapomeň na testy! Validace může být tricky a je dobré mít pokrytí. Když to shrnu, používej vestavěné možnosti na jednoduché věci a pro víc komplexní validace přejdi na externí knihovny.

134 slov
1.3 minut čtení
27. 12. 2022
Radka Bartošová

Pokud se snažíš o validaci inputů v GraphQL, tak máš vlastně vícero možností. Můžeš použít knihovny jako Joi nebo Yup, které jsou fakt šikovný na to, aby ti pomohli s validací dat. Tyto knihovny ti umožní definovat schémata a pak jen ověřit, jestli tvoje data odpovídají těmto schématům. Je to rychlé a snadné a taky dost flexibilní.

Další možností je využít vestavěné typy a direktivy v GraphQL. Můžeš definovat vlastní typy a přidat potřebné restrikce přímo do schématu. To může být fajn pro jednoduchou validaci, ale jakmile začneš mít složitější logiku, tak to může být trochu nepraktické.

Důležitý je taky nezapomenout na error handling. Když uživatel pošle špatná data, měl by dostat smysluplnou chybu zpátky, aby věděl, co je špatně. Častou chybou je, že lidi nenastavují jasné chybové hlášky nebo si neuvědomují, jak moc důležitý je kontext pro uživatele.

Zároveň nezapomínej na testování – je dobrý si udělat unit testy pro validaci, abys měl jistotu, že všechno funguje jak má. A nakonec se snaž udržovat validaci co nejjednodušší a nejpřehlednější. Když to přeženeš s komplikací, může to být pak peklo na údržbu.

179 slov
1.8 minut čtení
24. 9. 2023
Radek Vojtěch

Pokud jde o validaci inputů v GraphQL, tak je několik cest, jak to udělat. Můžeš použít knihovny jako Joi nebo Yup, které jsou skvělé pro schématickou validaci. Umožňují ti definovat pravidla pro jednotlivé fieldy a pak je snadno aplikovat. Dobré na tom je, že můžeš mít i složitější struktury, jako jsou pole objektů, a všechno to hezky ošetřit.

Druhá možnost je využít vestavěnou validaci GraphQL. Můžeš vytvořit vlastní direktivy pro validaci nebo použít middleware, pokud máš server na Expressu nebo Apollo. To ti umožní mít centralizovanou logiku pro validaci a měnit ji na jednom místě.

Co se týče nejčastějších chyb, tak většina lidí zapomíná na správné typy a jejich validaci - třeba nechat stringy prázdné nebo posílat čísla jako stringy. Dále je dobré mít na paměti, že uživatelé často zasílají špatně strukturovaná data. Takže před zpracováním by bylo fajn trochu data projít a zkontrolovat jejich formát.

Celkově bych se zaměřil na kombinaci obou přístupů – použij knihovnu pro komplexní validace a vestavěné možnosti tam, kde potřebuješ jednoduché ověření. Hodně štěstí!

167 slov
1.7 minut čtení
11. 2. 2023
Zdeněk Kadlec
GraphQL.cz/Články/Validace dat
Jak efektivně implementovat validaci dat v GraphQL schématechObjevte, jak efektivně validovat vstupní data v GraphQL schématech a minimalizovat tak chyby během API volání.
1000 slov
10 minut čtení
15. 11. 2021
Barbora Němcová
Přečíst článek
Podobné otázky